У США в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку відбувся саміт «Інвестуй у жінок», в якому взяла участь перша леді України Олена Зеленська.
Під час саміту обговорили проблеми, з якими стикаються жінки і дівчата під час військових конфліктів, участь жінок у розбудові миру, а також фінансування жіночих та правозахисних організацій, що працюють у нестабільних і постраждалих регіонах.
«Коли йдеться про жінок, які працюють у надкризових умовах, про жінок, які попри небезпеку без вагань беруть на себе лідерство, про жінок, які вмить втрачають усе через війну і починають заново, Україні й українкам є про що сказати», — наголосила Олена Зеленська.
95% 🇺🇦 підприємниць зазнали втрат через війну, але не опускають руки, а прагнуть працювати й зростати. Вдячна за можливість розповісти про неймовірних українок на саміті @wphfund «Інвестуй у жінок». Впевнена: це інвестиції в добробут, які потрібні сьогодні кожній країні. pic.twitter.com/IAt3HkezCh
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) October 27, 2023
Інвестуючи в жінок, ми інвестуємо в розвиток, відповідальність і мир
Перша леді також розповіла, як Україна вже зараз працює над створенням професійних можливостей для ветеранок після війни.
«У ЗСУ майже 60 тисяч жінок — це найбільший показник для армій країн НАТО. 5 тисяч жінок беруть участь у бойових діях. Просто зараз держава думає про те, що може запропонувати цим жінкам, коли вони повернуться до мирного життя», — сказала Олена Зеленська.
Читайте також: Форум жіночого лідерства: як розвивати та посилювати вплив жінок під час війни
Зокрема, перша леді зазначила, що український уряд схвалив Стратегію зниження гендерного розриву. За її словами, цей документ спрямований на те, щоб дати можливості ветеранкам із досвідом підприємницької діяльності реалізувати свій потенціал.
«Щоб увесь їхній досвід сприяв зростанню. Щоб замість вирв від ракет, на які перетворилися їхні починання, виросли нові, ще успішніші проєкти. І тут ми особливо вдячні за будь-яку підтримку. Бо війна — це занадто складне випробування, щоб упоратися з ним самотужки»,— додала перша леді.
Водночас Зеленська наголосила: «Інвестуючи в жінок, ми інвестуємо в розвиток, відповідальність і мир. Ми в Україні це точно розуміємо, тому що відчуваємо це просто зараз».
Жінки несуть основний тягар криз
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, звертаючись до учасників та учасниць саміту, заявив, що жінки несуть основний тягар криз, але вони також є ключовими для їх вирішення.
«Організації, очолювані жінками, мають значний досвід реагування на надзвичайні гуманітарні ситуації, посередництво в мирних процесах, боротьбу з гендерним насильством, а також захист і просування прав людини. Але фінансування жіночих організацій, які надають допомогу постраждалим під час гуманітарних криз, скорочується два роки поспіль. Ми повинні змінити цю тривожну тенденцію», — сказав він.
Читайте також: Майданчик для дискусій: про що говорили під час медійного марафону «Рівність у політиці та інклюзивне відновлення»
У зв’язку з цим Гутерреш нагадав про кампанію Жіночого фонду ООН із питань миру та гуманітарної допомоги (WPHF) — збір 300 мільйонів доларів для жіночих організацій, що надають гуманітарну допомогу, до кінця 2025 року.
Наразі держави-члени ООН пообіцяли надати 56 мільйонів доларів фінансування для місцевих жіночих організацій.