Головна Статті Вихідний на 8 Березня: святкувати чи скасувати?

Вихідний на 8 Березня: святкувати чи скасувати?

6
2,552

Попри те, що всі нібито знають, що 8 Березня – це Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир, але тим не менш оце «Міжнародний жіночий день» трактують по-своєму, і рідко в якому колективі обходяться без традиційних застіль «напередодні свята», тостів «За нашх жіночок!» і «За нашу прекрасну половину!», а часто – такими застіллями та ще й тюльпанами – як варіант, мімозами – усі згадки про жіночі права й боротьбу за них і обмежується: ніби хтось давно виборов, а наше діло – святкувати.

Що думають жінки-лідерки про Восьме березня? Чи логічним є вихідний у цей день?

Про це ми розпитали політикинь. Обрали жінок, які працюють у радах різного рівня – від Верховної до ОТГ, одна жінка є очільницею управління органів місцевого самоврядування.

Усі учасниці опитування  є представницями різних політсил, у кожної – свій досвід і своя команда. Як сприймають Восьме березня і що роблять для того, щоб захистити права жінок – читайте у прямій мові.

Галина Васильченко, народна депутатка України, «Голос»

Галина Васильченко, народна депутатка України, «Голос»
Галина Васильченко

Я маю смішну історію, пов’язану з 8 Березня. Коли я була в 3-му класі (а це було незадовго після того, як Україна здобула незалежність), наша вчителька вирішила організувати на 8 Березня сюрпризи для дівчат. Кожен хлопець у класі витягував ім‘я однокласниці, якій мав зробити подарунок. Однак мені зробили два подарунки: один хлопець, який справді витягнув моє ім‘я, а другий – якому я подобалася. Усе б нічого, але я подумала: «Як я піду додому з двома подарунками, а всі інші дівчата з одним? Це ж несправедливо та й виглядає не дуже гарно». Тож прийняла таке дитяче рішення: серед подарунків була велика коробка цукерок. Ми з подругою роздали їх в під‘їзді сусідам. І мені на душі спокійніше, і сусідам приємно.

Але це було в дитинстві, а деякі політики й донині сприймають Восьме березня як «День краси», «День весни», «День всіх жінок». Є такі колеги по парламенту, які полюбляють на 8 Березня приходити з квітами, щоб привітати «прекрасну половину статі».

Коли жінок вітають політики на білбордах – це, взагалі, прояв сексизму і нагадування про те, що жінки, нібито, «слабка стать». Сподіваюсь, що з часом ці привітання зникнуть як явище. Хай ліпше на білбордах нагадують про гендерну рівність.

Ідеально буде, коли більшість політиків (як жінок, так і чоловіків) будуть наголошувати: 8 Березня – це не свято квітів, краси та жіночності. 8 березня – це день боротьби за жіночі права. У цей день важливо привертати увагу суспільства до захисту прав жінок у різних сферах життя, до їхніх професійних досягнень, до дискримінації на основі статі та проявів сексизму, до домашнього насильства.

Я не проти, щоб вихідний цього дня скасували. Бо якщо глянути на світовий досвід, то 8 Березня як державний вихідний є в пострадянських та соціалістичних країнах. Усе-таки я прихильниця того, що Україна має позбуватись радянського минулого, а на державному рівні мають відзначатись ті свята, які знаменують важливі події для України.

Юлія Хомчин, депутатка Львівської міської ради, «Самопоміч», директорка Інституту стратегії культури

Юлія Хомчин, депутатка Львівської міської ради, «Самопоміч»
Юлія Хомчин

Восьме березня – свято гендерне, пов’язане з боротьбою жінок за свої права і вже, однозначно, вказує на рівноправність статей. Святкувати чи ні – це взагалі добровільна справа. Не буває радості за календарним приписом. Якщо і радіти – то хіба просто вихідному дню.

До білбордів чи сітілайтів з вітаннями жінкам я ставлюсь негативно. Зазвичай, там ніякого креативу, поганий фотошоп, і без того не сильно побиті відчуттям справедливості чи гострого інтелекту обличчя державних мужів. Ще буває – з квітами в руках, чи, прости, Господи, в зубах. Та хай Бог милує!

Читайте також: Вісім способів відсвяткувати 8 Березня з користю

Стосовно зайвого вихідного дня – ніхто не проти, але я однозначно проти цього зайвого руху з тюльпанами, трояндами, олів’є…

Наприклад, в Берліні 8 березня також вихідний день, але подібного ажіотажу немає. Це день боротьби жінок за права, а не день дарування квітів, чи день, з нагоди якого треба  чоловіку приходити додому з квітами.

Соломія Риботицька, депутатка Львівської обласної ради, очолює міжфракційну групу «Рівні можливості»

Соломія Риботицька, депутатка Львівської обласної ради
Соломія Риботицька

Я очолюю Міжфракційну депутатську групу «Рівні можливості» у Львівській обласній раді. Ця група для відстоювання рівності, а також підтримки прав обох статей. І якщо говорити про права жінок, то нам ідеться не про один день у році.

Усі ці привітання у газетах чи на білбордах «Дорогі жінки, вітаю вас з 8 березня» – це нам не потрібно. Жінок треба поважати щодня.

У нас просто стереотип 8 березня зберігся з Радянського Союзу, тому часто говоримо тільки про красу і квіти. Але Восьме березня може бути днем, у який пригадують, що жінки досі відстоюють право на рівність.

Олександра Сладкова, начальниця управління екології Львівської міської ради

Олександра Сладкова, начальниця управління екології Львівської міської ради
Олександра Сладкова

Кажуть, нашій економіці вихідні шкодять. Тому з точки зору економіки, 8 Березня, може, і треба скасувати, але для мене кожен вихідний – це можливість надолужити те, що не встигаєш зробити в інші дні. Тому мені вихідні не заважають.

Мені дуже подобається традиція жіночого маршу на 8 Березня. Я в ньому беру участь. Для мене це чудовий день, щоб ще раз подумати про права жінок.

Читайте також: «Політика — це жіноча справа»: чому треба йти на Марш жінок 8 березня

Всі якісь дописи пишуть у соцмережах, щось думають про те, що є правами жінки і де вони порушуються – це важливо, як на мене.

Я працюю керівницею структурного підрозділу Львівської міської ради. Людей часом дивує, що я жінка, та ще й доволі молодого віку.

Але я фізично відчуваю, як з кожним роком ситуація змінюється. Люди сприймають це дедалі легше – і твій молодий вік, і те, що ти жінка, бо в нас все більше стає молодих людей на керівних посадах, все більше стає жінок-керівниць. І тепер, коли жінка-керівниця приходить на нараду, то це вже не є чимсь дивним.

Я працюю з Львівською міською радою 10 років, ситуація мінялася на очах.

Мене, наприклад, завжди ображало, коли приходиш на нараду, а люди, які бачать тебе вперше, вітаються за руку з чоловіками, а жінка – ну, це так, вітатися, в принципі, й не треба.

Я довго була єдиною жінкою у комісії з безпеки руху. І там попервах було так: чоловіки прийшли, самі між собою привіталися, а я – як порожнє місце. Бо є чоловіки, які, хоч і не вітаються за руку, але вони хоч якось вітаються, ну і добре. Але є такі, які звертають на тебе увагу раз на рік – 8 Березня. Так ліпше б просто щодня віталися, чесне слово.

Ірина Перун, голова Івано-Франківської територіальної громади Яворівського району

Ірина Перун, голова Івано-Франківської територіальної громади Яворівського району
Ірина Перун

Я люблю це свято, і це точно має бути вихідний. Дуже приємно, коли в цей день тебе просто вітають за те, що ти жінка, дарують квіти. На Восьме березня я відпочиваю, ми збираємося родиною, готуємо святковий обід. Водночас, я розумію, що Восьме березня – день, коли ми маємо особливо замислитися над жіночими правами. Але що таке думати? Це дбати ще багато днів після того і до того. Наприклад, ті самі пандуси, аби жінці з візочком, а також старшим людям легше було зайти у поліклініку, лікарню чи до якогось іншого закладу. Ми виділили зараз 300 тисяч з місцевого бюджету, щоб облаштувати такі пандуси.

Чи відчуваю я себе рівноправною з чоловіками щодня? Мабуть, ні. На роботі мої заступники мене поважають, допомагають, якоїсь важкої роботи не дозволяють робити. Але, водночас я, як і багато жінок, приходжу додому з роботи, мушу готувати їсти, багато домашньої роботи. Буваю дуже втомлена. У наших селах ще далеко до гендерної рівності.

Анна Герич, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Анна Герич
Більше публікацій Статті