Головна Статті Влада М’янми порушила нові справи проти Аун Сан Су Чжі

Влада М’янми порушила нові справи проти Аун Сан Су Чжі

0
790
Аун Сан Су Чжі

Влада М’янми порушила нові справи про корупцію проти ув’язненої лідерки Аун Сан Су Чжі – її звинуватили у зловживанні владою й отриманні хабарів.

Про це пише Reuters.

Ці справи є останніми із серії справ, порушених проти Аун Сан Су Чжі. Вони пов’язані з неналежним використанням землі для благодійного фонду До Кхін Чжі, який вона очолювала, і який, згідно із звинуваченням, незаконно отримав 600 тисяч доларів і 11,4 кг золота. За цим звинуваченням їй загрожує 15 років позбавлення волі.

Загалом справи, порушені проти Су Чжі, варіюються від порушення протоколів під час пандемії і незаконного володіння раціями – до порушення закону «Про державну таємницю».

Головний юрист Аун Сан Су Чжі – Кхін Маун Зау – назвав звинувачення абсурдними, прихильники лідерки говорять про політичні переслідування.

Як відомо, військові захопили владу у М’янмі та затримали Аун Сан Су Чжі та інших лідерів держави. В армії стверджують, що затримання високопосадовців є відповіддю на «фальсифікацію виборів» у листопаді минулого року, на яких перемогла партія  Аун Сан Су Чжі «Національна ліга за демократію». Із того часу військові не визнавали їх результати. 

Після перевороту владу віддали військовому командиру Мін Аун Хлаїнгу. У країні на рік запровадили надзвичайний стан.

Хто така Аун Сан Су Чжі?

Джерело Liga.net

Аун Сан Су Чжі народилася 19 червня 1945 року в Янгоні, дочка першого лідера незалежної Бірми (нині М’янма). Її батько Аун Сан, засновник сучасних збройних сил М’янми і учасник переговорів в 1947 році з Британською імперією про незалежність Бірми, був убитий разом з деякими іншими членами уряду в 1947 році. Аун Сан Су Чжі виховувалася матір’ю, відомим політиком, Кхін Чжі, у якій, крім Аун Сан Су Чжі, було ще двоє синів.

Мати Аун Сан Су Чжі змогла здобути прихильність нового уряду країни і була призначена послом до Індії в 1960 році. Дочка вирушила за своєю матір’ю і продовжила освіту в Нью-Делі. Вона закінчила коледж в 1964 році.

Потім Аун Сан Су Чжі вступила в коледж Санкт-Хью Оксфордського університету, де 1969 року здобула ступінь бакалавра в галузі філософії, політики й економіки.

Після закінчення університету Аун Сан Су Чжі жила в Нью-Йорку і працювала три роки в ООН, де займалася фінансовими питаннями.

Вона здобула науковий ступінь доктор філософії в Школі східних і африканських досліджень Лондонського університету в 1985 році.

У 1988 повернулася до Бірми. У вересні того ж року стала одним з лідерів опозиційної Національної ліги за демократію (НЛД). На перших вільних багатопартійних виборах в країні в травні 1990 року НЛД отримала більше 80% мандатів парламенту М’янми, проте правлячий режим військової хунти проігнорував результати виборів.

Аун Сан Су Чжі опинилася під домашнім арештом, де пробула до 1995 року. Хунта ще двічі переводила її під домашній арешт – від 2000 до 2002 і з травня 2003 по 2010 року.

У 2010 році Аун Сан Су Чжі не змогла взяти участі у виборах у М’янмі, оскільки її партія була забороненою, а вона сама перебувала ще під домашнім арештом.

Під арештом їй забороняли зустрічатися з прихильниками партії і міжнародними відвідувачами. Однак зустрічі з нею проводили представники уряду.

13 листопада 2010 року її звільнили з-під домашнього арешту.

8 листопада 2015 року в М’янмі пройшли парламентські вибори. «Національна ліга за демократію» завоювала більшість голосів в обох палатах парламенту.

Згідно з перехідною конституції, чверть місць в парламенті було відведено представникам збройних сил, при цьому армія М’янми і її лідер генерал Тейн Сейн пообіцяли забезпечити мирну передачу влади.

Однак сама Аун Сан Су Чжі відповідно до конституційних обмежень не могла зайняти пост президента, оскільки її чоловік – британець, а дорослі діти мають громадянство інших держав.

30 березня 2016 року вона стала міністеркою закордонних справ, а 6 квітня 2016 року призначена державним радником (нова посада, аналог до прем’єр-міністра) М’янми.

Аун Сан Су Чжі з чоловіком Міхаелем Ейрісом і сином Олександром у 1973 році в Лондоні

Родина

У 1972 році Аун Сан Су Чжі вийшла заміж за тибетолога Міхаеля Ейріса. У їхній родині народилося двоє синів – Олександр і Кім.

У 1997 році у Міхаеля Ейріса, який проживав в Бутані, була діагностована невиліковна форма раку простати. Він звернувся до Уряду Бірми з проханням про зустріч із дружиною, це прохання підтримав Папа Римський Іоанно Павло II і генсек ООН Кофі Аннан. Уряд Бірми не дозволив йому в’їхати в країну, щоб побачитися з дружиною, і запропонував Аун Сан Су Чжі покинути країну для зустрічі з ним.

Аун Сан Су Чжі не наважилася виїхати з країни, побоюючись, що військова хунта її не впустить назад. Міхаель Ейріс помер в 1999 році на свій 53-й день народження.

За останні десять років життя він зміг побачитися з дружиною тільки п’ять разів, останній раз – на різдво в 1995 році.

Нагороди

У жовтні 1991 року Аун Сан Су Чжі було присуджено Нобелівську премію миру, однак виїхати з країни й отримати нагороду вона не змогла: у цей період вона перебувала під домашнім арештом. За Су Чжі Нобелівську премію отримали її сини.

Також Аун Сан Су Чжі лауреатка Премії пам’яті професора Торолфа Рафто (1990), а в 2008 році була нагороджена найвищою нагородою США – Золотою медаллю Конгресу.

Аун Сан Су Чжі була удостоєна найвищої нагороди Франції – Ордена Почесного легіону.

У 2014 році за даними журналу Forbes, Аун Сан Су Чжі займала 61 місце серед найвпливовіших жінок на планеті.

Аун Сан Су Чжі присвячена пісня Walk On групи U2.

У 2011 році вийшов біографічний фільм режисера Люка Бессона «Леді» за сценарієм Ребекки Фрейн. У ролі Аун Сан Су Чжі – Мішель Йео.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті