Головна Статті Анн Лінде й Оса Регнер: «Криза, спричинена коронавірусом, найбільше вразила жінок»

Анн Лінде й Оса Регнер: «Криза, спричинена коронавірусом, найбільше вразила жінок»

7
2,072

У всьому світі жінки несуть величезну відповідальність за функціонування суспільства та родини, хоч би чим вони займалися: просто перебували вдома, працювали в сфері охорони здоров’я,  викладали у школах, чи доглядали за літніми людьми, пишуть міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде та заступниця голови Організації ООН з питань гендерної рівності «ООН Жінки» Оса Регнер у виданні Аftonbladet.

У країнах, де ця робота виконується на професійній основі, до неї залучені переважно жінки, і вони отримують нижчу заробітну платню у порівнянні з професіями, у яких домінують чоловіки. В деяких країнах жінки взагалі не отримують заробітну платню за цю роботу.

Під час кризи, викликаної пандемією коронавірусу, ці відмінності між статями можуть мати серйозні наслідки. З огляду на це, необхідно забезпечити, аби глобальні зусилля, спрямовані на подолання COVID-19, враховували аспект гендерної рівності.  Ми маємо також вимагати дотримання цього від ЄС та ООН.  

Читайте також: «Тайвань може допомогти»: Цай Інвень написала колонку для Time

Ми повинні прислухатися до громадянського суспільства. Наприклад, шведська організація Kvinna till Kvinna має приклади, як місцеві жіночі організації можуть відігравати ключову роль у забезпеченні функціонування своїх громад під час кризи.

Ці питання є пріоритетними для Уряду Швеції й провідного органу ООН в питанні гендерної рівності «ООН Жінки». Відзначимо три сфери, де жінки є особливо вразливими під час кризи, спричиненої коронавірусом, і в яких необхідно посилити зусилля для покращення умов та прав жінок і дівчат:

  • Насильство чоловіків над жінками. Досвід свідчить про те, що насильство у близьких стосунках посилюється під час криз та катастроф. Так було з епідеміями вірусів Ебола та Зіка, і вже було зафіксовано з COVID-19. Жінки, які живуть із чоловіками, схильними до насильства, й деспотичними чоловіками, зараз наражаються на значно більший ризик в умовах карантину. Ситуація погіршиться, якщо уповільниться діяльність організацій, які підтримують жінок. Після кризи потреба у такій підтримці збільшиться.
  • Здоров’я. Жінки перебувають на передовій у боротьбі з коронавірусом. Вони складають 70% працівників сфери охорони здоров’я та соціальної сфери у світі. Вони беруть на себе основну відповідальність за домогосподарство, яке включає догляд за інфікованими членами сім’ї. Крім того, більшість людей похилого віку в світі – це жінки. Не рівним є й доступ до медичного страхування. Під час попередніх криз у сфері охорони здоров’я, коли перерозподілялися обмежені ресурси, пріоритетними ставали питання, які були пов’язаними із сексуальним та репродуктивним здоров’ям і правами на материнський догляд, контрацепцію і безпечне переривання вагітності.
  • Фінансові ресурси та залученість. У глобальному масштабі жінки мають менше власних фінансових ресурсів і перебувають у більш вразливому становищі на ринку праці, ніж чоловіки. Жінки також часто є самотніми матерями. З огляду на це, економічний спад, який настане внаслідок коронавірусу, може сильніше вразити жінок. Фінансові заходи, що вживаються проти наслідків кризи, мають враховувати ситуацію, в який перебувають жінки. А у постраждалих від конфлікту країнах є ризик того, що жінки можуть все більше відчувати себе відстороненими від процесу вирішення конфліктів та прийняття рішень. 

Цього тижня Генеральний секретар ООН поширив повідомлення щодо необхідності залучення жінок до діяльності з протидії коронавірусу. Швеція цілком підтримує цей заклик. «ООН Жінки» працює з найбільш уразливими групами жінок по всьому світові.

Зараз, коли Пекінська Платформа дій для досягнення гендерної рівності відзначає своє 25-річчя, ми звертаємося із закликом до урядів всіх країн світу.

Читайте також: У Колумбії запровадили політику гендерної сепарації на час карантину

Дайте жінкам право приймати рішення нарівні з чоловіками. Прислухайтесь до жіночих організацій та громадянського суспільства. Завжди ставте питання: «Чи впливає це однаково на жінок та чоловіків? Як можна виправити різницю? Чи мають дівчата час на навчання замість того, аби турбуватися про братів, сестер та батьків? Як цінується і винагороджується внесок жінок у охорону здоров’я, суспільство та економіку?»

Суспільства, в яких панує рівність, є більш успішними та стійкими. Зараз світові уряди та ООН мають можливість зробити рівність своїм пріоритетом. Наш заклик: «Зробіть це!»

Анн Лінде, міністерка закордонних справ Швеції
Оса Регнер, заступниця голови Організації ООН з питань гендерної рівності «ООН Жінки» 

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті