Парламент 9 скликання матиме найбільше представництво жінок за всю історію України – 87 народних депутаток, тобто майже 20%, це приблизно на 9 % більше, ніж у парламенті минулого скликання.
За списками п`ятьох партій, які заходять у парламент, пройшла 61 жінка. Тоді як в одномандатних мажоритарних виборчих округах – 26 жінок. Більшість жінок і по списку, і по мажоритарних округах привела партія «Слуга народу». Рекордною за кількістю жінок, які балотувалися до парламенту, можна вважати політичну силу «Голос». Там жінки розділили позиції навпіл з чоловіками.
Проте лише «Європейська солідарність» згадувала у своїй передвиборчій програмі про «забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків».
За що будуть боротися парламентарки наступного скликання Верховної Ради? І чи планують солідаризуватися, незалежно від політичного контексту, розпитав сайт 50 %.
Ратифікація Стамбульської конвенції від Зе!команди
Із самого початку команда президента Володимира Зеленського заявляла, що підтримує жінок. Попри те, що в парламент від партії зайшла найбільша кількість парламентарок, у програмі «Слуги народу» нічого немає про «права жінок» чи «гендерну рівність».
У першій десятці партії фігурує три народні депутатки – докторка юридичних наук, що відповідає за реформу правосуддя Ірина Венедіктова, експертка з антикорупційної політики Галина Янченко та експертка з податкового законодавства Ірина Красносільська.
У програмі лише однієї мажоритарниці від СН є згадки про жінок, а точніше про «материнство». Йдеться про екс- депутатку Харківської міської ради Марію Мезенцеву. Вона пройшла до парламенту по 168 окрузі у Харківській області. Під час депутатства у Харківській міськраді створила там МФО «Рівні можливості». Є членкинею Української жіночої демократичної мережі.
Відразу після виборів Мезенцева відвідала Європарламент. Неодноразово на своїй сторінці у Фейсбуку, в коментарях журналістам вона заявляла, що питання європейської інтеграції в парламенті для неї буде пріоритетним.
Вже під час навчання у Трускавці депутатів «Слуги народу» Мезенцева зазначила, що вони обирають комітети, хто в якому працюватиме. Вона ж розмірковує про два – міжнародних справ і євроінтеграції.
Гендерна радниця Зеленського, яка йшла під номером 64 у списку партії «Слуга народу» Марина Бардіна розповіла, що одним із перших кроків команди президента буде імплементація всіх законів, що стосуються питань гендерної рівності згідно Угоди про Асоціацію з ЄС. Також на порядку денному запобігання насильства над жінками, ратифікація Стамбульської конвенції, сприяння створення інфраструктури для людей з інвалідністю та сімей з дітьми.
«У нас є кілька напрямків, над якими плануємо працювати. Пріоритет –ратифікація Стамбульської конвенції. Ми це питання розглядали на комітеті, коли збиралися у Трускавці. І під час обговорення звучали різні позиції: дехто говорить, що ми повинні комунікувати про це із Радою церков, і ми таки плануємо це зробити. Поки що такої комунікації нема», – зазначила Бардіна.
За її словами, в парламенті «слуги народу» працюватимуть також над покращенням інфраструктури для жінок із дітьми та людей з інвалідністю.
«Молоді покоління жінок більш емансиповані завдяки руху за жіночі права в Україні. І потрібно сьогодні створювати більше умов для жінок, щоб вони мали більше комфорту для народження дітей. Це й інклюзія, і дитячі кімнати і все інше. Не в усіх містах є пандуси. Для людей з інвалідністю в нас доступ обмежений», – додала Бардіна.
Продовження діяльності МФО «Рівні можливості» та солідаризацію з народними депутатками від різних фракцій радниця Зеленського теж вважає пріоритетом у роботі Зе!команди.
МФО «Жінки. Мир. Безпека» від депутаток «Європейської солідарності»
У першій десятці «Європейської солідарності» до парламенту пройшли чотири народні депутатки – віцеспікерка парламенту Ірина Геращенко, співачка Софія Федина, волонтерка Яна Зінкевич та віцепрем`єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка відповідала за впровадження гендерної рівності в уряді, зазначила, що її команда підготувала transition book (перехідну книгу) для нового уряду, щоб передати напрацювання команді Зеленського та окреслити важливі вектори розвитку.
За її словами, в команди нового президента є всі важелі, щоб продовжувати роботу в гендерному напрямку. І, зокрема, в парламенті є більшість, щоб ратифікувати Стамбульську конвенцію. І вона, й інші парламентарки із «Солідарності» теж планують актуалізувати питання щодо ратифікації конвенції.
«Сьогодні, як ніколи, важливо продовжувати починання та не збавляти темпів руху, стежити за виконанням усіх тих документів, які були ухвалені. Щодо співпраці з новою командою президента в цьому напрямі, то я неодноразово публічно зверталася до нової команди із тим, аби передати наші напрацювання. Поки, так би мовити, апетиту з того боку не бачу. Якщо правляча партія в новому парламенті буде працювати в цьому напрямку чи попросить моєї допомоги, – то я готова до такої співпраці», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Вона та ще три народні депутатки від «Солідарності» – Ірина Геращенко, Марія Іонова та Ірина Фріз анонсували створення в парламенті МФО «Жінки. Мир. Безпека». І запрошують приєднатися до МФО інших депутаток.
У відповідь на це радниця Зеленського Марина Бордіна зазначає, що в їхній команді розглядають кандидатуру щодо долучення до МФО «Жінки. Мир. Безпека»:
«Щодо МФО «Жінки. Мир. Безпека», то це дуже важливо. Щоправда, тут постає питання про те, чи ми не руйнуємо ту ідею єдності, коли в нас буде і МФО «Рівні можливості», і «Жінки. Мир. Безпека». Але разом з тим, у нас є Анна Коваленко, яка займається оборонною сферою, і яка свідома в питаннях гендерної рівності. Я думаю, що вона була б достойною кандидаткою представляти нашу фракцію в цьому МФО».
Стоп сексизму в парламенті
Від політичної сили «Голос» Святослава Вакарчука до парламенту пройшло 20 нардепів. За списком партії – сім жінок і ще двоє у мажоритарних округах Львова – Наталія Піпа (115 округ) і Галина Васильченко (118 округ). Тобто у Верховній Раді від «Голосу» працюватиме дев`ять нардепок, що становить майже половину представництва партії в парламенті.
У першій десятці команди Вакарчука – Юлія Клименко, яка очолювала виборчий штаб «Голосу», глава компанії «Ring Ukraine» Кіра Рудик, антикорупціонерка Олександра Устінова, громадська активістка Соломія Бобровська (виконувала обов’язки глави Одеської ОДА у 2016-2017 роках) та екс-заступниця міністра охорони здоров`я Ольга Стефанишина.
Відповідальна за гендерний напрямок у майбутній фракції парламенту народна депутатка Інна Совсун розповіла, що планує робити їхня фракція для забезпечення гендерної рівності. До слова, вона працювала першою заступницею міністра освіти і науки України у 2014-2016 роках.
«У питаннях щодо гендерної рівності є два виміри: законодавство і культурні зміни, тому що сьогодні проблему нерівності чомусь сприймають як більш маргінальну, і потрібно довести, що це серйозна проблема, яка стосується обох статей. До парламенту пройшла значна кількість жінок, але я вважаю, що цього недостатньо, тому що цих 20 % жінок не представляють інтереси всіх українок», – розповіла Совсун.
Свою роботу команда «Голосу» планує розпочати з боротьби із сексизмом у стінах парламенту. За принизливі сексистські висловлювання народних депутатів повинна бути відповідальність, вважає вона:
«Найперше, що ми повинні зробити, – це внести зміни до регламенту і встановити відповідальність за сексистські висловлювання. І щоб така практика потім поширювалась на різні держустанови, публічні місця, щоб чиновники, держслужбовці, публічні люди не дозволяли собі принижувати жінок».
Із представницями «Європейської солідарності» та з людьми з команди Зеленського, за словами Совсун, вони вже спілкувалися, аби продовжувати разом працювати над питаннями щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
Совсун планує долучатися до роботи МФО «Рівні можливості». У «Голосі» підтримують ратифікацію Стамбульської конвенції.
Дуже важливим питанням, яким планує займатися особисто вона, є створення кращих умов для виховання дітей, аби батьки змогли поєднувати кар`єру та їх виховання.
«В Україні є чимало проблем, які стосуються молодих сімей з дітьми. Наприклад, дитячі садочки працюють до 5-ої години дня. І це означає, що о 5-тій годині хтось має забрати дитину і піти раніше з роботи. Як правило, це жінка. І найчастіше жінки обирають ці роботи, які дозволяють це зробити. Відповідно з меншою зарплатою і тд. Треба це змінювати і долати стереотипи, що діти – це жіноча справа», – пояснила вона.
«Батьківщина» та «Опозиційна платформа» завели найменше жінок до парламенту
У першій десятці ВО “Батьківщина” лідерка партії Юлія Тимошенко та народна депутатка Олена Кондратюк.
Кондратюк була співзасновницею МФО «Рівні можливості» в парламенті попереднього скликання та входила у комітет ВРУ з питань свободи слова та інформаційної політики.
«Опозиційна платформа – За життя» зайняла друге місце на парламентських виборах за кількістю мандатів. Щодо представництва жінок, то в першій десятці партії – лише Наталія Королевська. По мажоритарці пройшла теж одна жінка – Вікторія Гриб (105 округ, Луганська область). У програмі мажоритарниці нічого немає про «гендерну рівність» чи «права жінок», як і в програмі партії.
Як бачимо, народні депутатки декларують підтримку гендерної рівності. Ще до початку роботи нового парламенту у трьох фракціях фактично є відповідальні за цей напрямок парламентарки.
Та чи справді серйозно відстоюватимуть права жінок у парламенті народні депутати та депутатки, можна поки що лише розмірковувати. З одного боку, бачимо істотне збільшення кількості жінок до 20 %, а з іншого – продовження сексистської риторики зі сторони українських чиновників та й самого президента. Володимир Зеленський то скаже про жінок, що вони «дуже вродливі люди» і є «туристичним брендом України», то назве журналіста-розслідувача Михайла Ткача «хлопчиком».
Тож чи залишиться гендерний порядок денний формальністю, а чи вдасться реально зробити якісь кроки назустріч справжній гендерній рівності – ми можемо помітити із сексистських ляпів наших депутатів і посадовців. Вони, як обмовки по Фрейду, свідчать про те, що нерівність – вона ж не в скрупульозних підрахунках процентів по гендерній квоті, вона передовсім у головах.
Аріна Крапка, для 50%