Головна Анонси ЇЇлекторій: розмова про Олену Пчілку, 5 червня онлайн

ЇЇлекторій: розмова про Олену Пчілку, 5 червня онлайн

0
2,745
Олена Пчілка

5 червня о 18:00 відбудеться онлайн-лекція Тетяни Данилюк-Терещук «Жінка впертої прямолінійности: Олена Пчілка».

Олена Пчілка (Ольга Петрівна Драгоманова-Косач, 1849 – 1930) — письменниця, перекладачка, публіцистка, видавчиня й редакторка, фольклористка й етнографка, мемуаристка та педагогиня. Її першою з-поміж жіноцтва 1925 року обрали членом-кореспондентом Всеукраїнської академії наук.

«Материнська школа» Олени Пчілки, вибудувана на ідеї «виховання українця зі сповитку», пройшла апробацію на шістьох власних дітях. Для багатьох вона стала «хрещеною матір’ю» в літературі.


Читайте також: Олена Пчілка — Велика Мати українського націоналізму


Коли 1886 року отримала від Наталії Кобринської пропозицію об’єднати зусилля довкола видання, де з-поміж авторів будуть самі жінки, впевнено відповіла, що готова прислужитися і творчо, і матеріально. Ті, хто були посвячені у її правила і традиції, навіть через десятиліття щиро звірялися Ользі Косач у своїй любові й повазі.

Були й ті, кого вона напружувала і дратувала своїм вишуканим українським убранням і «кованими» словами, книжками для дітей і оповіданнями про жінок-сучасниць, жартівливими водевілями та історичними драмами, часописами, на сторінках яких тактовно дискутували й несамовито сварилися, захищаючи українське.

Її не любили за безкомпромісну вдачу, насміхалися з «народництва» і сентиментів до фольклору, писали доноси й арештовували. У радянські часи про неї згадувалося принагідно і зазвичай у протиставленні до імені Лесі Українки.

«Інтерес до постаті Олени Пчілки неспинний, але найперше наше зобов’язання перед «великою матір’ю України» — повернути її спадщину сучасній читацькій авдиторії та представити її життєтворчість у широких контекстах (історичному, суспільно-політичному, культурологічному). На цю увагу вона заслужила», — зазначають організаторки.

Лекторка: Тетяна Данилюк-Терещук, кандидатка філологічних наук, доцентка Волинського національного університету імені Лесі Українки, Луцьк.

За участи Слави Світової.

Подія пройде 5 червня об 18.00 у Zoom, приєднатися до зустрічі можна за посиланням.


Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Анонси