Головна Статті Зійти з каруселі: психологічні поради учасницям виборчих перегонів

Зійти з каруселі: психологічні поради учасницям виборчих перегонів

5
927

Передвиборчі перегони – завжди робота на виснаження: дню виборів передує кілька місяців шаленої активності і великих навантажень. І, звичайно ж, це позначається на нашому психологічному стані. Кандидатки очікують цього дня. І, водночас, він може не принести полегшення, незалежно від результатів.

Адже після спаду активності дуже часто утворюється внутрішній вакуум. Ті, хто переможе, переживають його трохи легше. Адже з’являється багато інших речей, якими вони тепер будуть займатись. А от не розчаруватись надто сильно тим, хто програв перегони, складніше. Проте, якщо розумієш, чого очікувати в плані змін емоційного стану – можна уникнути низки проблем. Адже хто попереджений – той озброєний знаннями, які дають відчуття передбачуваності процесу. А цей факт сам по собі знижує психологічну напругу.

Отже, з чим ви можете стикнутись після кількох місяців кропіткої праці, великих психологічних (і часто фізичних) навантажень?

Коли карусель подій різко спиняється, ми можемо відчути внутрішній вакуум. Якщо перегони не завершились для вас успіхом, таке відчуття буде більше схоже на спустошення. Найважливіше, що потрібно знати, – це нормально. Ви вклали багато сил і часу. Ви втомились. У таких навантажень є наслідки.

Вони завжди минають, якщо дати їм місце і час.

Також багато хто зустрінеться з розчаруванням. Як мінімум – у результатах виборів, як максимум – у самій ідеї йти в політику.

І якщо перший тип розчарування локальний, то другий – набагато глобальніший і більш небезпечний, адже може стати на заваді ваших майбутніх досягнень.

Таке глобальне розчарування містить під собою багато інших переживань, пов’язаних із втратою. І це не тільки і не стільки про втрачену перемогу. Це в більшій мірі може бути про втрату віри – в себе чи інших, в чесність передвиборчих баталій і процесів із цим пов’язаних тощо.

Щоб пережити втрату і зберегти віру у власні сили, необхідно знати таке.

Будь-який процес прощання – з людьми, очікуваннями, сподіваннями тощо – має два важливі аспекти: злість і вдячність.

Ми сердимось, коли не отримуємо бажане, або коли це бажане в нас забрали.

Під злістю в багатьох лежатиме образа.

Насправді хтось із вас помітить її першою. Образа на певних людей чи процеси, пов’язані з виборами. В цьому ж коктейлі ви знайдете сум за тим, що не відбулось, і певне безсилля від цього. Всім цим почуттям важливо дати місце.

Бажано, щоб вам було з ким про це поговорити. Підтримкою в даному випадку буде просто послухати і не давати поради на кшталт «Заспокойся! Ти ще переможеш». Цілком можливо, що так. Але в даний момент навряд чи це допоможе.

Може здатись, що цього достатньо. Але не все так просто. Перетравити неприємні почуття – це тільки пів справи.

Для того, щоб рухатись далі, необхідно засвоїти досвід, який ви набули в процесі перегонів. Це не означає, що вам треба штучно вигадувати щось хороше.

Радше важливо помітити, що ще відбулось, крім результату виборів, який вас не вдовольнив.

А відбулось багато. Ви ризикнули і спробували себе в політичних перегонах. Для цього потрібно багато сил і сміливості.

Ви отримали досвід. Його можна оцінити як «хороший» чи «поганий», але і той, і інший можна використовувати у подальшому як свою перевагу.

За рахунок цих процесів з’являється вдячність до того, що відбулось, і, власне, можливість попрощатися із минулим досвідом, відкриваючи двері новому.

А для того, щоб всі описані процеси проходили легше, важливо про себе потурбуватись.

  1. Приділіть час своєму фізичному відновленню. Достатній сон, здорове регулярне харчування, помірні фізичні навантаження – це те, що допоможе на фізичному рівні завершити цикл стресу.
  2. Попіклуйтесь про своє психологічне здоров’я. В післявиборчий період може стати важливою підтримка рідних та друзів. Обов’язково говоріть із тими, хто готовий вислухати, про ваш стан, і просіть прийнятну для вас підтримку.
  3. Якщо ви помічаєте, що депресивний емоційний фон ніяк не змінюється або ж навіть погіршується – звертайтесь до психолога. Нині ви можете знайти чудового спеціаліста онлайн. 
  4. Медитуйте! Ніщо не відновлює організм і психіку так швидко, як п’ятнадцятихвилинна медитація щодня. 

А тих із вас, хто виграв перегони, хочу щиро привітати і нагадати про те, що політична діяльність – це марафон, а не спринт.

Вам вкрай необхідно правильно розрахувати сили для того, щоб бути максимально ефективними, і при цьому не вигоріти. Тому всі ці поради – піклування про фізичне і психічне здоров’я, медитації, час для себе – актуальні для кожної з вас.

Плюс, важливо об’єктивно зважувати, на що ви можете чи не можете вплинути в процесі своєї діяльності і як швидко можете це зробити (якщо можете взагалі).

Це позбавить вас стресу несправджених очікувань і допоможе відчувати силу власних можливостей і рішень.  

Незалежно від того, виграли ви чи програли ці вибори, попереду на вас чекатиме ще багато перемог і поразок.

Не ставте собі за мету не зробити жодної помилки і, як наслідок, не мати поразок.

Головна задача – навчитись сприймати їх як нормальну, здорову частину життєвого процесу. Адже не програє тільки той, хто ніколи не робить ставок.    

Анна Харченко, психологиня, гештальт-терапевтка

Більше публікацій
Більше публікацій Анна Харченко
Більше публікацій Статті