Головна Статті Вибори в Європі в часи коронавірусу

Вибори в Європі в часи коронавірусу

8
1,685

COVID-19 вплинув на багато речей, в тому числі і на виборчий процес.

Американці обговорюють, чи доцільно продовжувати праймеріз Демократичної партії, а європейські лідери вирішують питання проведення вже запланованих місцевих, парламентських і президентських виборів. Поки що більшість країн схиляється до необхідності бути обережними, пише Lawfareblog.

Франція. 15 березня у Франції пройшли місцеві вибори (перший тур – ред). Коли президент Франції Еммануель Макрон 12 березня оголосив про продовження виборчого процесу, країна перебувала на низькому рівні реагування на пандемію. 14 березня Франція перейшла на третій рівень, і відразу впровадила значні обмеження, зокрема закриття магазинів, які не торгують товарами першої необхідності, шкіл, заборона на масові зібрання понад 100 людей та скасування великих спортивних змагань.

На виборчих дільницях влада попросила виборців дотримуватися безпечної дистанції близько одного метра і принести з собою ручки. Явка виборців була рекордно низькою: вона становила 45% (для порівняння: на місцевих виборах 2014 року явка була 63% ).

У своєму зверненні наступного дня Макрон оголосив про перенесення другого туру виборів, які за законом мали відбутися 22 березня. З огляду на пришвидшення темпів поширення вірусу, всі партії погодилися з рішенням президента. Уряд звернеться до парламенту з проханням продовжити повноваження мерів та депутатів місцевих ради.

Влада планує перенести другий тур виборів мінімум на шість тижнів. До середини травня фахівці нададуть рекомендації щодо того, чи можна буде провести вибори в середині червня. Результати першого раунду залишаються в силі.

Читайте також: Одразу три жінки стали ключовими кандидатками на крісло мера Парижа

Німеччина (регіональні вибори, 15 березня). У Баварії, яка перебуває на другому місці серед найбільш постраждалих від коронавірусу федеративних земель Німеччини, вибори пройшли 15 березня.

Канцлерка Ангела Меркель оголосила про впровадження загальнодержавних «радикальних заходів» (закриття магазинів, шкіл, ресторанів та закриття кордонів) на наступний день після виборів. Працівники виборчих дільниць мали рукавички, а виборцям дозволили приносити власні ручки.

За результатами цих виборів, довелося призначати багато перевиборів, адже жоден із кандидатів не набрав необхідні 50%+ голосів. Перевибори пройдуть шляхом голосування поштою.

Читайте також: Наступниця чи наступник: хто прийде на місце Ангели Меркель?

Італія (референдум, 29 березня; регіональні вибори, 19 квітня та 31 травня). В Італії було заплановано проведення референдуму щодо змін до конституції 29 березня. На референдум виносилося питання про зменшення кількості депутатів парламенту.

Зважаючи на серйозність спалаху коронавірусу в Італії, Міністерство внутрішніх справ країни ще 5 березня оголосило про перенесення цього всенародного волевиявлення. Нова дата референдуму поки що не визначена.

Також в Італії на 2020 рік було заплановано проведення виборів у дев’яти з двадцяти областей. 26 січня вибори відбулися в регіонах Емілія-Романья та Калабрія. На 19 квітня заплановані вибори в Валле-д’Аосто, на 31 травня – в Кампанії, Лігурії, Марке, Апулії, Тоскані та Венето. Очікується, що уряд перенесе дати виборів, ЗМІ повідомляють про відтермінування виборів на 90 днів, втім, офіційного повідомлення уряду ще не було.

Іспанія (регіональні вибори, 5 квітня). 16 березня регіональні лідери Країни Басків, де спалах COVID-19 є значним, і Галіції оголосили про перенесення виборів, запланованих на 5 квітня. Нова дата проведення виборів доки не визначена.

Читайте також: В Іспанії оголосили склад нового уряду: жінки й чоловіки порівну поділили посади

Північна Македонія (парламентські вибори, 12 квітня). 17 березня лідери політичних партій Північної Македонії оголосили про перенесення парламентських виборів, призначених на 12 квітня. Лідери партій проведуть подальші консультації щодо виконання цього рішення, після яких буде визначено дату проведення нових виборів. Під час виборів буде визначено рівень підтримки проевропейської політики діючого прем’єр-міністра Зорана Заєва, особливо після заяви Макрона про блокування початку переговорів щодо вступу Північної Македонії до ЄС.

Сербія (парламентські вибори, 26 квітня). 16 березня уряд Сербії оголосив про перенесення парламентських виборів, призначених на 26 квітня. Напередодні уряд оголосив про введення в країні надзвичайного стану у зв’язку з поширенням епідемії коронавірусу. Бізнес, який не займається постачанням товарів та послуг першої необхідності, закрито; військові охороняють лікарні, а поліція стежить за людьми, які перебувають на карантині. Вибори відбудуться після скасування цього указу. Більшість опозиційних партій вже планують бойкотувати вибори, звинувачуючи президента Олександра Вучича у корупції, придушенні свободи медіа, а також нападах на опозиційних активістів.

Велика Британія (місцеві вибори, 7 травня). В Англії було заплановано проведення 7 травня місцевих виборів та виборів мерів. Незважаючи на критику щодо млявої реакції на стримування коронавірусу, британський уряд першим у Європі скасував вибори. 13 березня було оголошено про те, що вибори перенесуть на рік. Опозиційні партії підтримали перенесення виборів, хоча Ліберал-демократична партія не погоджувалась з рішенням уряду чекати рік, а не до осені, відповідно до рекомендації Виборчої комісії.

Читайте також: Заступниця міністра охорони здоров’я Британії захворіла на коронавірус

Польща (президентські вибори, 10 травня). Поки що Польща не планує переносити президентські вибори, призначені на 10 травня. Деякі опозиційні партії закликають відкласти проведення виборів, посилаючись на рішення уряду закрити школи та магазини, а також обмежити масові зібрання понад 50 людей.

Згідно з результатами опитувань громадської думки, у першому турі, ймовірно, отримає перемогу діючий президент Анджей Дуда. Якщо відбудеться другий тур, який заплановано на 24 травня, йому буде важко перемогти. Дуда заручився підтримкою правлячої партії «Закон і справедливість». Програш на виборах може не дозволити партії продовжувати реформу судової системи, яка викликає занепокоєння щодо дотримання країною стандартів верховенства права ЄС.

***

Інші європейські вибори найближчим часом відбудуться в Ісландії (президентські вибори, червень), Білорусі (президентські вибори, серпень) та Франції (вибори до сенату, вересень). У жовтні заплановані вибори в Австрії, Боснії, Чехії, Грузії, Литві, Молдові, Чорногорії та Україні.

Політичні партії та виборці розуміють правильність рішення про перенесення вибори, особливо враховуючи важливість соціального дистанціювання під час пандемії.

Всі уряди переважно зосереджені на управлінні країнами під час надзвичайного стану. Але враховуючи серйозні політичні проблеми в багатьох з цих країн, можна прогнозувати політичний тиск, щоб вибори було проведено якнайшвидше.

Аманда Слоут, Lawfareblog

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті