Головна Статті Як гендерне бюджетування змінює життя

Як гендерне бюджетування змінює життя

0
1,192

Кожного дня жінки в усьому світі отримують менше можливостей, ніж чоловіки,в освіті, кар’єрі, в політичному представництві. Тим часом багато держав визнають необхідність забезпечення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок, тож вони можуть структурувати видатки та оподаткування таким чином, щоб більше сприяти гендерній рівності. Цей процес називається гендерно орієнтованим бюджетуванням. Про те, які аспекти є важливими на шляху до успішного запровадження ГОБ, пише World Economic Forum.

Чому ГОБ є ефективним інструментом для досягнення гендерної рівності

Згідно зі звітом ООН, різниця в оплаті праці чоловіків і жінок становить 24%, розрив у працевлаштуванні – 26%, а 75% жіночої найманої праці не підпадає під законодавче регулювання, тож жінки залишаються економічно обділеними. Гарно продумана політика може поліпшити ефективність та справедливість загального бюджетного процесу, адже вона має бути спрямована на ліквідацію нерівності. Насамперед таке бюджетування може справді змінити життя людей.

Так, у Еквадорі гендерно орієнтоване бюджетування на рівні провінцій відкрило нові можливості для жінок, щоб вони змогли продавати товари на місцевих ринках (це сталося завдяки впровадженню спеціальної програми розширення можливостей жінок, яку почали включати в процес планування бюджетів провінцій – ред.).

Провінція Азуай на півдні Еквадору. 54-річна Марія Роза Сукіланда завдяки впровадженню ГОБ уже багато років торгує на місцевому ринку. 

Гендерно орієнтоване бюджетування у Ефіопії допомогло і жінкам, і чоловікам зрозуміти важливість ролі жінок в економіці. Наприклад у одному з міст жінки почали працювали в місцевих комітетах із водопостачання та аналізувати будівництво водогонів, лобіюючи інтереси жінок (вони наполягають, щоб об’єкти будували якомога ближче до поселень, бо жінкам доводиться самотужки носити воду додому – ред.).

Якщо поєднати знання про гендерно орієнтоване бюджетування, отримані в результаті спільного глобального дослідження МВФ і департаменту міжнародного розвитку Великої Британії, і багаторічний досвід ООН Жінки в галузі надання технічної підтримки та розвитку потенціалу, можна виокремити шість перевірених принципів успішних гендерно орієнтованих ініціатив.

Як впроваджувати гендерно орієнтоване бюджетування

1. Законодавче забезпечення має значення. Надання гендерному бюджетуванню правового статусу допомагає гарантувати його впровадження після зміни влади в країні. Так, Австрія, Болівія і Руанда закріпили гендерно орієнтоване бюджетування на рівні конституції.

2. Роль міністерства фінансів є вкрай важливою. Досвід і дослідження продемонстували, що гендерно орієнтоване бюджетування, швидше за все, ефективно працюватиме, якщо за його впровадження візьметься міністерство фінансів. Як приклад можна назвати три країни – Албанію, Корею й Уганду.

3. Громадянське суспільство, міністерства, парламенти та наукові кола теж є важливими гравцями. Так, прем’єр-міністр та парламентарі в Східному Тиморі долучилися до прийняття різноманітних резолюцій. Жіноча група з бюджетування у Великій Британії виникла у 1980-х роках і відтоді проводить щорічний прискіпливий аналіз бюджету з урахуванням гендерних факторів.

4. Узгодження цілей із національними планами із забезпечення гендерної рівності або з Цілями сталого розвитку. Спочатку Марокко та Афганістан узгоджували свої цілі з Цілями розвитку тисячоліття (вісім міжнародних цілей розвитку, яких 193 держави-учасниці ООН і, щонайменше, 23 міжнародних організації домовилися досягти до 2015 року – ред.), а згодом – із цілями сталого розвитку, а також із власними національними планами розвитку.

5. Не варто забувати про податки. Більшість країн засереджуються на державних витратах, проте їхня податкова політика не завжди є гендерно нейтральною. Тим часом, Австрія визначила мету забезпечення гендерної рівності, а деякі держави (як от Фінляндія, Ірландія та Іспанія) взяли на себе зобов’язання провести дослідження з вивчення гендерних аспектів політики доходів.

6. Усі гілки влади мають відігравати певну роль та бути залученими до процесу впровадження гендерно орієнтованого бюджетування. «Клуби місцевого бюджету» в Уганді дозволяють жителям обговорювати пріоритети витрат і притягувати владу до відповідальності. В деяких індійських штатах завдяки гендерно орієнтованому бюджетуванню вдалося досягнути кращого результату в забезпеченні гендерної рівності при зарахуванні дітей до початкової школи, аніж там, де ГОБ не застосовували.

Що можуть зробити країни, щоб покращити впровадження ГОБ?

  • Крок 1. Сфокусуватися на звітуванні й прозорості. Офіційні звіти про гендерно орієнтоване бюджетування допоможуть забезпечити прозорість. Австралія, Бангладеш, Індія, Корея, Марокко та Непал опублікували різноманітні форми таких звітів.
  • Крок 2. Моніторити та фіксувати успіхи гендерно орієнтованого бюджетування, підкріплюючи інформацію практичними дослідженями. У Кореї від уряду вимагають вивчати вплив гендерної складової на бюджет, а також з’ясовувати, чи мають чоловіки й жінки однакові переваги. Тоді як Уганда представила Сертифікат про дотримання гендерної рівності, аби процес бюджетування жінок відповідав потребам. Уганда ввела спеціальний Сертифікат про відповідність гендерним нормам і принципам рівності для забезпечення того, щоб бюджетний процес відповідав потребам жінок.
  • Крок 3. Розвивати навички. Програма ООН Жінки та місцеві установи надавали технічну підтримку та навчання упродовж багатьох років, а технічному персоналові багатьох країнах так чи інакше піде на користь додаткове навчання. Міжнародний валютний фонд все більше працює з країнами-учасницями над різними аспектами гендерно орієнтованого бюджетування, наприклад через навчальні курси для держслужбовців та технічну підтримку для Австрії, Бахрейну, Камбоджі та України.
  • Крок 4. Співпрацювати. МВФ співпрацює з програмою ООН Жінки, щоб у рази швидше розвивати цей напрям. У лютому 2018 року були організовані два майстер класи: один для країн Південної Африки, інший –  для країн Південно-Східної Європи. Також навесні минулого року під час засідання МВФ пролунали лекції у форматі коротких розповідей TED talks, де учасникам запропонували огляд основних принципів гендерно орієнтованого бюджетування.

Щодня державні службовці мусять ухвалювати рішення про ефективний розподіл ресурсів на національному та місцевому рівнях. При складанні бюджету з урахуванням гендерних факторів посадовці також мають можливість провести підрахунки й проаналізувати вплив видатків і податкової політики на жінок і суспільство в цілому.  

World Economic Forum

Переклад Андрія Солонця,

для 50%

Фото: wesa.fm, industrywatchers.wordpress.com, edu-trends.info, unwomen.org, enablebusiness.co.nz
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті