Головна Статті До Ради вдруге подали законопроєкт про гендерні квоти у наглядових радах

До Ради вдруге подали законопроєкт про гендерні квоти у наглядових радах

5
2,168

6 березня там було зареєстровано законопроект № 3193 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків.

Проєктом закону передбачається запровадження норми про обов’язковість представництва професіоналів кожної статі на рівні 40% у наглядових радах державних унітарних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток) належать державі, та державних банків. Перехідні положення передбачають поступовість впровадження зазначених змін, виходячи із того, що деякі державні компанії та державні банки вже створили наглядові ради без врахування вимог представленості. Тому в наступні два роки з дня набрання законом чинності допускається робота наглядових рад, в яких недопредставлено одну із статей – на рівні 20 % замість 40% від загального складу наглядової ради.

«В Україні жінки становлять більшу частину населення (53,7%), однак вони непропорційно представлені в керівних органах влади й бізнесу та, в середньому, отримують на 24% меншу заробітну плату ніж чоловіки», – йдеться в пояснювальній записці.

Також повідомляється, що в ЄС жінки в середньому займають 26,7% місць в керівних органах найбільших компаній, що котируються на фондових біржах.

«Ісландія (45%), Франція (44%) та Норвегія (40%) є лідерами за цим показником у Європі. Ще в 11 країнах відповідна частка становить мінімум 25%. Правові засоби, які надаються законодавствами європейських країн є ефективними. Усі країни-лідери, за виключенням Латвії, запровадили заходи стимулювання гендерного балансу в керівних органах компаній. Найбільш релевантним прикладом для України, серед проаналізованих країн, є Австрія, що запроваджено квоти виключно для наглядових рад державних компаній. Представництво жінок збільшилося з 26% у 2011 році до 47% у 2017. Більшість компаній передчасно досягла необхідних показників, а в 32 компаніях з 54, жінки складають більш ніж 50% членів наглядових рад. У 2018 році в Австрії гендерні квоти запровадили також для приватних компаній», – зазначають депутати, що подали законопроєкт.

Як наголошується у пояснювальній записці, досвід країн ЄС показує, що запровадження обов’язку встановлення добровільних гендерних квот, сприяє досягненню гендерної рівності у керівних органах компаній.

Документ підписали 47 народних депутатів на чолі з Олексієм Жмеринецьким, Ольгою Бєльковою, Давидом Арахамією та Оленою Кондратюк.

Нагадаємо, що в березні 2019 року Комітет Верховної Ради з питань економічної політики рекомендував прийняти в першому читанні за основу документ із аналогічною назвою. Ішлося про законопроект № 9528 щодо рівного гендерного представництва у наглядових радах держпідприємств. Тоді повідомлялося, що ініціаторкою законопроєкту є Ольга Бєлькова, а серед співавторів та співавторок зазначалися Вікторія Пташник, Андрій Іванчук, Артур Герасимов та інші (загалом 56 прізвищ). Документ так і не був проголосований. У серпні 2019 року його відкликали.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті