Головна Статті Жіноче лідерство в часи тероризму: Джасінда Ардерн

Жіноче лідерство в часи тероризму: Джасінда Ардерн

0
796

На долю Джасінди Ардерн випали випробування, з якими жоден лідер Нової Зеландії раніше не стикався – стався найкривавіший теракт у новітній історії країни.

Уже за кілька годин після того, як  стрілець убив 50 людей у двох мечетях центральної частини міста Крайстчерч, прем’єр-міністерка Джасінда Ардерн скликала прес-конференцію, на якій задала тон й показала приклад поведінки мешканцям убитої горем країни. Ця промова стала переломним моментом у її кар’єрі як лідерки.

На долю прем’єр-міністерки випали такі випробування, з якими мало кому з її попередників доводилось стикатися – вона очолює країну в часи, коли потрібно долати наслідки найстрашнішої терористичної атаки в новітній історії країни.

У двох мечетях під час молитви вбили 50 людей, десятки були поранені. Мешканці країни, яка вважається однією з найбезпечніших у світі, глибоко шоковані. Хоч голос Ардерн під час промови здригнувся, однак її заклик до єдності та співчуття був рішучим.

«Можливо, ви обрали нас. Але ми категорично не приймаємо і засуджуємо вас», – звернулася Ардерн до терористів.

Уранці в суботу вона була у Крайстчерчі, з нею були більшість представників кабінету міністрів та лідери опозиції. Прем’єр-міністерка зустрілася з представниками мусульманської громади, які постраждали від терористичної атаки. Вона обіймала людей, які ридали, шепотіла слова співчуття. Ці кадри бачив увесь світ.

Ардерн тримала за руки тих, хто постраждав від терористичного нападу. Вона зосередилась на скорботі та співчутті до громади, що постраждала. Вона підкреслила, що підозрюваний у масовому розстрілі Брентон Таррант не поділяв цінності та переконання новозеландців. Ардерн сказала: «Він – не ми».

«Після нападів у Новій Зеландії мова йшла не про ненависть та гнів, головний посил був «ми це зможемо, ми загоїмо рани, ми впораємось з цим випробуванням», – зазначила Дженніфер Кертін, директорка Інституту державної політики Оклендського університету.

«Прем’єр-міністерка продемонструвала спокій та сильне лідерство, вона спрямувала сили на те, щоб відразу потурбуватися про людей, які найбільше постраждали під час нападу. Про вбивцю майже не згадували».

Читайте також: Джасінда Ардерн та світова джасіндоманія

Пол Б’юкенен, експерт з безпеки консалтингової компанії «36th Parallel Assessment», підкреслив, що Ардерн «подолала» кризу завдяки тому, що продемонструвала співчуття. Також Б’юкенен додав, що прем’єр-міністерка чудово вміє делегувати повноваження. Вона призначила відповідальних осіб, які мають значну довіру у суспільстві, оголошувати результати перевірки рівня безпеки та відповідати на питання про кілера, а сама спрямувала усі сили на те, щоб допомогти країні впоратися з пережитою травмою.

«Вона як матір нації. На моє переконання, її дії під час таких трагедій майже бездоганні», – каже Б’юкенен.

«Жорстка риторика Трампа та інших політиків, коли вони виступають після терористичних атак, – це все позерство. Іноді таким чином вони приховують слабкість, іноді – жагу помсти. Ардерн нічого цього не робить».

«Цей стиль лідерства підходить для Нової Зеландії. В історії нашої країни була темна сторона, тут справді є расизм. Але Ардерн дає нам можливість протистояти демонам, протистояти темряві й змінюватися».

Чіткість та рішучість

Вона сердечна й водночас непохитна. Коли її попросили прокоментувати слова австралійського сенатора, який намагався звинувачувати мусульман у терористичному нападі, Ардерн просто назвала його висловлювання «ганьбою». Після терористичної атаки вона неодноразово говорила про необхідність стримувати розповсюдження мови ворожнечі у соціальних мережах, зазначаючи, що «неприйнятно, щоб заради прибутків забували про відповідальність».

Виступаючи у вівторок зі спеціальним зверненням у парламенті, Ардерн розпочала промову вітанням арабською «As-Salaam-Alaikum», що означає «мир вам».

 

«Я ніколи не очікувала, що моїм обов’язком буде говорити про горе цілої нації. Сподіваюсь, мені більше ніколи не доведеться робити це знову», – продовжила Ардерн.

Вона відмовилась вимовляти ім’я підозрюваного, натомість закликала людей згадувати імена жертв.

«Ви ніколи не почуєте його імені з моїх вуст. Я закликаю вас промовляти імена тих, кого ми втратили, а не ім’я чоловіка, який відібрав у них життя. Він терорист. Він злочинець. Він екстреміст. І він залишиться для мене безіменним».

У Новій Зеландії навіть найзатятіші критики Ардерн замовкли. Сем Сахдева з Newsroom зауважив, що завдяки цій трагедії усі побачили такі якості прем’єр-міністерки як «чіткість та рішучість», водночас видання The New Zealand Herald описало стиль лідерства Ардерн такими словами як «розрада й непохитність».

Багато людей з інших країн раніше знали Ардерн лише як другу світову лідерку, яка народила дитину, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра (першою була Беназір Бхутто – ред.). Натомість цього тижня усі побачили, як вона керує країною, демонструючи людяність та рішучість.

Журнал The Crisis ретвітнув допис про Ардерн з коментарем: «Гідність. Сміливість. Спражні лідери таки існують».

Журналіст з Австралії Пітер ФіцСаймонс сказав, що австралійці мріяли б мати такого лідера як Ардерн:

«Ваша прем’єр-міністерка вирізняється з-поміж інших, вона є лідеркою, що надихає людей в усьому світі. Її врівноваженість та тверда рішучість й, головне, її слова щодо інклюзивності та розмаїття справді захоплюють».

Австралійський телеведучий Ошер Гюнсберг написав: «За кілька місяців у Австралії будуть вибори. Будь ласка, дайте нам можливість проголосувати за когось такого як Джасінда Ардерн. Будь ласка».

Також значну підтримку отримали зобов’язання Ардерн щодо реформування законів Нової Зеландії про володіння вогнепальною зброєю. Девід Хогг, підліток, який вижив під час стрілянини у школі міста Паркленд у Флориді, й зараз виступає за посилення контролю над обігом вогнепальної зброї, поділився новиною про обіцянку Ардерн протягом 10 днів оголосити про зміни до законодавчих актів щодо володіння зброєю, та підписав твіт «Imagine» («Уявіть», пісня Джона Леннона – ред.).

У середу, 27 березня, прем’єр-міністерка знову збирається відвідати Крайстчерч, щоб запевнити громаду міста, що про трагедію ніколи не забудуть. Вона оголосила, що вже почалася робота над законодавчими актами, які обмежать доступ до напівавтоматичної зброї, та що родичі, які намагаються потрапити до Нової Зеландії на похорони, отримають візи за спрощеною процедурою, також держава надаватиме фінансову та логістичну підтримку для організації поховання загиблих.

Однак, головною причиною її перебування у Крайстчерчі є те, що вона потрібна мешканцям міста.

Біля імпровізованого меморіалу в парку Хаглі мешканці Крайстчерча одностайно схвалюють те, як Ардерн відреагувала на масове вбивство, демонструючи «спокій та співчуття». Мусульманські лідери кажуть, що її лідерство об’єднало громаду і допомогло їм відчути, що Нова Зеландія є й завжди залишатиметься їхньою домівкою.

«Для мене, як для мешканця Крайстчерчу, це гірше ніж землетрус. Гадаю, вона це відчуває. Очевидно, що вона це відчуває всім серцем», – прокоментував журналістам місцевий житель.

Елеонор Рой для The Guardian,

Фото: Kirk Hargreaves/Christchurch City Council

Переклала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті