Відома шахістка Вікторія Чміліте-Нільсен стала спікеркою парламенту Литви. Під час таємного голосування очільницю «Ліберального руху» підтримали 106 депутатів, лише 18 були проти і 5 утрималися, два бюлетені визнали недійсними, пише Delfi.lt.
Чміліте-Нільсен народилася 6 серпня 1983 року в Шауляї. Вона – єдина жінка-гросмейстерка в історії Литви.
Вікторія – чемпіонка Європи 2011 року і триразова срібна призерка чемпіонатів Європи серед жінок (2003, 2008, 2010) та дворазова чемпіонка Литви (змішані турніри 2000 і 2005).
Політичну кар’єру Вікторія розпочала вісім років тому. Перед парламентськими виборами-2012 безпартійну Вікторію Чміліте включили до виборчого списку Руху лібералів Литовської республіки. За результатами рейтингової оцінки в багатомандатному окрузі спортсменка опинилася на 12-му місці в партійному списку і не потрапила до числа обраних кандидатів.
Місце у парламенті Вікторія отримала в квітні 2015 року, після того, як Реміґіюс Шімашюс був обраний мером Вільнюса і склав із себе повноваження члена Сейму. Його місце зайняла Чміліте. У Сеймі політикиня долучилася до комітету охорони навколишнього середовища, а кар’єру шахістки на тому завершила. На виборах-2016 Чміліте була обрана до Сейму завдяки четвертому місцю, зайнятому нею в багатомандатному окрузі за списком ДЛЛР.
Очільницею руху лібералів її обрали у вересні 2019 року.
Вікторія Чміліте-Нільсен нагороджена Орденом П’ятого ступеня імені Великого Князя Литовського Гедімінаса, Офіцерським хрестом Ордена «За заслуги перед Литвою», а також є почесною громадянкою Шауляю.
Нагадаємо, в жовтні в Литві відбулися вибори до Сейму, де більшість отримала опозиційна консервативна партія «Союз Вітчизни – Литовські християнські демократи». Спільно з «Ліберальним рухом» та Партією свободи вони оголосили, що розпочинають переговори про коаліцію.
Усі три партії очолюють жінки-політикині – Інгріда Шимоніте, яка має стати прем’єркою країни, Вікторія Чміліте-Нільсен, яка отримала пост спікерки, та Аушріне Армонайте.
Нині фракція переможців, «Союз Вітчизни – Литовські християнські демократи», налічує 50 депутатів. «Ліберальний рух» отримав 13 місць. А Партія свободи, яка вперше брала участь у виборах, має 11 мандатів. Таким чином коаліція складається із 74 депутатів та депутаток.
50%