Головна Статті Жінка у війську: труднощі та поступ

Жінка у війську: труднощі та поступ

1
2,047
Жінки на війні круглий стіл

Представниці Міністерства оборони, Збройних сил України, військовослужбовиці та науковиці під час круглого столу «Війна. Жінка у війську: Чи є слабкості у сильних?» обговорили проблеми, з якими стикаються жінки в армії. Модерувала подію координаторка з гендерних питань кампанії проти сексизму в медіа та політиці «Повага» та платформи «Жінки — це 50% успіху України».

4% військовослужбовців ЗСУ — жінки

Любов Гуменюк

Головна спеціалістка відділу з гендерних питань та зв’язків із релігійними організаціями Департаменту гуманітарного забезпечення МО України Любов Гуменюк наголосила, що збільшення чисельності жінок в армії стосується усіх категорій особового складу Збройних Сил України. Гуменюк повідомила, що в 2014 році загальна чисельність жінок становила близко 50 тисяч, із яких 16 557 військовослужбовиць та 1633 офіцерки. Також сержантсько-старшинський склад нараховував 4754 жінок.

Читайте також: Міноборони тестує військову форму для жінок

Однак станом на 1 березня 2023 року у складі Збройних Сил вже було більше 60 тисяч жінок, із них військовослужбовиць — понад 42 тисячі.

Також Любов Гуменюк зазначила, що таким чином кількість жінок-військових збільшилася у 2,5 рази в порівнянні з 2014 роком. Загалом нині 4% військовослужбовців ЗСУ — жінки, близько 5 тисяч військовослужбовиць воюють на фронті.

Про нерівність радше говорять чоловіки, оскільки жінки у військо приходять добровільно, а чоловіків — мобілізовують

Оксана Григорьєва

За словами радниці з гендерних питань командувача Сухопутних військ ЗСУ Оксани Григорьєвої, нині законодавчо-правова база щодо забезпечення гендерної рівності відповідає зразкам країн НАТО і разюче відрізняється від тієї, що була в 2014. Тоді жінок, які масово стали на захист батьківщини, снайперок або бійчинь оформляли на посади кухарок або діловодок, оскільки прогалини в нормативних документах унеможливлювали їхнє зарахування на посади віськовослужбовиць і гідну оплату.

Оксана Григорьєва підкреслила, що в усьому світі силові структури переважно патріархальні, тож не варто намагатися досягти пропорційного представництва жінок та чоловіків у війську 50 : 50. Головне — створити рівні можливості для професійного розвитку. Спікерка також нагадала, що сьогодні про нерівність радше говорять чоловіки, оскільки жінки у військо приходять добровільно, а чоловіків — мобілізовують.

Обмежень для вступу жінок до військових вишів немає

Людмила Кримець, гендерна рівність в армії

Гендерна радниця начальника Національного університету оборони України ім. Черняхівського Людмила Кримець розповіла, що кількість жінок, охочих здобувати вищу військову освіту, невпинно зростає, обмежень для вступу жінок до військових вишів немає.

Читайте також: Юлія Костенко, Полтавська міськрада: Третина складу кожної ротації бойових медиків — це жінки

Натепер у військових вищих навчальних закладах України 13% курсанток і слухачок оперативного тактичного рівня. Це добре підґрунтя для поповнення корпусу фіцерок.

«Немає «скляної стелі», тобто об’єктивних перепон для кар’єрного зростання жінок у війську, на державному та організаційному, вона певною мірою лишається на рівні ментальному», — сказала Кримець.

Леся Ганжа, стереотипи в армії

Військовослужбовиця Леся Ганжа, зауважила, що все ж не відчуває себе рівною з чоловіками та досі стикається із гендерними упередженнями в армії.

«Коли бачать жінку у війську, то два питання: ти парамедик чи дронщиця. Пов’язане це більше з тим, що на ці роботи потрапляють не найсильніші солдати. Комбат, коли вперше нас бачив, питав: «А шо это здесь делает?»

Чоловіки не готові бачити поруч жінок-військовослужбовиць і дуже сильно стараються доказати, що готуєш ти все ж таки краще, ніж вони, тож могла б готувати, поки вони на бойових завданнях», — розповідає Леся Ганжа

Читайте також: Жінки у війську: можливості та виклики

Також бійчиня пригадала, що чоловіки у війську толерують календарі з оголеними дівчатами.

«Неприємно, коли Залужний підписує календар із оголеним жіночим тілом. Це говорить про той рівень стереотипів, які існують у суспільстві», — зауважила Ганжа.

круглий стіл жінки у війську

У свою чергу, заступниця директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Світлана Чуніхіна підкреслила, що ставлення у суспільстві до жінок у війську після початку великої війни значно змінилося. Якщо в 2018 році ідею рівноправності жінок і чоловіків в армії підтримували 53% українців та українок, то зараз — 80%.

За її словами, хоч соціальні стереотипи патріархального штибу досі відчутні, проте ідея рівності статей — а особливо у справі захисту країни — стає соціальною нормою.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті