50% поцікавилися в Наталії Тимків, редакторки Вікіпедії, чи може українська політикиня чи жінка, яка представляє органи влади чи місцевого самоврядування, наприклад, голова сільської чи селищної ради, потрапити до Вікіпедії?
«Вікіпедія дотримується кількох принципів, один із них енциклопедична значимість людей. Буває важко оцінити, чи дійсно можна написати статтю про ту чи іншу діячку. Якщо, приміром, є жінка-кандидатка на голову ОТГ і ви хочете написати про неї статтю, то можете скористатися шаблоном у звичному вордівському форматі, який розробив Сергій Добош, один із ініціаторів місячника», — говорить Наталія Тимків.
При цьому редакторка зауважує, що самостійно про себе бажано статті не створювати, адже людям важко бути об’єктивними до себе.
Загалом, категорія «Українські жінки-політики» нараховує 147 статей в українській Вікіпедії.
Треба враховувати, що українська Вікіпедія починала з того, що формувала списки статей про жінок, які є в англійській та російських версіях, відтак первинно список не містив українських діячок.
Проте до створення такої статті може долучитися кожен.
Тим паче, що зараз триває останній тиждень місячника від україномовної Вікіпедії «Пані в червоному» (в англомовному проекті він називається Women in Red). Місячник почався 15 листопада і завершиться 15 грудня.
«Пані в червоному» – це проект про видимість жінок та їхніх досягнень в українському сегменті Вікіпедії.
Але чому пані саме в червоному? Все дуже просто – червоною барвою підсвічує колір посилань, якими позначено ще не створені статті.
Переодягнути панянок в синій – колір написаних статей – запропонувала саме Наталія Тимків – учасниця ГО «Вікімедіа Україна», редакторка Вікіпедії з 6-річним стажем.
Наталія є однією з чотирьох ініціаторів місячника. Окрім неї, проектом опікуються також Людмила Сломінська, Антон Процюк та Сергій Добош.
На думку Наталії, про жінок в українській Вікіпедії створено дуже мало матеріалів.
«Ми порівняли кількість написаних статей про жінок в англомовній, російськомовній та україномовній Вікіпедії. Брак україномовного контенту вимірюється в тисячах не написаних або не перекладених статей», – говорить вона.
Гендерний дисбаланс у цифрах на початку місячника виглядав так: з 132 314 біографічних статей лише 18 120 стосуються жінок, що становить 13,69%.
У світі, до речі, ситуація аналогічна: англомовна Вікіпедія може похвалитися 1 501 627 біографічними статтями, з яких 258 999 про жінок. І цей показник становить 17,26%.
Англомовний проект Women in Red стартував у липні 2015-го року з показником 15% жіночих біографій у англомовному сегменті Вікіпедії. За два роки кількість статей зросла на 2,26%.
Під час місячника Women in Red учасники проекту зі всього світу створили 2000 статей за 24 дні.
Пані Тимків демонструє показники українського проекту.
Станом на 7 грудня 2017-го року маємо такі результати: 277 статей було створено в рамках місячника і 40 статей покращено. За цей час показник про значимих жінок змінився із 13,69 до 13, 75%. В абсолютних цифрах тепер є 19213 статей про жінок (було 18120).
Також вона відзначила, що серед авторів «жіночих» статей є й чоловіки.
«До речі, ми дивилися статистику і вона показала, що у 2016-му році Вікіпедію редагували лише 20% жінок. Для України цей показник становив ще менше – 13%. Мабуть, це зумовлено тим, що у чоловіків більше часу, а також тим, що вони краще орієнтуються в інтерфейсі користувача», – сказала вона.
До речі, українська Вікіпедія не боїться фемінітивів, але й не наполягає на їхньому використанні.
Віра Моторко, співавторка групи у фейсбуці «Жінки і Вікіпедія», надає коротку інструкцію, як зробити онлайн-платформу дружньою до фемінітивів:
«Візьмемо для прикладу статтю про політичну діячку Емму Голдман. У статтях про людей справа зазвичай є картка з основними даними. Оскільки така картка буде практично однакова в різних мовних версіях Вікіпедії, то дані для неї часто беруться з централізованого сховища під назвою Вікідані. У графі діяльність бачимо: «anarchist[d], фемініст[d]» і так далі. Твердження є, але одне не перекладене, а інше могло б бути в жіночій формі. Маленька літера [d] поруч веде на сторінку Вікіданих про відповідний термін; ходімо туди.Елемент Вікіданих «анархіст» складається з назви й зовсім короткого опису різними мовами, а нижче — тверджень про нього. Спершу тиснемо на маленьке «редагувати», дописуємо назву терміну українською, зберігаємо. Нижче на цій сторінці є блок «жіноча форма», де перераховані фемінітиви тими мовами, де вони є. Знаходимо кнопку «+ додати» на сірому фоні і дописуємо фемінітив українською. І так для всіх видів діяльності, згаданих у статті».
Віра Моторко теж вікіпедистка зі стажем. Більше 5 років вона дописує в українську Вікіпедію і з радістю ділиться своїм досвідом. До речі, свою першу статтю вона написала саме про видатну сучасницю Еллу Лібанову ще в університеті. Всього про жінок Віра Моторко написала трохи більше 50-ти статей. Остання була про Августу Грегорі.
«Головне почати! Навіть ті, хто ніколи до того не писали енциклопедичних статей (а це абсолютна більшість нинішніх дописувачів Вікіпедії), можуть глянути на щось з уже написаного, і за прикладом написати статтю на нову тему. Тільки від нас самих залежить, якою є Вікіпедія українською мовою», — говорить Віра.
Найбільше статей під час жіночого місячника створила дописувачка Вікіпедії Ольга Лобода (42 статті), а також дописувачі Lexusuns (31 стаття) та Віктор Семенюк (26 статей).
На сторінці місячника є список статей до створення і можна пропонувати ще імена, яких бракує. А поки ж Анна Бішоп, Сюзанна Маршаль, Аніта Саркісян, Максін Сінгер чекають своїх героїв та героїнь, які перефарбують колір посилань на їхні статті з червоного в синій.
Проте ви можете запропонувати і свою героїню для Вікіпедії та обов’язково одягнути її в синє.
Оксана Кузьменко, для 50%
Мультимедіа – Оксана Кузьменко