У соціальних мережах з’являються все новій нові пости з чорно-білими світлинами на підтримку ідеї про розширення прав і можливостей жінок. За хештегами #Challengeaccepted та #Womensupportingwomen нині можна знайти мільйони дописів.
Приєдналися до флешмобу й українські політикині. Вони розповідають історії сили про жінок, що надихають на нові звершення, діляться досвідом боротьби з гендерними стереотипами та дискримінацією в політиці, дякують своїм посестрам і нагадують, що цей флешмоб також і про тих, хто потерпає від насилля і цькування, а отже потребує максимальної підтримки й допомоги.
50% зібрали пости українських політикинь та громадських діячок, що були опубліковані в рамках флешмобу.
Народна депутатка з фракції «Слуга народу» Марина Бардіна подякувала всім жінкам, які «щоденно докладають зусиль, аби в Україні запанувала соціальна справедливість у вигляді гендерної рівності».
Важливий пост написала колишня виконувачка обов’язків міністерки охорони здоров’я Уляна Супрун:
«В Україні ще дуже багато роботи попереду для того, щоб досягти реальної рівності у правах та можливостях для жінок. Цей шлях можливо пройти лише підтримуючи одна одну і не толеруючи зверхність, експлуатацію чи сексизм», – зазначає вона.
Народна депутатка і заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк поділилася своєю родинною історією.
«Я щаслива що народилась в сім‘ї де шанувалась власна думка, повага та довіра! І з жіночим лідерством знайома з дитинства. Мої батьки рано втратили татів, і виховували їх лише мами – мої дорогі бабусі! Саме на цих жінок упав тягар виховання своїх дітей у післявоєнний час, а згодом і вся турбота про внучок. Якби можна було описати одним словом атмосферу, в якій я виросла, то я б сказала, що це атмосфера чистої свободи – свободи у прийнятті рішень та вибору», – розповіла депутатка.
У свою чергу, народна депутатка з фракції «Голос» Інна Совсун зізналася, що написала надихаючий пост у рамках флешмобу, але не встигла його опублікувати. Натомість вона відреагувала на напад на журналістку Анастасію Лугову, що стався у потязі. «Я не можу зараз публікувати надихаючий пост. Я можу написати лиш пост злості. Те, що сталось з Анастасією, – геть не одиничний випадок. Таких випадків з тисячі. Деякі з них я прочитала у соціальних мережах у відповідь на новину про Анастасію. Деякі з них ми дізнались, коли розгорівся скандал про зґвалтування дівчини поліцейськими у Кагарлику. Ще більше – ми знаємо від подружок, які бояться розповідати про насилля, яке з ними трапилось. І є моя історія, про напад у ліфті, коли мені дивом вдалось вижити. І все це трапляється, тому що суспільство, у якому ми живемо, продовжує ставитись до жінок не як до повноцінних людей», – наголосила Совсун.
Вона закликала підтримувати одна одну, виходити публічно з позицією про неприйнятність ставлення до жінок в країні і вимагати змін.
Заступниця керівника Офісу президента України Юлія Ковалів долучилася до флешмобу, зізнавшись, що довгий час дружила переважно з чоловіками.
«При цьому мені пощастило, що саме ті жінки, з якими ми стали подругами, коліжанками, знайомим по роботі, дитячих гуртках, навчанні чи просто познайомилися випадково за кавою, є для мене величезним джерелом натхнення, мудрими порадниками, надійною підтримкою та цінними критиками. Стереотип успішного чоловіка кожна з вас окремо і всі разом змогли здолати не лише наполегливістю, розумом, красою, а й вмінням і бажанням одна одній допомогти, підтримати та підказати. І в цьому є м’яка жіноча сила», – зауважила Ковалів.
Радниця голови правління НАК «Нафтогаз України» Лана Зеркаль розповіла про свою бабусю Антоніну.
«Вона була неймовірно сильною та мудрою, ніколи не підвищувала голос та завжди всіх підтримувала. Незважаючи на зовнішню тендітність та підірване здоров‘я вона була центром гравітації всієї великої родини, розпорошеної політикою переселення по всій СРСР. Моя бабуся завжди поєднувала відповідальну роботу головного бухгалтера на великому радянському підприємстві та піклування про всю родину. Її уваги вистачало на всіх, і ми всі знали, що вона «сувора, але справедлива», – пригадала Зеркаль.
Народна депутатка із фракції «Європейська солідарність» Іванна Климпуш-Цинцадзе також подякувала своїм найріднішим жінкам за підтримку:
«Дієві, зібрані, небайдужі, активні, розумні, сильні дівчата і жінки, що цілеспрямованими зусиллями роблять світ довкола кращим, – мені пощастило і дружити, і працювати, і боротися пліч-о-пліч з вами багатьма! Дякую за досвід та спільні досягнення! Дякую бабусі Єлизаветі та мамочці Ярославі за те, що показали приклад стійкості, мудрості, порядності, людяності, сили».
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина наголосила, що в українській політиці «є чимало прикладів успішних жінок, які стали драйверами великих змін».
«Публічність та рішучість є найефективнішою зброєю у боротьбі з упередженнями, стереотипами та проявами неповаги (будьмо чесними), з якими досі стикаються українські жінки. Публічна підтримка – а не десь потім та пошепки, – вселяє у мене великий оптимізм. Бо рівність – це також про чесність та зрілість нас, як суспільства», – зазначає політикиня.
Народна депутатка із фракції «Голос» Олександра Устінова у своєму пості згадала низку жінок, які її підтримують на надихають.
«Ми всі сто разів чули фрази: «та коли вона вже заспокоїться», «та що їй не йметься», «от же ж стерво.., істеричка…, мужика їй треба нормального» і далі по тексту. Але я вдячна Всесвіту, що в моєму житті є десятки і сотні жінок, які своїм прикладом надихають, які можуть звернути гори, не те, що зламати системи, і в той же час – завжди підтримають тебе. Якщо треба, вони приїдуть о першій ночі зі смаколиками чи просекко, вони завжди напишуть кілька теплих слів у смс, відчувши, що тобі важко. Вони піштовхнуть тебе йти вперед, коли ти сама навіть у себе не віриш», – підсумувала Устінова.
Колишня народна депутатка Олександра Кужель запевнила, що завжди підтримує жінок й наголосила на необхідності подолання «скляної стелі».
«Років десять у моїй команді більшість складають жінки, що самостійно виховують дітей. Так трапляється частіше, ніж, мабуть, мало б бути. І мені здається, що про це ніхто не говорить голосно, але саме такі ситуації, коли жінка тягне самотужки родину, накладають на керівника підвищену в сто разів відповідальність. Дуже важливо, щоб одним із результатів цього флешмобу було усвідомлення нашими численними суперменеджерами важливості не тільки результату (якого найчастіше ніхто з них і не досягає), а записані, закарбовані в КРІ рядки щодо створення умов для подолання «скляної стелі», яку ви самі ж найчастіше і будуєте. Давайте будемо відверті – жінкам у нашому суспільстві набагато важче, чоловікам», – зауважила Кужель.
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим також відреагувало на флешмоб постом про жінок, які живуть продовжують спротив в окупованому Криму:
«Останні роки рух кримського опору все більше має жіноче обличчя. Жінки, які стали одними з лідерок правозахисного руху в Криму — Ліля Гемеджі, Еміне Авамілєва, Муміне Салієва, Лютфіє Зудієва, Ленора Дюльберова, а також жінки, які залишилися без своїх чоловіків — матері, дружини, сестри, доньки політв’язнів — тепер самі відповідальні за підтримку родин, й на додачу взяли на себе тягар боротьби за звільнення рідних із полону. Дякуємо за сміливість, силу та все те добро що ви робите, за всі ваші зусилля на шляху до миру та справедливості».
Народна депутатка з фракції «Слуга народу» Галина Янченко побажала кожній жінці завжди знаходити сили на нові звершення:
«Дякую жінкам, які надихали та підтримували мене. Жінкам багато що під силу», – написала вона.
Народна депутатка із фракції «Голос» Ольга Стефанишина зізналася, що це перший челендж, в якому вона бере участь.
«Я завжди-завжди захоплююся жінками, які мене оточують, обожнюю об’єднувати і будувати жіночі колективи. Точно знаю, що жінки можуть працювати злагоджено і як одна крута команда – бачила це сто разів у житті! Підтримувати одна одну і щиро любити», – підсумувала політикиня.
Колишня депутатка Ольга Бєлькова розповіла, що більшість свого професійного життя помилково була зосереджена на вибудовуванні відносин із чоловіками. А потім зрозуміла, що це неефективно.
«Це відкриття подіяло на мене майже шокуюче. І я пообіцяла собі надолужити втрачене. Відтоді вже кілька років виділяю спеціально час на спілкування із жінками. Ми робимо великі, середні і маленькі жіночі зустрічі, мріємо разом, ділимося проблемами та ідеями. І кожна із цих зустрічей завершується якимись крутими реалізаціями хоча б для однієї із нас. Але 90% часу цих зустрічей ми сміємося над собою і намагаємося перескочити разом всі бар’єри, які ще лишаються для жінок у професійній та особистій сфері!», – зазначила Бєлькова.
До челенджу також приєдналися заступниці міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук та Катерина Павліченко.
«Справжня сила – у нас самих! Саме спільні зусилля жінок здатні зробити цей світ відкритим і комфортним для всіх, а нас – щасливішими», – наголосила Ковальчук.
Амбасадорка України в Угорщині Любов Непоп наголосила, що наша держава вже має чимало здобутків на шляху до встановлення гендерної рівності.
«Попереду ще не менше завдань з тим, щоб рівність прав і можливостей чоловіків і жінок стала для нас звичайною нормою. Пишаюся тим, що Міністерство закордонних справ і в цьому процесі відіграє провідну роль», – зауважила дипломатка.
У свою чергу, в Міністерстві закордонних справ України запевнили, що низка дипломаток приєдналися до до всесвітнього флешмобу #WomenSupportingWomen.
«Українські дипломатки використали цю можливість, щоб вчергове привернути увагу до розширення прав і можливостей жінок, а також просто подякувати одна одній за підтримку, мотивацію, менторство. Ініціювала участь та номінувала інших українських дипломаток перша заступниця міністра Еміне Джапарова. Акція жіночої солідарності в соцмережах триває, і ми не встигаємо віддивитися всі світлини за хештегом, тож на колажі – лише частина наших співробітниць. Але ми щиро пишаємося всіма колежанками, які прийняли челендж та декларували свою позицію», – наголосили в зовнішньополітичному відомстві.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%