На Кіровоградщині Радикальна партія Олега Ляшка відкликала депутатку обласної ради Євгенію Ніколаєву. Ініціювала процедуру політична партія, а не виборці. Таке рішення аргументуютьтим, що нібито діяльність депутатки не відповідає передвиборчій програмі партії. Водночас, що саме «суперечить діяльності», ніхто назвати не може.
Ніколаєва вважає, що це просто спосіб її позбутися. Адже заяву про відмову від мандату їй пропонували написати ще після результатів виборів. Тоді депутатка відмовилася. Тепер – обіцяє боротися за своє місце та відстоювати інтереси виборців.
Рік «імунітету»
Євгенія Ніколаєва – депутатка Кіровоградської обласної ради, членкиня депутатської групи із гендерних питань «Рівні можливості». Відома в регіоні журналістка та редакторка рейтингового місцевого видання. На виборах балотувалася від Радикальної партії Олега Ляшка. Кандидувала і в обласну, і в районну раду – скрізь пройшла.
«Із цією політичною партією я співпрацювала із 2015 року: і як членкиня виборчих комісій, і як агітаторка. Минулого року, коли ввели обов’язкову гендерну квоту, мене запросили у списки партії. Я погодилася, адже мала довіру до політичної сили, завжди підтримувала в ініціативах та допомагала.
За результатами виборів я пройшла і в районну раду, куди набрала найбільшу кількість голосів у партійному списку. І в обласну раду – тут була шостою за рейтингом виборців.
Але одразу після того, як оголосили результати виборів, мені запропонували написати заяву про відмову від мандату. Я відмовилася. Тоді у партії пообіцяли, якщо не піду сама, то мене виженуть через рік – саме скільки триває «імунітет» на застосування імперативного мандату», – розповідає Євгенія Ніколаєва.
Імперативний мандат – правило, згідно з яким депутат представницького органу влади зв’язаний наказами виборців і протягом усієї своєї діяльності відповідальний перед ними. При цьому законодавчо закріплена можливість дострокового відкликання депутатів, що не виправдали довіри виборців.
«Ініціювали відкликання не виборці, а партія»
Упродовж року відносини між Євгенією Ніколаєвою та керівництвом обласного осередку політичної партії поступово загострювалися. Депутатці знову нагадали про складення повноважень. Ніколаєва знову відмовилася. Її перестали запрошувати на засідання фракцій та інші внутрішньопартійні заходи.
У січні порушили процедуру щодо відкликання депутатки за народною ініціативою, однак суб’єктом ініціювання стала політична партія.
«Перше, на що треба було зважати, – це на суб’єкта ініціювання і на підстави щодо відкликання. Ініціювали відкликання не виборці, а партія, – наголошує Любов Лук’янцева, експертка з виборчого права, консультантка з гендерних питань УЖФ. – Другий важливий момент – це підстави, на основі яких можна провести таку процедуру. Усього їх п’ять і вони викладені у статті 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». У цьому випадку партія посилається на підставу щодо «невідповідності практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії». Начебто діяльність депутатки розходилася із тим, що було зазначено у програмі. Але партія не посилається на саму програму, на те, які положення були порушені депутаткою».
Читайте також: Сексизм, квоти та боротьба за ресурси: як жінки виборюють доступ до влади
За час своєї депутатської діяльності Євгенія Ніколаєва жодного разу не пропустила сесії облради. Є секретарем постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, свободи слова, правової та антикорупційної політики. Активна членкиня депутатської групи із гендерних питань «Рівні можливості». Регулярно проводить зустрічі із виборцями, ініціювала перший жіночий автопробіг та акцію з озеленення.
Серед інших причин відкликання також називали голосування, яке суперечило поглядам партії. Зокрема мова йде про обрання заступника голови облради.
«Говорять у фракції, що начебто, коли було голосування за посаду заступника голови облради, то Ніколаєва голосувала не так, як голосувала фракція. Але за регламентом процедура голосування за голову облради та заступників є таємною. І тому з’ясувати, хто за кого голосував, неможливо. А розкривати таємницю голосування – це порушення законодавства», – зазначає Лук’янцева.
Ніколаєва каже, що причина її відкликання зрозуміла – мандат хочуть віддати депутатові, який наступний у списку.
«Захищатися у цій ситуації важко»
На сьогодні політична партія вже провела регіональну конференцію. Туди приходили виборці, які заявляли про підтримку депутатки, однак їхній запит не врахували. Більше того — їх навіть не пустили до зали засідань.
25 січня відбувся також з’їзд партії. Там і ухвалили рішення про відкликання депутатки. Далі – територіальна виборча комісія має зібрати засідання та визнати обраним депутатом кандидата, наступного за черговістю.
«Коли депутат чи депутатка балотуються від політичних партій, то останнє слово щодо їхньої подальшої політичної участі – за партією. Захищатися у цій ситуації важко, бо закон «Про статус депутатів місцевих рад» не врегульовує питання оскарження рішень політичних партій, але в рамках національного законодавства – це є можливим, хоч і складним та тривалим процесом», – розповідає Лук’янцева.
Експертка вважає, що ця ситуація робить жінок-депутаток більш вразливими
«Жінки і так перебувають у більш вразливому політичному становищі, а коли ще через процедуру зараз будуть відкликати тих жінок, які пройшли ці бар’єри і виборчі перегони, то це удар по представництві жінок у радах», – говорить Любов Лук’янцева.
Читайте також: Щоразу коли я пишу про фемінізм і квоти…
Євгенія Ніколаєва готується до боротьби. Каже, що готова позиватися і відстоювати свій мандат. А ще переймається, аби приклад її відкликання не стали наслідувати інші політичні партії, позбавляючи таким чином мандатів інших депутаток.
«За мене дуже багато людей голосували. Саме за мене, а не за партію. Виборці повірили, що я буду відстоювати їхні інтереси, а тепер їх навіть не запитують. Закон фактично «розв’язує руки» партії позбавляти мандату всіх, хто не подобається із будь-яких причин. Замолода, застара, не в тому одязі прийшла – усе може бути причиною відкликання. Тож навіть коли дійде до зняття із мене повноважень депутатки, я буду боротися, бо не хочу, щоб це повторилося у інших радах», – підсумовує Євгенія Ніколаєва.
Нині ж на підтримку депутатки у соцмережі започаткували флешмоб #Захисти_Ніколаєву / #Protect_Nikolaeva, де виборці та колеги Ніколаєвої намагаються привернути увагу до ситуації із відкликанням депутатки.
«Ця ситуація відкриє скриньку Пандори»
Депутат Кіровоградської обласної ради від ВО «Батьківщина» та співголова депутатської групи «Рівні можливості» Андрій Табачук теж виступає на захист Ніколаєвої. Політик вважає, що така поведінка партії більше схожа на політичне переслідування.
«Коли ухвалювали новий Виборчий кодекс, то одним із його завдань було запровадження квот. Завдяки яким мала би збільшитися кількість жінок у владі. Зараз ця ситуація із відкликанням депутатки Євгенії Ніколаєвої виглядає як прецедент, коли кодекс та його положення просто нівелюють. Тобто показують, що жінок можна взяти у список, пройти реєстрацію, виграти вибори… А потім через рік усіх відкликати.
Ми працюємо над тим, щоб мотивувати жінок іти в політику. Жінок, що борються із упередженнями суспільства, яке ще часто не сприймає їх у владі. І цією ситуацією покажемо, що жінок можна прибирати просто так», – каже Табачук.
Він наголошує, що в нього з депутаткою різні політичні погляди і вони обоє представляють різні політичні партії.
«Але я не можу стояти осторонь того, що відбувається у нашій обласній раді. Зараз це має вигляд особистого переслідування депутатки. Адже якщо ця ситуація так і залишиться непоміченою, то ми просто відкриємо скриньку Пандори. Політичні сили побачать, що можна тиснути на депутатів, аби ті ухвалювали потрібні для них рішення, а всіх, хто матиме власну позицію, – просто виганятимуть», – підсумував депутат.
Інна Наливайко