Головна Статті Від Відня до Верланда: Як на рівні муніципалітетів впроваджують гендерну рівність

Від Відня до Верланда: Як на рівні муніципалітетів впроваджують гендерну рівність

0
428

В Запоріжжі під час презентації проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам», який реалізується Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» спільно із Національним Демократичним Інститутом, було представлено досвід муніципалітетів країн Європи щодо впровадження стандартів гендерної рівності на рівні муніципалітетів та окружних рад.

Досвід європейських країн демонструє, що служби  рівності жінок і чоловіків, служби у  справах жінок, департаменти з гендерного мейнстрімінгу  та об’єднання жінок є ефективними механізмами для впровадження гендерної рівності на місцях та покращення життя громади.

50% пропонує читачам матеріали, підготовлені Валерією Раілко.

Муніципалітет Еттербеєк (Бельгія) забезпечує «Службу рівності жінок і чоловіків», що відповідає за реалізацію політики гендерної рівності в муніципалітеті, особлива увага приділяється питанню запобігання насильства за ознакою статі.

Управління у справах жінок в місті Ібіца (Іспанія) є державною службою під керівництвом Департаменту Спорту, Молоді та Політики Рівності міської ради міста Ібіца. Управління було створено з метою забезпечення відкритого простору для обміну між населенням, працівниками, що працюють в сфері соціального обслуговування, асоціацій, державних служб, приватних компаній. Метою управління є сприяння активній участі жінок у житті міста.

Регіональна Рада Вермланд (Швеція) розробила «Стратегічну групу з гендерної рівності», яка складається з 8 співробітників і систематично координує загальну роботу по забезпеченню гендерної рівності в раді регіону.

Саксонія-Ангальт стала однією з перших земель Німеччини, у якій була розроблена контрольна картка з гендерних питань у формі «Робочого посібника». Кожен документ, який подається до уряду землі, у тому числі законодавчі акти, має містити повідомлення щодо політики гендерної рівності із зазначенням факту і способу проведення оцінювання впливів цієї політики.

«Статус жінок Манітоби», розташований у Департаменті праці та імміграції уряду провінції Манітоба (Канада), є прикладом агентства з питань політики щодо жінок, до повноважень якого входить забезпечення гендерної рівності. Зокрема, СЖМ спрямовує свою діяльність на забезпечення гендерної рівності та рівноправної участі жінок у суспільному житті; поліпшення економічного, правового, соціального становища та стану здоров’я жінок, а також сприяє припиненню експлуатації та насильства щодо жінок.

В Італії на основі статистичних даних, розділених за ознакою статі, декілька муніципалітетів та провінцій  (наприклад, муніципалітет Castel del Piano) розробили «гендерний аудит» для підтримки реалізації місцевої та регіональної політики гендерної рівності. Використовуючи дані, що розділені за ознакою статі, муніципалітети мають змогу виявити потреби різних груп населення та визначити, як місцеві адміністрації реагують на ці потреби та як добре місцеві та регіональні органи влади досягають завдань, що стосуються гендерної рівності.

У міській адміністрації Відня є Департамент гендерного мейнстрімінгу, завдання якого – аналізувати міську політику та корегувати її. Одним з численних напрямів роботи Департаменту є організація публічного простору. Гендерно чутливе регулювання міського руху починається з урахування різних типів пересування. Якщо для чоловіків це переважно приватні автомобілі та громадський транспорт і поїздки на роботу та додому, то для жінок пересування містом ускладнюється необхідністю робити численні додаткові подорожі (у дитсадок, музичну школу з дитиною, магазин, пральню, відвідати літніх батьків тощо). Більшість із цих подорожей здійснюються пішки. Крім жінок, основними користувачами пішохідних хідників є діти та літні. Пішохідний рух тривалий час був «сліпою плямою» міського планування – вулиці створювали для автомобілів.

Міська адміністрація Відня врахувала цей недолік. У результаті значно збільшили ширину тротуарів, зробили безпечнішими пункти переходу дороги, обладнали необхідні місця пандусами, встановили лавочки для перепочинку, навіси для тіні й питні фонтани.

Ще одним ключовим моментом стала безпека вулиць, які обладнали інтенсивним нічним освітленням, а також, за можливості, зробили простір більш відкритим. Жодних хащів і закапелків – замість них доріжки (наприклад, від автобусної зупинки до житлових будинків), які добре проглядаються з усіх боків. Ці та інші заходи гендерного мейнстрімінгу зробили Відень безпечнішим містом, у якому приємно й комфортно жити – усім, а не лише жінкам.

Важливо поєднувати реформи політичних інституцій із цільовою підтримкою партійних активісток у середині партій і поза ними.

Скандинавські вчені наголошують, що для мобілізації жінок і залучення їх до політики необхідно поєднувати дії «зсередини» із тиском «ззовні».

Важливим є як потужне громадянське суспільство з жіночими рухами, так і жіночі організації, прикріплені до політичних структур (наприклад, жіночі партійно-політичні асоціації, секції чи мережі).

У 1994 році в рамках Європейського форуму за демократію і солідарність (European Forum for Democracy and Solidarity) 68 створено Робочу групу для жінок (Women Working Group) з метою вирішення гендерних аспектів будівництва демократії і підвищення статусу жінок у країнах із перехідною економікою.

У Хорватії в 2010 році із центристсько-лівих партій було створено так звану «Кукуріку коаліцію». Одне із завдань цієї коаліції – також подолання гендерної нерівності.

«Європейське жіноче лобі» (European Women’s Lobby) – це найбільша парасолькова організація жіночих об’єднань у ЄС, які працюють із питаннями рівних можливостей жінок і чоловіків.

Членство у ЄЖЛ поширюється на організації у всіх 28 країнах-членах ЄС та трьох країнах-кандидатів, а також на 20 загальноєвропейських організацій. ЄЖЛ засноване в 1990 році. Наразі нараховує більше 2500 організацій із 31 країни.

Серед напрямків роботи організації один стосується просування жінок у політику. У цьому напрямку показовою є ідея поширення так званого «менторства» – одного із механізмів залучення жінок до політики.

50%

Проект «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам» здійснюється за підтримки уряду Великобританії через Фонд розвитку ефективного врядування.

фото на головній – http://skilkennylaw.com/ 

Більше публікацій
Більше публікацій Редактор
Більше публікацій Статті