Усі три жінки, які на місцевих виборах – 2020 пройшли до Вінницької обласної ради за списком «Опозиційної партії – За життя», відмовилися від мандатів на користь чоловіків. Про це свідчать списки депутатів, опубліковані на сайті Вінницької обласної ради.
Жінки, обрані за списком ОПЗЖ, поступилися депутатством на користь чоловіків, і тепер уся фракція цієї партії у Вінницькій облраді, а це 7 депутатів, є суто чоловічою.
Нині жінок у Вінницькій облраді в цілому 19 (за списками обраних у результаті виборів було 22), що становить 22,6%.
Найбільше жінок до Вінницької облради привела найчисленніша фракція «Українська стратегія Гройсмана» – 8 (з 40 депутатів), далі з великим відривом ідуть «Слуга народу» – 4 (з 8), «Європейська солідарність» – 3 (з 11), «Батьківщина» – 2 (з 11) та «За майбутнє» – 2 (з 7).
Читайте також: Гендерний моніторинг: Вплив квоти був обмежений через формальне ставлення партій
Як пише «Український тиждень», ще на початку нинішньої виборчої кампанії керівниця мережі «Опора» Ольга Айвазовська попереджала про ризик масової відмови жінок від мандатів. На підтвердження своїх прогнозів вона наводила саме приклад Вінницької області, де подібна ситуація вже відбулася п’ять років тому:
«Немає жодних запобіжників для того, щоб кандидати в списку жіночої статі не написали заяву про відмову від отримання представницького мандату. Вони формально можуть відмовитися від мандату після виборів. Так було у 2015 році на низці місцевих виборів. Наприклад, у Вінницькій області, де десятки кандидатів написали заяву про відмову від мандата, щоб пройшов по списку потрібний кандидат. Не можна стверджувати, що у партій не виникне бажання і потреби мотивувати писати ці заяви».
Місцеві вибори 2020 вперше відбуваються за новим Виборчим кодексом, однією з вимог якого є дотримання гендерної квоти.
Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків партія повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях із першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі); у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків із кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку (частина дев’ята статті 219 Кодексу).
Наведена норма Кодексу обумовлює необхідність забезпечення присутності визначеної кількості осіб різної статі як у єдиному, так і в територіальних виборчих списках.
Так, якщо місцева організація партії сформувала територіальний виборчий список у кількості 7 кандидатів у депутати, то в першій п’ятірці (місцях з першого по п’яте) має бути не менше двох кандидатів однієї статі, а також шостий та сьомий кандидати в депутати мають бути особами різної статі.
Недотримання квоти передбачає санкцію: відмову у реєстрації всього списку.
50%