Головна Статті «Словацька Ерін Брокович»: Про що говорила в Україні Зузана Чапутова

«Словацька Ерін Брокович»: Про що говорила в Україні Зузана Чапутова

0
1,406

Президентка Словаччини Зузана Чапутова, перебуваючи з візитом у Києві, заявила, що Україна для Словаччини є другом і партнером, а також запевнила в підтримці зі свого боку.

Про це вона повідомила на спільному з президентом України Володимиром Зеленським брифінгу, пише ЛігаБізнесІнформ.

«Я хочу вас запевнити, що Словаччина і надалі підтримуватиме вас на шляху реформ… і захищатиме ваш суверенітет і територіальну цілісність», – зазначила вона.

Також вона наголосила, що Словаччина підтримує продовження санкцій проти Росії доти, поки не будуть виконані Мінські угоди і Україна не отримає контроль над своєю територією в міжнародно визнаних кордонах.

«Кожне вирішення конфлікту має базуватися на засадах міжнародного права і має враховувати суверенітет і міжнародно визнані кордони. Це стосується Донбасу та Криму й Севастополя. Тому Словаччина, згідно з позицією Європейського Союзу, підтримує продовження санкцій проти Росії доти, доки не буде виконано Мінські угоди, й Україна не відновить контроль над своєю територією», – сказала Чапутова.

Президентка Словаччини висловила переконання, що кожна країна має право на самовизначення і на вибір свого шляху розвитку.

«Україна 5 років тому сказала, що вона хоче належати до євроатлантичного простору й визнавати наші спільні цінності. Потрібно з повагою ставитися до цього рішення», –- сказала Чапутова.

При цьому Чапутова додала, що в Словаччині поширюють фейки про Україну.

«Мені дуже шкода, що і у нас про Україну поширюються різні міфи і неправда, або напівправда. Я хочу, щоб наші громадяни знали… в якій складній ситуації Україна перебуває і які важливі наслідки має порушення мирного співіснування між державами», – зазначила вона.

Під час перемовин делегації двох держав також обговорили питання покращення бізнес-клімату, транзиту газу, збільшення інвестицій, боротьби з контрабандою, а також подальшого проведення реформ.

«Заплановані реформи, включно з лібералізацією торгівлі та приватизацією, будуть також шляхом до процвітання та розвитку співпраці між нашими країнами. Наше зближення, я вважаю, є дуже важливим питанням, передусім коли Україна переживає важкі часи», – наголосила президентка Словаччини.

Зузана Чапутова є п’ятим президентом Словацької Республіки і першою жінкою, обраною на цю посаду. На виборах, що відбулися у березні 2019 року, вона набрала близько 58% голосів

Як пише Wonderzine, коли вона випередила свого головного опонента, дипломата і члена Європейської комісії Мароша Шевчовича – той визнав свою поразку і відправив суперниці букет квітів.

Чапутова відома у Словаччині, як адвокатка, громадська активістка й екозазахисниця. Медіа охрестили її «словацькою Ерін Брокович»: деталі її біографії справді схожі на історію героїні Джулії Робертс (фільм «Ерін Брокович», режисер Стівен Содерберг).

Юристка, яка виховує двох дітей після розлучення, виступала проти будівництва звалища відходів у рідному місті й після чотирнадцятирічного протистояння домоглася свого.

У 1996 році Зузана закінчила юридичний факультет Університету Коменського у Братиславі, працювала заступником глави адміністрації міста Пезинок, а також у громадській організації VIA IURIS. У 2016 році вона отримала екологічну премію Goldman.

Криза влади в Словаччині в березні 2018-го, незабаром після того, як в будинку неподалік від Братислави були знайдені мертвими журналіст Ян Куцяк і його наречена Мартіна Кушнірова. У тому, що це вбивство було замовним, ні у поліції, ні у громадськості не було сумнівів. 27-річний Куцяк займався розслідуванням фінансових махінацій, учасниками яких, імовірно, були представники політичної верхівки, насамперед тодішній прем’єр Роберт Фіцо: в останній, незакінченій статті, опублікованій сайтом aktuality.sk, Куцяк стверджував, що Фіцо пов’язаний з італійським мафіозним синдикатом.

Уже через кілька днів після вбивства журналіста на вулиці Братислави вийшло близько 25 тисяч чоловік, які зажадали негайної відставки Фіцо, а незабаром масові акції протесту пройшли по всій країні. Фіцо впевнено заявляв про свою непричетність до вбивств (їх замовником поліція вважає арештованого бізнесмена Маріана Кочнера), проте в середині березня подав у відставку, а його уряд було розпущено.

Про своє рішення балотуватися в президенти Чапутова оголосила через два тижні після відставки Фіцо, проголосивши головною метою своєї програми боротьбу з корупцією.

Крім того, їй вдалося зібрати навколо себе ліберально налаштовану внесистемную опозицію, що представляє різні етнічні та соціальні групи.

У виборчій кампанії Чапутова також пообіцяла відстоювати право жінок на аборти (в Словаччині вони дозволені з 80-х років) і підтримала боротьбу за права ЛГБТ.

Чапутова – є одним із засновників і заступником голови соціал-ліберальної партії «Прогресивна Словаччина».

Нагадаємо, що Словаччина – парламентська республіка, де основна влада зосереджена в руках прем’єр-міністра; президент же, хоч і має деякі повноваженнями (в тому числі представляти свою країну за кордоном), вважається швидше церемоніальним чиновником.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті