Влада Шотландії розробила інструкцію для шкіл щодо взаємодії з дітьми і підлітками, які заявили про свою трансгендерність. Документ опублікували на сайті шотландського уряду.
У посібнику зазначають, що людина може зробити камінг-аут як трансгендерна особа в будь-якому віці. Також наведені поради про те, як вчителі і школа можуть підтримати дитину.
Учителю, якому школяр розповів про свою трансгендерність, рекомендується подякувати дитини за довіру; вислухати її і запитати, чи потрібна допомога.
Також рекомендують уточнити, яке ім’я і займенник краще використовувати щодо дитини. Не рекомендується говорити дитині, що цей стан «пройде» або повідомляти про його камінг-ауті кому-небудь без його згоди – навіть батькам.
У рекомендаціях йдеться, що в Шотландії немає закону, відповідно до якого чоловічими туалетами і роздягальнями можуть користуватися тільки чоловіки, а жіночими – тільки жінки. Отже, трансгендерні школярі можуть відвідувати ті туалети і роздягальні, де їм комфортніше перебувати. За можливості, школа може обладнати гендерно-нейтральні туалети і роздягальні.
Читайте також: «Нетрадиційна» Ана: Як жінка-ЛГБТ керує урядом у патріархальній країні
У документі перераховані й інші поради.
Наприклад, якщо форма у школі є обовязковою, рекомендується запровадити її гендерно-нейтральний варіант. На шкільних дискотеках не треба обмежувати молодих людей в тому, із ким вони можуть танцювати. На уроках фізкультури, якщо дітей розбивають на команди за статевою ознакою, трансгендерним школярам варто дати можливість приєднатися до команди за їхнім вибором.
Також вчителям і школам рекомендовано враховувати, що трансгендерні діти частіше піддаються цькуванню, тож варто відстежувати такі випадки і боротися з ними. Із тими, хто висловлюється проти трансперсон (школярі, батьки або вчителі) рекомендовано поговорити, з’ясувати причини побоювань і спробувати їх розвіяти.
Читайте також: Аргентина ухвалила квоти на роботу для трансгендерних людей
Інструкцію, представлену шотландським урядом, розроблено на основі рекомендацій LGBT Youth Scotland – національної організації допомоги молодим людям із ЛГБТ-спільноти. Документ не є обов’язковим для виконання і створений для того, щоб захистити трансгендерних школярів і забезпечити дотримання їхніх прав. Адже опитування 2017 року показало, що 82% таких дітей і підлітків піддавалися цькуванню в школі, а 27% через таке ставлення до себе покинули навчання.
«Я впевнена, що цей посібник разом із роботою у сфері гендерної рівності допоможе школам створити середовище, де кожному учневі гарантовані безпека, гідність і повага. Середовище, де кожен та кожна зможе повністю реалізувати свій потенціал», – заявила секретар уряду Шотландії з питань освіти і професійної підготовки Ширлі-Енн Сомервілл у вступному слові.
Жінки: 50%