Головна Статті «Нетрадиційна» Ана: Як жінка-ЛГБТ керує урядом у патріархальній країні

«Нетрадиційна» Ана: Як жінка-ЛГБТ керує урядом у патріархальній країні

4
1,572
прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич
Ана Брнабич

Нинішня прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич стала першою жінкою і першою представницею ЛГБТ-спільноти на цій посаді.

Зрозуміло, що досягати успіху в патріархальному балканському суспільстві їй було дуже непросто. Вона мала бути не тільки висококласним професіоналом, але й непересічною особистістю із дуже рішучим характером, щоб долати всі перепони.

Утім, призначення Брнабич на посаду прем’єрки – не лише її особистий успіх. Сербія завдяки цьому кадровому рішенню зробила величезний крок в бік сучасної Європи, продемонструвавши, що нинішня сербська влада, більшість чинних політиків та визначна частина суспільства поділяють актуальні європейські цінності та керуються під час обрання найвищих керівників не стереотипами та упередженнями, а професійністю кандидатів.

Від піару до уряду

Президент Сербії Александар Вучич призначив Ану Брнабич на посаду прем’єр-міністра у червні 2017 року. 29 червня 2017-го за її кандидатуру проголосували 157 із 250 депутатів парламенту.

Членом команди нинішнього голови держави, лідера правлячої Сербської прогресивної партії та колишнього прем’єр-міністра, Брнабич стала в 2016-му – як безпартійна керівниця Міністерства державного управління та місцевого самоврядування в кабінеті міністрів Вучича.

Тоді Вучич, повідомляючи про призначення Брнабич, наголошував, що нова міністерка не приховує своєї сексуальної орієнтації і це її право, а його цікавить лише результат її роботи.

І, треба сказати, це призначення навіть для найгостріших критиків влади виглядало логічним та обґрунтованим.

прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич

Перед тим, як очолити міністерство, Ана Брнабич була головою Наглядової ради Національного альянсу з місцевого економічного розвитку. Загалом вона працювала в цій організації 10 років. Під час її керівництва Національний альянс став найбільшою незалежною приватно-державною організацією, яка реалізовувала різноманітні проєкти у тісній співпраці з урядом Сербії.

Читайте також: Жіночий рейтинг Forbes очолюють Ангела Меркель, Тереза Мей та Крістін Лагард

За освітою Ана Брнабич – менеджерка та маркетологиня. Школу вона закінчила в Белграді (місті, де народилася). Вищу освіту – за напрямком ділового адміністрування та маркетингу – здобула в США та Великій Британії, у Northwood University та в University of Hull.

Ще студенткою почала працювати «піарницею» – під час навчання у Лондоні відповідала за зв’язки з громадськістю в Сербському інформаційному центрі. У 2002 році, після здобуття ступеня магістра, повернулася до Сербії, де працювала спеціалісткою з комунікацій в грантових проєктах – програмах розвитку, що фінансувалися ЄС та USAID. У 2011 році перейшла до американської компанії з розробки вітроелектростанцій Continental Wind Serbia, де вже через два роки стала директоркою. Потім була участь у Наглядовій раді Національного альянсу з місцевого економічного розвитку. Далі – міністерська посада. Згодом Брнабич приєдналася і до політичної сили Вучича – Сербської прогресивної партії, яку вважають радше консервативною, ніж ліберальною. Але і тут її здібності як державного діяча були переконливіші за будь-які стереотипи.

Як зазначала сама прем’єрка в інтерв’ю сербській газеті Kurir, Сербська прогресивна партія, «звичайно, трохи консервативна», але її прийняли «найкращим чином і показали, що найголовніше, що це за людина і що вона хоче зробити для своєї країни».

Малина о 6-й ранку

Посада та фактичний робочий графік Ани Брнабич не передбачає «знижок на стать». Це означає цілодобову залученість в процес, постійний стрес і неможливість повністю розслабитися навіть у вихідні.

«У мене взагалі майже немає вільного часу. Ця робота вимагає уваги та ще раз уваги, у будь-який час. Коли я лягаю спати, а надворі дощить, думаю, чи буде десь повінь. Коли немає снігу в той час, коли він повинен бути, я телефоную міністру, щоб запитати його, як це впливає на наше сільське господарство. А коли у мене є вільний час, є президент, який працює. Одного разу він зателефонував мені о пів на сьому ранку 1 травня, щоб запитати, чому ми імпортуємо малину, коли у нас вона краща, і чи маємо дані про зростання показників в квітні», – розповіла прем’єрка журналісту газети Kurir.

Але хронічна перевантаженість, кар’єра державного діяча та нетипова для традиціоналістської Південно-Східної Європи сексуальна орієнтація, не завадили Ані Брнабич стати щасливою в особистому житті.

Читайте також: У лесбійській сім’ї прем’єрки Сербії народився син

У сербської прем’єрки є багаторічна партнерка, Міліца Джурджич, яка працює лікаркою в Центрі радіології та магнітно-резонансної томографії.

«Вона мій найзапекліший критик. Вона дуже чесна і безпосередня, допомагає мені триматися обома ногами на землі. Вона сумує за нашим попереднім життям, і я надзвичайно вдячна їй за особисту жертву, яку вона зробила після того, як я пішла в політику. Адже через це ми втратили величезну частину приватного життя», – казала Ана Брнабич про Міліцу Джурджич в одному з інтерв’ю сербським медіа.

Ана Брнабич та Міліца Джурджич
Ана Брнабич та Міліца Джурджич

Після дев’яти років спільного життя, у 2019 році, Міліца за допомогою штучного запліднення in vitro народила хлопчика. Пара не приховувала народження дитини, хоча рішення одностатевої пари стати батьками було дуже сміливим кроком в такому патріархальному середовищі як сербське.

Коли хлопчику виповнився рік, прем’єрка принесла на засідання уряду торт, і всі урядовці, як написали сербські ЗМІ, привітали щасливу родину – хоча й неформальну: Брнабич та її партнерка не можуть законно одружитися, оскільки Конституція Сербії визначає шлюб як союз чоловіка та жінки.

«Критика за традиційність»

У коментарі журналістам Ана Брнабич зазначила, що своїм прикладом намагалася позитивно вплинути на людей у Сербії, які з різних причин оскаржують права ЛГБТ. «Я хотіла, щоб вони завдяки мені зрозуміли, що ЛГБТ-спільнота нічим не відрізняється від гетеросексуальної. Ми любимо цю країну. Ми хочемо тут жити, тут працювати, сприяти розвитку нашого суспільства. Мені здавалося, що відкритість призведе до певних зрушень», – пояснила вона, відповідаючи на критику про відсутність легалізації одностатевих шлюбів з боку ЛГБТ-спільноти.

Парадоксально, але саме ЛГБТ-спільнота дуже часто долучається до критиків сербської прем’єрки через нібито малу увагу, яку вона приділяє проблемам ком’юніті.

Сама Брнабич в інтерв’ю журналу «Прайд» заявляла, що «нині у нашої країни є інші важливі питання, які ми повинні вирішити якомога швидше на благо всіх громадян Сербії».

А в інтерв’ю виданню Blic вона підкреслила: «Я не ЛГБТ-глава уряду Сербії, я глава уряду Сербії, яка належить до ЛГБТ».

Можна сказати, що Ана Брнабич є цілком традиційним сербським політиком.

Вона жорстко критикує сербську опозицію і опозиційні до влади ЗМІ. Не демонструє готовності йти на поступки в питанні Косова, яке для більшості країн Заходу є незалежною державою, а для Сербії – сербською провінцією.

Напевно, через таке позиціонування, сербський політикум та суспільство вже не сприймає жінку-ЛГБТ на чолі уряду як щось екзотичне.

Але дрейф Брнабич до балканських політичних традицій не сприймається із захватом у західних столицях.

На Заході сподівалися, що нове, прозахідне, ліберальне обличчя сербської політики означатиме загальне «пом’якшення» політики офіційного Белграда. Однак цього не відбулося.

Перспективи для сина

Традиційна політична позиція сербської прем’єрки схвально сприймається сербським суспільством.

За даними соціологічного опитування, яке проводилося дослідницької компанією IPSOS наприкінці минулого року, Ана Брнабич увійшла в число політиків, яким найбільше довіряють громадяни Сербії.

Перше місце за показником довіри, із величезним відривом понад 40% обіймає Александар Вучич. На другій позиції – довгожитель сербської політики нинішній міністр закордонних справ Івіца Дачич із 3,6%, відразу за ним – Ана Брнабич із 1,7%.

прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич

У січні 2021 року відома голлівудська зірка Дженніфер Еністон відзначила в своєму дописі на Instagram жінок, які обіймають високі керівні посади у своїх країнах. Поруч з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, віце-президенткою США Камалою Гарріс та іншими жінками-світовими лідерками, акторка згадала й Ану Брнабич.

Читайте також: В адміністрації Байдена 58% посад обіймають жінки

«Збільште можливості жінок і змініть світ», – написала Еністон.

«Це добре для Сербії, – сказала сербська прем’єрка, почувши про публікацію Еністон в Instagram. – Я сподіваюся, що ми є країною, яка змінює світ».

прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич

У квітні цього року журналіст Forbes запитав Брнабич, чого вона бажає для свого маленького сина. Вона відповіла, що прагне, щоб усі серби повірили в здатність своєї країни не просто змінюватися, а процвітати в довгостроковій перспективі.

Сербія планує закінчити 2021 рік із найкращими економічними результатами в Європі. За планом уряду під керівництвом Ани Брнабич, зростання сербської економіки наприкінці року становитиме близько 7%. Погодьтеся, це недосяжний показник для переважної більшості європейських країн.

Наталя Іщенко, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Іщенко
Більше публікацій Статті