Головна Статті Без 8 Березня, але із Днем української жінки: які зміни пропонують нардепи?

Без 8 Березня, але із Днем української жінки: які зміни пропонують нардепи?

2
6,063

Народні депутати пропонують відмінити 8 Березня та 1 й 9 травня, натомість увести інші свята. Зокрема, започаткувати три нові свята (та вихідні): 25 лютого «День української жінки» (дата народження найвідомішої української письменниці та громадської діячки — Лесі Українки), 9 березня — день народження Тараса Шевченка, друга неділя травня — «День матері».

Відповідний законопроєкт нині наданий на розгляд комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Ініціаторами та ініціаторками проєкту є Оксана Савчук, Наталія Піпа, Соломія Бобровська, Ігор Гузь, Ярослав Юрчишин і Ростислав Тістик.

Читайте також: Вихідний на 8 Березня: святкувати чи скасувати?

Відповідні зміни нардепи й нардепки пропонують внести до Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят».

Метою змін автори називають «встановлення українських свят та усунення спадщини колоніального минулого».

«День української жінки» замість 8 Березня?

«Досі на державному рівні визначено вихідним днем 8 Березня — так званий «Міжнародний жіночий день», встановлений окупаційним московським режимом із метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок. Його впроваджено за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році, з прив’язанням до початку Лютневої революції в Росії 1917 року. На противагу вважаємо більш доцільним відзначати «День української жінки» в дату народження найвідомішої української письменниці та громадської діячки — Лесі Українки, а саме 25 лютого», — йдеться в пояснювальній записці.

Читайте також: 8 Березня: соціальний контракт і тост за прекрасних дам

Також автори проєкту зазначають, що у березні необхідно відзначити пам’ять Тараса Шевченка в день його народження, 9 березня. А задля уникнення економічних втрат через ще один вихідний слід відмінити 1 травня — день, який, за словами авторів законопроєкту, «використовувався для пропаганди в Совєцькому Союзі та Третьому Рейху (де теж був офіційним святом)». Та відмінити святкування 9 травня, як день, що «використовується московським режимом як головне ідеологічне обґрунтування агресії під гаслами “боротьби з нацизмом і фашизмом”».

Натомість на офіційному рівні пропонують визнати святом «День матері».

Крім того, в порівняльній таблиці вказано, що День захисників і захисниць нібито має знову стати Днем захисника.

Не чіпайте 8 Березня!

Очільниця Громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірина Тишко прикро вражена появою такого законопроєкту.

«Відверто кажучи, вважала, що дискусії навколо 8 Березня вже вичерпалися. Усі дійшли згоди, що це свято не має нічого спільного з СРСР і комунізмом, а є Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир. Це свято, яке було ініційоване ООН. Два роки тому спекуляції припинилися. Попри нове скликання Верховної Ради, практика здобувати собі політичні рейтинги, не вдаючись до використання здорового глузду, повторюється.

Дуже прикро бачити серед ініціаторів цьогорічної заборони молодих депутатів, яких я до нині вважала тими, на кого можна покластися у питанні захисту прав людини. Більшість із них — вчорашні громадські активісти і активістки, з якими ми, швидше за все, разом були на акціях на захист демократичних цінностей. Нагадую, СРСР не створював цього свята, тому воно не комуністичне і не радянське, проте саме таким і досі залишається ритуал його візначення широким загалом. Ось саме це треба декомунізувати. Не чіпайте 8 Березня!», — наголошує Тишко.

Нагадаємо, що зміни до назв та дат святкування обговорюють уже не вперше. У 2017 році вже планували переформатувати Міжнародний жіночий день на День боротьби за права жінок. При цьому запропоновано позбавити його статусу вихідного. Тоді ж, була пропозиція замість Дня міжнародної солідарності трудящих, який відзначають 1 травня, святкувати День праці.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті