Головна Статті Вибори в Індії: політики як мантру повторюють, що «жінки важливі»

Вибори в Індії: політики як мантру повторюють, що «жінки важливі»

1
1,289

Пальці тих, що проголосували, позначають чорнилом, яке не змивається

Наймасштабніші вибори у світі – це коли голосування триває 5 тижнів, голосують 900 мільйонів із 1,3 мільярда громадян, обираючи з-поміж 8 тисяч кандидатів і 2 тисяч партій, а на мільйоні виборчих дільниць працюють 12 мільйонів працівників виборчкомів. Щоб охопити всіх виборців, групи членів комісій будуть пересуватися на човнах, гелікоптерах, верблюдах і слонах…

11 квітня розпочався перший із семи етапів парламентських виборів у Індії. Прикметно, що прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, який сподівається залишитися на посаді на другий термін, повторює нову мантру про те, що «жінки важливі», пише Los Angeles Times.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді

«Для нашої партії важлива mahila shakti — сила жінок. Для нас жінки завжди важливі: чи мова йде про організацію, чи про уряд, чи про формування програм», — проголосив прем’єр-міністр, виступаючи перед представницями жіночого крила своєї партії «Бхаратія джаната».

«Політичні партії починають ставитися до жінок як до групи електорату, чию симпатію необхідно завоювати», — сказав Мілан Вайшнав, старший науковий співробітник, директор програми Південної Азії Фонду Карнегі.

«Оскільки традиційно багато жінок не були активними у політичному процесі, вони (політики – ред.) сприймають їх як виборців, що вагаються. Якщо ви схилите їх на свій бік, це може схилити шальки терезів під час виборів», — додав він.

Країна вже стала свідком нещодавнього сплеску жіночої активності на виборах. Під час кампанії 2014 року, за результатами якої до влади прийшов Моді, явка жінок досягла історичного максимуму 65% (порівняно з 67% серед чоловіків). У половині штатів Індії проголосувало більше жінок, ніж чоловіків.

Десятиліття тому явка жінок була нижчою за явку чоловіків на понад 8%.

Довга черга на виборчу дільницю

А от з представництвом в органах влади зовсім інша справа. Жінки займають мало посад на національному та місцевому рівнях і складають менше 12% серед депутатів нижньої палати парламенту Індії.

Звісно, в Індії була прем’єр-міністерка Індіра Ганді, яка перебувала на посаді тривалий час до 1984 року, коли її вбили. Але вона була донькою першого прем’єр-міністра Джавахарлала Неру, тож її сприймали більше як представницю династії, а не феміністку.

Потенційна сила жінок на виборчих дільницях стала очевидною в 2015 році. Під час виборчої кампанії виборчиня запитала Нітіша Кумара, що балотувався на посаду головного міністра бідного північного штату Біхар, чи обіцяє він заборонити алкоголь (давня вимога жінок, які переконані, що зловживання алкоголем шкодить їхнім родинам). Кумар погодився, і цей крок допоміг йому заохотити більше жінок, ніж чоловіків, прийти на виборчі дільниці, що забезпечило йому перемогу. Він почав працювати над виконанням обіцянки та запровадженням заборони на алкоголь у штаті.

Якщо в 2014 року Моді йшов на вибори зі своєю партією «Бхаратія джаната», проголошуючи важливість економічного розвитку, то на цих виборах у пріоритеті програми допомоги, особливо для бідних жінок. Згідно з однією з програм, мільйонам бідних родин надаються субсидії на придбання газових балонів для приготування їжі, щоб замінити багаття на дровах, від яких забруднюється повітря, — це допомогло партії виграти вибори у штаті Уттар-Прадеш, найбільш густонаселеному та політично важливому штаті.

Інша програма, яку створила опозиційна партія, та яку розширила правляча партія, забезпечує 56,3 мільйонів сільських жінок кредитами на близько $27 мільярдів доларів.

Уряд Моді також завоював прихильність виборчинь-мусульманок після того, як було криміналізовано традицію консервативних мусульманських громад, що дозволяє чоловікам розлучитися з жінкою, просто тричі вимовивши слово «talaq» («я розлучаюсь»). Верховний Суд Індії вже заборонив talaq.

Індійські мусульманки показують пальці з фарбою, демонструючи, що вже проголосували

Представники партії також багато говорять про свої успіхи в забезпеченні фінансової підтримки вагітним жінкам, впровадження загальної системи медичного страхування, збільшення витрат на освіту дівчат та поліпшення санітарних умов (доступ до туалетів).

Деякі з цих зусиль піддали критиці. Незалежні опитування показують, що намагання поліпшити санітарні умови були неефективними, й офіційний представник Організації Об’єднаних Націй заявив, що програма загострила проблему очищення бідні робітники очищають каналізацію вручну оскільки багато нових туалетів не під’єднані до централізованого водопостачання.

В одному зі штатів запровадили використання приладу для розпізнавання облич, завдяки якому заарештували жінку, котра 60 разів проголосувала на різних дільницях

На кількох останніх національних виборах партія Моді «Бхаратія джаната» втратила голоси жінок, які перейшли конкуруючій партії. Дослідження центру Pew 2017 виявило, що в той час як прем’єр-міністр Моді був достатньо популярним у країні, жінки були налаштовані критично до нього через зростання цін, забруднення довкілля та релігійну напругу.

«Раніше партія «Індійський національний конгрес» мала трохи більшу симпатію у порівнянні з партією «Бхаратія джаната», але нині ми можемо побачити, що жінки голосуватимуть  за партію Моді. У 2019 році «Бхаратія джаната», можливо, матиме популярність серед жінок-виборчинь, головним чином тому, що багато уваги приділялося програмам, які спрямовані на жінок», каже Санджай Кумар, директор Центру досліджень суспільств, що розвиваються, з Нью-Делі.

Замість підпису в журналі залишається відбиток великого пальця

Головні суперники Моді представники партії «Індійський національний конгрес» також намагаються сподобатися жінкам-виборчиням. У своєму маніфесті, який було оприлюднено цього року, партія пообіцяла гарантувати жінкам третину посад на держслужбі, прийняти закони, що гарантують рівну оплату праці, побудувати громадські вбиральні для жінок, забезпечити наявність гігієнічних прокладок в громадських закладах, боротися з сексуальними домаганнями на робочому місці та створити більше економічних можливостей для жінок у сільській місцевості. Партія також оголосила про підтримку законопроекту, який гарантував би жінкам третину місць у нижній палаті парламенту та у законодавчих зборах штатів.

«Я переконаний, що жінок треба просувати на лідерські посади. Вважаю, що загалом жінки розумніші, ніж чоловіки», заявив лідер партії «Індійський національний конгрес» Рахуль Ганді, онук Індіри Ганді.

Але аналітики кажуть, що індійських жінок, які традиційно голосували відповідно до кастової, класової й релігійної приналежності та ідеології, можливо не вдасться переконати такими прямими закликами.

«Політичні партії переконані, що жінки прагнуть добробуту, тож вони повинні саме про це їм говорити. Але такі переконання базуються на дуже поверхневому розумінні жінок-виборчинь»,  каже Мілан Вайшнав, працівник Фонду Карнегі.

Згідно з національним опитуванням 2014 року, питання, які хвилюють жінок і чоловіків, не надто відрізнялись.

«Із кого складається нація? 50% – це жінки, а інтереси нації включають інтереси жінок»,  зауважує Нікіта Сад, доцентка кафедри міжнародного розвитку Оксфордського університету.

За її словами, замість того, щоб зосереджуватись на питаннях, які вважаються «жіночими», партії повинні більш широко дивитись на те, чого хочуть виборці. Криза у сільськогосподарському секторі економіки Індії, каже вона, традиційно не вважається жіночим питанням — хоча, за даними дослідження неприбуткової організації Oxfam, жінки виконують 80% сільськогосподарських робіт.

Голосування проходить за допомогою спеціальних електронних пристроїв

Багато хто визнає внесок Центральної Виборчої Комісії Індії у зростання явки виборців серед жінок. ЦВК запровадила окремі черги для жінок-виборчинь, посилила заходи безпеки у дні виборів та впровадила практику формування складу деяких виборчих комісій із залученням виключно жінок.

Найбільше явка жінок на вибори зросла у найпроблемніших з точки зору соціально-економічних критеріїв штатах Індії, там, де співвідношення чоловіків і жінок переважає у бік чоловіків, тому що багато родин не зберігають вагітність, якщо знають, що має народитися дівчинка.

Існує думка, що у місцях з найбільшою нерівністю, для жінок голосування є способом висловити свої погляди.

«Збільшення явки серед жінок не можна пов’язати з конкретними кроками на рівні політики. Ми називаємо це мовчазною революцією, тому що це є розширенням самими жінками своїх прав і можливостей в індійській демократії», — каже Шаміка Раві, директорка з дослідження аналітичного центру Brookings India.

Неха Тірані Багрі

для The Los Angeles Times

Переклад Наталії Жачек,

50%

Фото: latimes.com, theguardian.com, time.com, Rajesh Kumar Singh/AP
Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті