Частка жінок серед депутатів національних парламентів у світі в минулому році зросла до 26,5%. Про це свідчить дослідження «Жінки в політиці», проведене IPU-UN Women (Міжпарламентським союзом організацій ООН із гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок).
Дані показують, що кількість жінок на політичних керівних посадах як в урядах, так і в парламентах світу загалом зросла. Але деякі країни усе ще дуже відстають.
«Ці дані говорять нам про те, що жінки все ще становлять меншість серед глав держав і урядів. До того ж, чоловіки продовжують домінувати в критично важливих міністерствах, таких як економіка, оборона та енергетика. Повна демократія потребує рівної участі жінок у всіх її процесах. Світ не може дозволити собі продовжувати цю несправедливість. Нам потрібна зміна парадигми, яка принесе справжню рівність», — зазначила виконавча директорка ООН-Жінки Сіма Бахус.
Читайте також: Катерина Левченко: Неможливо відновити Україну, не врахувавши принцип гендерної рівності та інклюзії
Генеральний секретар Міжпарламентського союзу Мартін Чунґон зауважив, що помітний прогрес країн у залученні жінок у політику та керівні посади, але потрібно й далі продовжувати боротьбу для досягнення гендерної рівності:
«Із огляду на кризи, пов’язані зі зміною клімату, геополітичною напруженістю, економічною нестабільністю та соціальною нерівністю, світ має краще використовувати таланти жінок і заохочувати їх іти в політику».
Жінок стало більше на найвищих державних посадах
Станом на 1 січня 2023 року 11,3% країн очолюють жінки (17 із 151 країни, за винятком монархічних систем), та 9,8% урядів (19 із 193). Десять років тому ці показники становили 5,3% серед очільниць країн та 7,3% керівниць урядів. Серед усіх регіонів Європа продовжує мати найбільшу кількість країн, де керують жінки —16.
У Європі та Америці найбільше жінок, які очолюють міністерства
Станом на 1 січня 2023 року жінки становлять 22,8% членів кабінетів міністрів. Європа та Північна Америка (31,6%), а також Латинська Америка та Карибський басейн (30,1%) є регіонами з найвищою часткою жінок у міністерствах.
Однак у більшості інших регіонів жінки дуже недопредставлені: до 10,1% в Центральній і Південній Азії та 8,1% на островах Тихого океану (Океанія, за винятком Австралії та Нової Зеландії).
У 17 інших країнах представництво жінок серед керівниць міністерств становить від 40 до 49,9 відсотка. Дев’ять країн із таким високим представництвом жінок — це європейські держави.
Читайте також: Опитування НДІ: 74% українців та українок хочуть бачити у владі жінок
Дев’ять країн — більшість із них в Океанії та Західній Азії — не мають жінок-членкинь кабінету міністрів, які очолюють міністерства.
Лише 13 країн, переважно в Європі, мають кабінети з гендерною рівністю, де 50 або більше відсотків членів кабінету очолюють міністерства.
Жінки очолюють міністерства прав людини, гендерної рівності та соціального захисту
Жінки, як правило, керують політичними сферами, пов’язаними з гендерною рівністю, правами людини та соціальними справами.
Чоловіки продовжують домінувати в таких сферах політики, як економіка, оборона, юстиція та внутрішні справи. Жінки складають лише 12% міністрів, які керують сферами оборони та місцевого самоврядування, 11% очолюють сфери енергетики, природних ресурсів, палива та гірничодобувної промисловості та 8% портфелів транспорту.
Більше жінок на найвищому рівні парламентського керівництва
Дослідження також показує, що кількість жінок серед спікерів парламенту зросла до 22,7% порівняно з 20,9% у 2021 році. Глобальна частка депутаток зросла до 26,5% порівняно з 25,5% у 2021 році.
Дані IPU щодо жінок у парламентах також виявляють значні глобальні розбіжності: скандинавські країни лідирують у рейтингу (45,7% депутатів є жінками), тоді як регіон Близького Сходу та Північної Африки посідають останні місця (17,7% депутаток).