Головна Статті В Україні почнуть виплачувати грошову допомогу постаждалим від сексуального насильства

В Україні почнуть виплачувати грошову допомогу постаждалим від сексуального насильства

1
1,640

Постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з війною, планують виплачувати невідкладні проміжні репарації у вигляді одноразової грошової допомоги. Сума виплати має становити 3 тисячі євро. Пілотна фаза проєкту стартує 15 квітня і триватиме до кінця жовтня 2024 року.

Про це розповіла віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час конференції «Відновлення прав постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом: елемент миру та світової безпеки».

Віцепрем’єрка наголосила, що справедливість не повинна мати часових обмежень, а вцілілі потребують підтримки зараз, а не після завершення війни.

«Із самого початку повномасштабної війни ми почали отримувати інформацію щодо злочинів сексуального насильства та застосування тортур до українського населення з боку російських військовослужбовців. Ми обʼєдналися всередині країни та з нашими міжнародними партнерами й почали діяти на користь постраждалих. Розгорнули Центри допомоги врятованим по всій країні, аби кожен зміг отримати необхідну допомогу. Але ми розуміємо, що цього недостатньо. Відтак ми запускаємо пілотний проєкт із виплати невідкладних проміжних репарацій. Це допоможе відновити права постраждалих», – зазначила Ольга Стефанішина.


Читайте також: Катерина Левченко: Сексуальне насильство використовується у цій війні як зброя, як стратегія залякування


Проєкт передбачає виявлення та ідентифікацію постраждалих від сексуального насильства, визначення відповідності кожного окремого випадку критеріям сексуального насильства, а також безпосередню виплату проміжних компенсацій ідентифікованим постраждалим. Проєкт насамперед враховуватиме особистий підхід до кожного та кожної постраждалої, а також їхні пропозиції.

У межах Пілотного проєкту одноразові проміжні компенсації зможуть отримати 500 осіб.

«29 лютого ми офіційно стартували з цим проєктом, провели перші засідання. З 1 по 31 березня вже 40 постраждалих пройдуть процедури, необхідні для того, щоб отримати відповідні статуси та перші проміжні репарації», — сказала віцепрем’єрка.

Для реалізації цього проєкту була створена наглядова рада, обов’язками якої є розгляд і затвердження документів, а також формування статистичної інформації про підтверджені випадки сексуального насильства під час війни.

Урядовці та правозахисники працюють над проєктом проміжних репарацій разом із Офісом Генерального прокурора, який безпосередньо розслідує такі злочини, а також із Міністерством юстиції, яке формує реєстр збитків.

Ініціативу також підтримала Олена Зеленська.


Читайте також: Анастасія Ненька: Війна змінила підходи до розслідування злочинів, що пов’язані з сексуальним насильством


«Щоб відновитися, потрібен ресурс. Це стосується як країни, так і окремих людей. Постраждалі від сексуального насильства під час війни не можуть чекати на «класичні» репарації, коли війна закінчиться чи коли Росія погодиться сплатити відшкодування. Діяти треба негайно», — прокоментувала перша леді Олена Зеленська.

Вона зауважила, що все більше потерпілих наважуються говорити про пережите насилля. Станом на 4 березня Генеральна прокуратура України веде вже 274 справи про сексуальне насильство, вчинене російськими окупантами. Ця цифра включає лише випадки, про які стало відомо. Не всі потерпілі від сексуального насильства готові заявляти про злочин щодо них.

«Цифра росте і, як не дивно говорити про це в межах цієї теми, але це позитивний маркер. Він свідчить, що постраждалі з часом все більше наважуються говорити і свідчити. Це дуже відважні люди. Багато з них знаходять сили, щоб не тільки давати свідчення, але й допомагати іншим. Вони перетворюють свою травму на силу», — зазначила перша леді.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті