Головна Статті В Україні створили чат-бот, який фіксуватиме сексизм під час виборів

В Україні створили чат-бот, який фіксуватиме сексизм під час виборів

1
1,417

Свідки випадків сексизму під час місцевих виборів та постраждалі від нього кандидатки зможуть повідомити про це через чат-бот.

Жіночі громадські організації презентували незалежний моніторинговий проєкт #вибориБЕЗсексизму, в рамках якого буде працювати електронний помічник. Крім фіксації випадків сексизму, чат-бот також надаватиме безкоштовну юридичну та психологічну допомогу жінкам, які братимуть участь у виборах, повідомляється на сторінці ініціативи в Фейсбуку.

Ірина Тишко

За словами координаторки Громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірини Тишко, політикині часто стикаються з проявами сексизму та дискримінації. А в період виборів перед ними стоятиме подвійний виклик: вести конкурентну боротьбу та воювати з суспільними упередженнями й гендерними стереотипами.

«Під час місцевих виборів цієї осені вперше в історії буде застосована 40-відсоткова гендерна квота. Відтак кількість учасниць перегонів буде рекордною. Разом з тим, як свідчить статистика, 59% жінок в українській політиці потерпають від проявів сексизму та психологічного насильства, а 62% — від приниження через соціальні мережі та ЗМІ. Тому кандидатки потребують підтримки та допомоги, особливо з боку інших жінок», — відзначила Тишко.

Христина Кіт

На думку голови Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христини Кіт, запровадження гендерних квот та зменшення виборчої застави, є надзвичайно важливим, але не менш важливо говорити про вибори вільні від сексизму, переслідувань та цькування за ознакою статі.

«Ще до початку виборчого процесу ми фіксували звернення від майбутніх кандидаток у депутати місцевих рад, з приводу погроз, сексизму, нищення майна та різних видів переслідувань. Такі дії є порушенням прав кандидаток в депутатки», — відзначила Христина Кіт.

Вона також нагадала, що Виборчий кодекс України забороняє дискримінацію та сексизм.

«За порушення виборчого законодавства у нас передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Ми будемо фіксувати такі випадки та маємо на меті започаткувати судову практику, яка дозволить в майбутньому сформувати правовий механізм захисту проти сексизму», — підкреслила юристка.

Лариса Кобелянська

Координаторка Громадської експертної ради при Міжфракційному депутатському об’єднанні «Рівні можливості» Лариса Кобелянська впевнена, що для того, щоб зруйнувати культуру безкарності та прийняття насильства щодо жінок, потрібні узгоджені дії учасників виборчого процесу та громадянського суспільства.

«Ми звертаємося до політичних партій з вимогою виконати норму закону щодо квотного формування виборчих списків, рівномірно розподілити кандидатів з числа чоловіків та жінок у багатомандатних мажоритарних округах для більш збалансованого представництва громад у місцевих радах, підтримати кандидаток на рівні з кандидатами та передбачити позитивні дії для усунення наявної нерівності та запровадити добровільну гендерну квоту 50% жінок та чоловіків», — відзначила Лариса Кобелянська.

Ольга Неманежина

У свою чергу, голова «Ради жіночих ініціатив» Ольга Неманежина вважає розвиток політичної культури важливим кроком для запровадження гендерної культури в суспільстві.

«Ми закликаємо політичні партії використовувати добровільні гендерні квоти, незалежно від законодавчих норм. Справжня рівність — це про 50/50, тому виборчиий список повинен бути сформований саме так. Зрозуміло, що для цього партії повинні більше залучати жінок до своїх лав, допомагати розвитку їхньої кар’єри, призначати очільницями місцевих та обласних осередків партій, обирати членкинями політичних рад та давати можливість ставати лідерками політичних партій», — заявила Неманежина.

Вона закликала політичні партії розробляти та ухвалювати гендерні політичні програми, які допоможуть жінкам отримати своє справедливе місце в політиці.

Учасниці пресконференції також оприлюднили спільне звернення громадської експертної ради при МФО «Рівні можливості» та Всеукраїнської громадської організації «Ліга жінок-виборців 50/50» до політичних партій щодо ведення гендерно чутливого виборчого процесу.

Зокрема у ньому інціаторки закликали політичні партії:

❗виконати норму закону щодо квотного формування виборчих списків;
❗рівномірно розподілити кандидатів з числа чоловіків та жінок у багатомандатних мажоритарних округах для більш збалансованого представництва громади у місцевій раді;
❗підтримати кандидаток на рівні з кандидатами та передбачити позитивні дії для усунення наявної нерівності;
❗запровадити добровільну ґендерну квоту 50% жінок та чоловіків;
❗вести чесну й конкурентну боротьбу без дискримінації та сексизму.

Звернення відкрите для підписання усіма зацікавленими організаціями.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті