Головна Статті «Жіночі камери» в Херсоні: російські військові били українок і катували їх струмом

«Жіночі камери» в Херсоні: російські військові били українок і катували їх струмом

1
678

у Херсоні під час окупації в місцевому ізоляторі росіяни облаштували так звані «жіночі камери». У різний час в цих камерах перебували щонайменше тридцять жінок.

Про це під час пресконференції повідомила правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк. Правозахисники представили звіт про незаконне тримання окупантами українок у Херсонському ізоляторі. Звіт побудований на свідченнях постраждалих та свідків.

Жінок підозрювали в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України

Жінок затримували протягом літа — переважно в липні-серпні 2022 року, та утримували до кінця жовтня, коли російські війська почали відступ із правого берега Херсонщини.

Онисія Синюк
Онисія Синюк

«Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік цих жінок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За свідченнями самих утримуваних, наймолодшій із жінок, що перебувала в там довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ізоляторі недовго, за свідченнями, були і неповнолітні», — розповіла Онисія Синюк.

Утримуваних жінок підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Так, затримували цілеспрямовано, зокрема, працівниць правоохоронних органів України. Затримували також людей, яких РФ підозрювала у контакті чи родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів, ЗСУ чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. 

Серед жінок були колишня волонтерка «Правого сектора», яка допомагала у військовому госпіталі, працівниця Херсонської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби, працівниця відділу кадрів воєнізованої охорони, домогосподарка, курсантка Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, працівниця Управління патрульної поліції, а також заступниця директора гімназії.

Ще одна категорія затриманих — ті, кого використовували як заручниць для затримання членів сім’ї та рідних, а також знайомих.

Ізолятор тимчасового тримання № 1 Головного управління
Національної поліції в Херсонській області / Фото: ZMINA
Ізолятор тимчасового тримання № 1 Головного управління
Національної поліції в Херсонській області / Фото: ZMINA

Читайте також: Як можна покращити впровадження Стамбульської конвенції в Україні?

Відомо про випадок, коли на кілька днів затримали жінку, яка відвернулася і не привіталася з російськими військовослужбовцями, які зайшли в автобус на блокпості.

Представники РФ, які проводили затримання, у кількох випадках представлялися як «поліція МВС Росії» або «військово-кримінальна поліція». Водночас вони переважно не надавали службових посвідчень або інших документів, а також приховували обличчя — були в балаклавах.

Під час затримання представники РФ психологічно тиснули на людей та навіть застосовували фізичну силу — одну жінку в ізолятор привезли вже з крововиливом під оком та гематомами на голові.

Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними. Камери були двомісні та тримісні, однак у них одночасно перебувало від п’яти до дев’яти людей. Також перші три тижні затримані не мали можливості повноцінно митися взагалі. Харчування також було поганим, їжу часто давали зіпсованою і її не вистачало на всіх.

Одна з камер, в яких представники РФ утримували людей, у підвалі
Головного управління Національної поліції в Херсонській області
(ГУНП) на вулиці Лютеранській, 4 / Фото: ZMINA
Одна з камер, в яких представники РФ утримували людей, у підвалі
Головного управління Національної поліції в Херсонській області
(ГУНП) на вулиці Лютеранській, 4 / Фото: ZMINA

В ізоляторі годували раз на день, милися жінки переважно з-під пляшок

Росіяни також катували українських жінок, зокрема тих, хто професійно був пов’язаний із правоохоронними органами України, ЗСУ або ж яких представники РФ підозрювали у зв’язках із українським рухом спротиву. Найчастіше жінок катували електричним струмом, водою, а також били їх. Відомо також про випадок сексуалізованого катування — постраждалу били струмом по грудях. Були і погрози насильством.

Ольга Гончевська
Ольга Гончевська (на екрані)

Ольгу Гончевську, колишню працівницю Управління патрульної поліції Херсонської області, понад 1,5 місяці незаконно утримували в ізоляторі. Її затримали разом із цивільним чоловіком, теж колишнім поліцейським, за наводкою колишнього колеги. Ольгу та інших жінок в ізоляторі годували раз на день, милися вони переважно з-під пляшок. 

На Ольгу психологічно тиснули: погрожували поголити голову, вивезти її батьків. Тримали біля кімнат, де катували інших. Згодом жінку на допиті, де хотіли дізнатися про «кураторів із СБУ», били струмом. Потім, тримаючи силою, троє чоловіків вдягли тканину на обличчя жінки та почали заливати водою, від чого та не могла дихати. 

Піднімали футболку та відтягували штани, торкалися тіла

Ще одну постраждалу — курсантку Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба Наталію Сосмій — затримали у її дворі 30 озброєних росіян у балаклавах та три тижні незаконно утримували в ізоляторі. Жінку звинуватили в тому, що вона «веде подвійне життя і співпрацює з СБУ». Щойно жінку привезли до ізолятора, в холі її оточило приблизно 15 окупантів та почали змушувати роздягнутися для «огляду» — піднімали футболку та відтягували штани, торкалися тіла. Вони також казали, що зґвалтують її та її неповнолітню доньку. Згодом жінку почали бити під час допитів.

«Представники РФ завдавали страждань утримуваним жінкам, щоб отримати інформацію, зізнання або ж залякати для придушення спротиву на окупованих територіях. Крім того, погрози сексуальним насильством та домагання росіяни застосовували для психологічного тиску та ствердження свого домінуючого положення. Такі погрози сексуальним насильством є частиною культури російських військових і не караються командирами», — розповідає Онисія Синюк.

Наталія Охотнікова
Наталія Охотнікова

Радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова заявляє, що є підстави вважати, що представники РФ вчиняють не лише воєнні злочини, а й злочини проти людяності. Адже росіяни тримали українок у неналежних умовах, а злочини, зокрема тортури, вчиняли системно та масштабно. 

«Ми передамо СБУ та Офісу Генпрокурора, а також плануємо передати до Міжнародного кримінального суду дані від всіх жінок, що дали на це згоду, щоб максимально сприяти належному розслідуванню всіх інцидентів, про які говориться у звіті», — додала Охотнікова.

Переглянути текст звіту можна українською та англійською.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті