Home Статті Здолати Amazon: як політикиня перемогла на виборах кандидата від великого бізнесу

Здолати Amazon: як політикиня перемогла на виборах кандидата від великого бізнесу

Депутатка міськради Сіетла (США) Кшама Савант (Kshama Sawant) знову перемогла на цьогорічних виборах, здолавши конкурента, якого підтримував американський торговельний гігант Amazon.

Корпорація Amazon, чия штаб-квартира розташована у Сіетлі, витратила 1,5 мільйона доларів на вибори до міської ради, перераховуючи кошти за допомогою Комітету з політичних дій.

Ще з десяток топ-менеджерів Amazon пожертвували власні кошти на передвиборчу кампанію одного з головних суперників Савант, Егана Оріона.

Еган Оріон

Громадянський альянс за здорову економіку підтримав конкурента Савант та шістьох інших кандидатів, лояльних до представників бізнес-середовища. У підсумку лише двоє з них перемогли.

Коментуючи свою перемогу, Кшама Савант зауважила, що сподівається на те, що її приклад надихне інших.

«Соціалістка, непримиренна борчиня, яка захищає простих людей, показала себе настільки ефективною й успішною, що тричі перемогла на виборах. Ця перемога має дуже посилити наш рух», – переконана Савант.

У січні вона розпочне третю каденцію на посаді депутатки міськради. У 2013 році Савант перемогла діючого депутата Річарда Конліна, який був членом міськради Сіетла 16 років. Тоді Савант стала першою соціалісткою серед депутатів міськради за останні 100 років.

Зайшовши до кабінету депутатки-соціалістки Кшами Савант на другому поверсі мерії міста Сіетл, можна відразу зрозуміти, які політичні погляди відстоює політикиня.

Одна стіна повністю вкрита плакатами з політичними заявами, які вона підтримує: це мінімальна заробітна плата на рівні 15 доларів за годину, захист прав орендарів тощо. На яскраво-червоному плакаті великими літерами написано: «Створити профсоюз в Amazon» та «Обкласти податками Безоса» (Джеффрі Безос – найбагатша людина світу, засновник Amazon.com – ред.). Цей плакат натякає на майбутню битву Савант після перемоги на виборах.

Савант – економістка (народилася в Індії, отримала громадянство Сполучених Штатів у 2010 році – ред.). Вона навчалася у Мумбаї та до початку політичної кар’єри працювала в галузі IT. Потім отримала ступінь доктора економічних наук.

Савант побудувала свою політичну кар’єру на підтримці громадських рухів та боротьбі з великим бізнесом. Її меседжі мали підтримку у Сіетлі, мешканці якого все більш скептично ставляться до впливу Amazon у місті.

Про членкиню партії «Соціалістична альтернатива» Савант почали говорити на національному рівні в 2015 році, коли вона стала однією з тих, хто виступав за впровадження в Сіетлі мінімальної заробітної плати в розмірі 15 доларів (загалом по країні 8 доларів – ред.).

Наступного разу вона опинилася в центрі уваги американців у 2018 році, коли почала виступати за так званий «податок на Амазон» у розмірі 275 доларів, який великі корпорації мають платити за кожного найманого працівника. У Сіетлі в корпорації Amazon працюють близько 45 000 людей, тож компанії довелося б платити мільйони доларів податків щороку.

Ці кошти спрямовувалися б на житло для безпритульних, адже Сіетл займає третє місце за кількістю безхатченків у США, поступаючись лише Нью-Йорку та Лос-Анджелесу.

Важливо, що цей податок місто спочатку запровадило, але вже через місяць скасувало, через те що Amazon пригрозив виїхати з міста.

Тоді корпорацію підтримали профспілки, які боялися хвилі звільнень. У місті було організовано кампанію проти податку мешканців залякували, що цей податок знищує робочі місця і може призвести до того, що місто втратить свого найбільшого роботодавця.

Після переобрання Савант заявила, що ключовим завданням для неї буде повернення податку для великого бізнесу та контроль зростання орендної плати. У вересні вона внесла законопроект, який обмежить збільшення орендної плати рівнем інфляції.

Депутатка переконана, що гроші Amazon, безумовно, негативно вплинули на її кампанію, адже в мережі проти неї розповсюджували безліч поштових розсилок та рекламу.

Але ці кампанії, які були організовані за гроші великого бізнесу, допомогли їй збільшити коло підтримки. Вона зібрала більше грошей, ніж інші кандидати, що вказує на те, що вона є політикинею національного рівня. Їй вдалося зібрати понад 500 000 доларів пожертв від сотень американців з різних куточків США.

До її передвиборчої кампанії долучилися сотні волонтерів, які обійшли понад 200 000 домівок.

Одним із таких волонтерів став 35-річний медичний працівник Баттерфільд. Він був вражений, наскільки ефективно використовувались кошти, які спрямовували на розсилки електронних повідомлень проти кандидатки.

«Насправді це шокує, коли стукаєш у двері виборців, і постійно чуєш однакові меседжі з розсилок, – пригадує Баттерфілд. – Переконувати, що аргументи з розсилок неправдиві, не важко, але неможливо пояснити це кожному. На жаль, ми не можемо постукати в кожні двері».

Через безкомпромісний стиль політики конкуренти і критики (в тому числі частина робітничого класу), часто звинувачують Савант у тому, що її дії скеровані на суспільний розкол.

«Ці виборчі перегони будуть схожими на референдум із головним питанням: хто має керувати Сіетлом: великий бізнес, такий як Амазон та будівельні корпорації, чи прості працівники?», – зауважила Савант у інтерв’ю для Guardian.

Конкурент Савант Еган Оріон запевняє, що він пропонує інший підхід.

Оріон визнав, що бізнес підтримує його виборчу кампанію. Водночас він критикував Савант за те, що вона отримала фінансування на передвиборчу кампанію від людей із інших штатів.

Оріон вважає, що його підтримка, яка надходить з боку бізнесу, є ознакою ефективності його менш конфліктної, більш орієнтованої на партнерство моделі політики».

«Кшама Савант – найгірша партнерка для великого бізнесу. Болонський сендвіч був би кращим партнером», – сказав він у інтерв’ю для Guardian.

Що стосується проблеми безпритульності, Оріон стверджує, що місту не потрібні більші податкові надходження від бізнесу, а натомість слід зосередитись на «ефективнішому використанні» коштів, які наразі розподіляються некомерційним організаціям, що працюють із безхатченками.

Журналіст Річ Сміт, який висвітлював місцеві виборчі перегони, переконаний, що якби двобій «Савант проти Оріона» стався під час виборів до Конгресу, він показав би величезне протистояння між більш забезпеченими мешканцями, які є прогресивними у питаннях культури, такими як одностатевий шлюб чи імміграція, але більш помірковані щодо економічних питань, таких як податки чи житло, та молодшими виборцями з робітничого класу, які більш охоче сприймають ідеї кандидатів-соціалістів на кшталт Савант.

«У Сіетлі є величезна кількість виборців, які мають гроші, є демократами або вважають себе прогресивним, а Сіетл – найпрогресивнішим місцем на планеті. І тому їм не подобається, коли люди говорять, що існують величезні структурні проблеми, такі як безпритульність, економічна нерівність, житлова чи інші кризи», – пояснив журналіст.

Баттерфільд, волонтер виборчої кампанії Савант, вважає, що її безкомпромісний політичний стиль дозволяє зробити суспільні конфлікти помітними, і йому це подобається.

«Люди кажуть, що її меседжі спричиняють розкол, і стверджують, що вона не приведе всіх за стіл перемовин, – сказав він. – Ніби Amazon позбавлений голосу в політиці Сіетла. Але хіба це правда? Цей бісів стіл взагалі їм належить».

Переклала Наталія Жачек, 50%

Джерело Guardian (тут і тут)

 

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті