Головна Статті У штаб-квартирі ООН розповіли, скільки жінок-міністерок в урядах країн світу

У штаб-квартирі ООН розповіли, скільки жінок-міністерок в урядах країн світу

5
1,867

Кількість жінок-міністерок сягнула абсолютного рекорду в світовому масштабі: сьогодні кожен п’ятий міністерський портфель – у жіночих руках, що на 2,4% вище, ніж у 2017 році. Про це свідчить інтерактивна карта, створена Міжпарламентським союзом спільно з організацією «ООН-жінки», яка демонструє кількість жінок, що обіймають керівні посади в різних державах.

Карту представили напередодні в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, де в ці дні проходить щорічне засідання Комісії зі становища жінок.

«Рівне представництво на посадах уряду є фундаментальним для того, щоб демократія була справді репрезентативною та ефективною. Незважаючи на певний позитивний рух, переважна більшість очільників урядів – чоловіки. Представники обох статей несуть спільну відповідальність за зміну цієї ситуації й забезпечення гендерної рівності на всіх політичних рівнях. Важливо визначити основні бар’єри, які перешкоджають доступу жінок до прийняття рішень», – наголосила президентка Міжпарламентського союзу й депутатка Мексики Габріела Куевас Баррон.

За даними дослідження, дев’ять країн (у 2017 році їх було шість) мають близько 50% або більше жінок на міністерських посадах. Це Іспанія (47%), Нікарагуа (55,6%), Швеція (54,4%), Албанія (53,3%), Колумбія (52,9%), Коста-Ріка (51,9%), Руанда (51,9%), Канада (50%) і Франція (50%).

При цьому Ефіопія продемонструвала найбільше зростання політичного представництва жінок у виконавчій владі (з 10% жінок-міністрів у 2017 році до 47,6% у 2019 році). Також у Мексиці кількість жінок-міністрів збільшилася до 42,1%. Серед країн Азії в Пакистані зараз 12% міністерок, тоді як у 2012 році взагалі не було жінок в уряді. На Близькому Сході та в Північній Африці Мавританія зберігає найбільшу частку жінок-міністрів у регіоні на рівні 31,8%, а ОАЕ – близько 29%.

У Європі в Словенії кількість жінок на міністерських посадах порівняно з 2017 роком зменшилася вдвічі (до 25%). У Литві взагалі немає міністерок (в порівнянні з 2017 роком, коли їх було троє з 14 (21,4%). В Азії частка жінок-міністрів на Філіппінах скоротилася до 10,3%. Японія втратила двох міністерок, залишивши одну жінку з 19 міністрів (5,3%).

Серед країн пострадянського простору лідирують Латвія, Молдова та Естонія, де понад третина міністрів – жінки. У Грузії цей показник сягає 27%, в Україні – 20%. До речі, приблизно на цьому ж рівні в загальному списку розташувалися Велика Британія та США.

Тим часом кількість країн, де взагалі немає жінок-міністрів зменшилася із 13 в 2017 році до 11: Азербайджан, Беліз, Бруней Даруссалам, Ірак, Кірибаті, Литва, Папуа Нова Гвінея, Сент-Вінсент і Гренадини, Саудівська Аравія, Таїланд і Вануату.

Щодо сфер, якими опікуються жінки в урядах різних країн, то за даними Міжпарламентського союзу, переважно йдеться про соціальні питання. Однак є й винятки. Так, порівняно з 2017 роком на 30% збільшилася кількість жінок-міністерок оборони, на 52,9% – міністерок фінансів і на 13,6% – міністерок закордонних справ.

Нагадаємо, раніше Міжпарламентський союз опублікував дослідження щодо збільшення частки жінок серед депутатів національних парламентів. Лідером за часткою жінок у парламентах серед континентів є Північна і Південна Америки (30,6%), у Європі цей показник становить 28,5%. Частка жінок серед депутатів парламентів в Азії, на Близькому Сході та у Північній Африці становить менше 20%. В українській Верховній Раді зараз працюють лише 49 жінок, що становить 11,5% загальної кількості депутатів. В німецькому Бундестазі частка жінок становить 30,7%.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті