Україна — сучасна європейська держава, яка ухвалює велику кількість реформ для повноцінного вступу в ЄС. Вони стосуються й просування питань гендерної рівності та інклюзії в суспільство.
Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з гендерною радницею при Донецькій ОВА Тамарою Лук’янчук, яка пояснила навіщо сучасній Україні потрібні гендерні радники та радниці.
Гендерні радники та радниці в Україні
Ще 2017 року в Кабінеті міністрів запровадили посаду Урядової уповноваженої з питань гендерної політики для інтеграції в структури ЄС. Наразі цю посаду обіймає колишня президентка громадської організації «Ла Страда — Україна» Катерина Левченко.
У вересні 2020 року в країні створили спеціальну Комісію з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Станом на зараз у кожній області працюють радники та радниці з гендерних питань.
Читайте також: Хто такі гендерні радники та радниці й навіщо вони потрібні
«Завдання гендерних радників та радниць – це реалізація гендерної політики на обласному, місцевому, секторальному рівнях, підвищення спроможності та навчання з гендерної тематики, безпосередня консультативна допомога та контакти з громадськістю; комунікація та адвокація задля забезпечення гендерної рівності», – розповідає гендерна радниця при Донецькій ОВА Тамара Лук’янчук.
Наявність гендерних радників та радниць у різних державних структурах та інституціях мають певні результати роботи. Наприклад, у 2021 році в структуру Сухопутних військ Збройних сил України впровадили позаштатну посаду гендерного радника, яку обійняла Оксана Григор’єва. За її словами, посади гендерних радників повинні бути в кожній частині. Їх наявність гарантує менше сексуальних домагань, гендерної дискримінації тощо.
Гендерні радники та радниці в Донецькій області
Робота щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків за допомоги відповідної спеціалістки має певні результати й на Донеччині.
У 2023 році під головуванням Юлії Костюніної, яка на той час була заступницею голови ОВА, відбулася нарада, де на обласному рівні призначили радницю з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та 14 радників та радниць із гендерних питань на місцевих рівнях.
Також були створені 5 гендерних профілів у Бахмутській, Сіверській, Дружківській, Лиманській та Краматорській військових адміністраціях.
Читайте також: В Україні видали порадник для гендерних радників і радниць
Гендерні радники й радниці під час війни
Війна суттєво загострює гендерний дисбаланс у суспільстві.
За словами Тамари Лук’янчук, робота з досягнення гендерної рівності в області суттєво сповільнена через те, що вся Донеччина віднесена до територій активних (можливих) бойових дій або тимчасово окупованих.
«У зв’язку з війною ми не змогли завершити роботу зі створення Гендерного паспорта Донецької області (сучасний інструмент впровадження гендерної політики, який надає суспільству інформацію про соціально-демографічну ситуацію у гендерному вимірі, зокрема, стосовно різниці у зарплатні — ред.) Разом з тим, у 2023 напрацювали зміни до плану дій із виконання резолюції Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 у Донецькій області», — розповідає гендерна радниця при Донецькій ОВА Тамара Лук’янчук.
Резолюція «Жінки, мир, безпека»
Сама ж резолюція «Жінки, мир, безпека» — це спеціальний документ, який включає конкретні кроки, покликані створити умови для забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у подоланні конфліктів, встановленні миру, процесах відновлення, протидії безпековим викликам, системній протидії насильству за ознакою статі та насильству, пов’язаному з війною. Він містить п’ять пунктів, серед яких запобігання насильству за ознакою статі та створення умов для рівноправної участі чоловіків та жінок у вирішенні конфліктів на всіх рівнях та в усіх сферах, зокрема в секторі безпеки та оборони.
Читайте також: Анастасія Ненька про цінності впровадження Резолюції 1325 та мережу миротвориць «МОЖУ»
Фахівчиня додає, що відомство стежить за сімейною політикою та гендерною рівністю в суспільстві, зокрема, перевіряє дотримання в офіційних документах ОДА, її структурних підрозділів, комунальних закладів та установ на наявність фемінітивів й протидію дискримінації за статевою ознакою в документації.
Гендерна радниця також розповіла, що, попри бойові дії, минулого року в Донеччині провели конкурс «Жінка Донеччини», метою якого є визнання та підтримка жінок, які роблять значний внесок у соціальне та культурне життя суспільства. Цього року він також буде проведений.
Дмитро Скопіч, Бахмут IN.UA