Головна Статті FemSolution: Це дуже феміністично — піклуватися про інших жінок

FemSolution: Це дуже феміністично — піклуватися про інших жінок

2
1,083

Вони називають себе лівими феміністками. Їхня ініціатива зароджувалася як студентський активізм, а згодом масштабувалася до громадської організації. 

Як зі студентського об’єднання вийшла феміністична спільнота, і як трансформувалася їхня діяльність під час війни — читайте в ексклюзивному матеріалі для «Жінки — 50 % успіху». 

Засновниць і активних учасниць організації «FemSolution» вісім. Також їм допомагає багато волонтерок. Переважна більшість учасниць поєднують основну роботу з роботою в організації. Ми зустрічаємося з двома представницями організації — Юлією Лютий-Мороз і Настею Сопік.

Юлія — режисерка. Вона ставила вистави в «Дикому театрі» та в театрі «Золоті ворота» на тематику, яка пов’язана з рівністю, протидією насильству, справедливістю. Каже, що вигоріла і поставила режисерську діяльність на паузу. Настя — кондитер_ка веганських солодощів і випічки, коли захворіли під час локдауну і не змогли вийти на роботу з температурою, їх просто звільнили. Настя захоплюються татуюванням, час від часу печуть веганські смаколики для ярмарків, аби назбирати грошей на волонтерські потреби. 

Як усе починалося

У 2016 році на базі Києво-Могилянської академії з’явилася студентська ініціатива, спрямована на боротьбу із сексизмом у середовищі академії та проведення освітніх заходів із профеміністичними цінностями. 

Феміністичні погляди в учасниць формувалися під різними впливами. Настя говорять, що до фемінізму прийшли у підлітковому віці. 

«Років у 16-17, коли починаєш досліджувати світ, себе, свою сексуальність, відчуваєш дуже великий розрив між ставленням до тебе і до чоловіків, яких можна зчитати як цисгендерних. Мені стала  цікава ця тематика і мене захопили ідеї лівого фемінізму», — пояснюють Настя. 

Настя Сопік
Настя Сопік

У Юлії ж інший досвід. 

«Коли я вчила французьку мову, то там є таке правило, що в групі жінок, якщо є один чоловік, то до всієї групи буде застосовуватися чоловічий рід. Мені це здавалося крінжовим і несправедливим. Або коли відмінюєш дієслова, то завжди першим треба писати «він зробив щось», а вже потім «вона зробила щось». Я у своєму словничку завжди писала жіночий рід першим». 

Читайте також на сайті кампанії «Повага»: «Чорна пані» Наталія Кобринська: розповідаємо про засновницю українського фемінізму

Діяльність організації у навчальному закладі викликала спротив, активісткам просто не давали можливості навіть проводити лекції на території закладу, аргументуючи тим, що вони провокаторки. Однак це не зупиняло організаторок і вони почали обговорювати важливі феміністичні питання просто в жіночому туалеті. Саме там виникла ідея друкувати зін (від англ. magazine (журнал, самвидав) — авт.)

«Гавназєта»

Самвидав називали «Гавназєта», французькою «Le Merde». У ній публікували вірші, сатиру, критику і розважальні та інформаційні матеріали на тематику, пов’язану з діяльністю організації та фемінізмом. 

«Це дуже відгукувалося із нашим становищем. Туалети — це щось маргінальне, і ми як організація були маргіналізовані в навчальному закладі», — пояснює Юлія. 

Юлія Лютий-Мороз
Юлія Лютий-Мороз

Популярність «Гавназєти» зростала. 

«Наші зіни були навіть на «Книжковому Арсеналі». Нам потім розповідали, що якийсь чувак скуповував дуже багато всіляких зінів, у тому числі й наш. Ми розповсюджуємо їх також по дружніх просторах, у кав’ярнях, в Довженко-центрі, «VCentriHub» на Оболоні. Це теж частина активізму, коли люди через розважальні і критичні речі знайомляться з феміністичними цінностями». 

Матеріали для публікацій надсилають і цивільні, і військові автор_ки, тут не вимагають ексклюзивності, тобто матеріал може бути опублікованим у соцмережах, а потім потрапити на шпальти зіну. За роботу платять гонорари. 

«Це невеликі гроші, але нам приємно думати, що ми надаємо простір для творчості і фінансову підтримку. Тому що це — чесно», — каже Юля. 

Активіст_ки «FemSolution»
Активіст_ки «FemSolution»

«FemSolution» без чоловіків

Студентський активізм поступово переріс у громадську організацію «FemSolution», яка проводить воркшопи, лекції, кінопокази на фем- та квір- тематику. 

«Ми позиціонуємо себе як FLINT-організацію, тобто без цисчоловіків. Також ми трансквірінклюзивні. Ми ліва організація, для нас важливий горизонтальний підхід і вирішення питань методом консенсусу. Мені імпонує радикальний фемінізм. Я вважаю, що чоловіки не можуть бути залучені до феміністичного руху. Я дуже вибішуюся, коли чоловіків питають, що він думає про феміністичну діяльність. А чи не все одно, що він думає? Давайте ви краще будете жінок питати, що вони думають. Я вважаю, що чоловіків-феміністів не існує. Можуть бути з профеміністичними поглядами, які можуть бути союзниками жінок, але не феміністами. І чоловіки не можуть входити до феміністичних організацій. У нас спочатку був один чоловік в організації, але це було поганою практикою. Він забирав багато уваги на себе, багато простору, тому ми тепер менс фрі», — пояснює Юлія.

Читайте також: Місце, що дає опору: як працює клуб для переселенок у Кам’янці-Подільському

Для учасниць «FemSolution» важливий безпечний простір, щоб при зустрічах не звучало трансфобних і гомофобних висловів. 

«Ми не вважаємо це дискримінацією чоловіків. Ми робимо безпечний простір для жінок і квір-людей, які хочуть уникнути того, коли чоловіки об’єктивізують їх, порушують особистий простір, чи кажуть щось неприємне», — розповідають представниці «FemSolution». 

Після повномасштабного вторгнення усе змінилося

Коли сталося повномасштабне вторгнення, діяльність організації кардинально змінилася. 

«Я спілкувалася здебільшого з чоловіками-волонтерами, і коли запитувала, що треба, чула у відповідь про їжу, дитяче харчування тощо. І я собі подумала, а як жінки в укриттях, коли менструація? Це ж у них немає прокладок», — згадує Юлія. 

Читайте також: Гендерно орієнтоване бюджетування — це про справедливість і рівні можливості

Так організація вирішила створювати індивідуальні бокси з прокладками, білизною, знеболювальним, серветками для інтимної гігієни. Були кошти від гранту, який мали витратити на просвітництво, і активісткам вдалося перенаправити їх на гуманітарну допомогу. Спочатку думали, що зможуть зібрати 50 таких боксів, запустили форму для реєстрації, а на ранок побачили, що заявок уже 150. Їм вдалося закрити цю потребу. А потім почався шалений потік запитів, тож почали шукати фінансування, залучати донати. Вибудувався цілий ланцюжок допомоги. Переважно все необхідне  передавали з Києва до Львова, а зі Львова — до отримувачок. 

Згодом «FemSolution» почала проводити фрімаркети, де кожна могла взяти безкоштовно одяг. Можна принести своє, що вже не знадобиться, і взяти те, що потрібне. Або просто взяти якусь річ. Кожен фрімаркет намагалися зробити ще й розважально-інформаційним, показували фільми на феміністичну тематику, організовували майстер-класи з вибійки. 

Психологічна підтримка

Коли з гуманітарною ситуацією стало трохи легше, активістки задумалися про надання психологічної допомоги. 

«Нам було важко самотужки давати собі раду, і ми задумались про інших жінок, на яких навалилося усе й одразу», — пояснюють учасниці «FemSolution». 

Вони провели опитування в соцмережах серед своїх підписниць, і виявилося, що попит на психологічну підтримку досить великий. 

«Мені здається — це дуже феміністично піклуватися про інших жінок. Особливо про тих, хто мають дітей. Тому що в умовах війни на них лягає ще більше обов’язків. Домашні тварини, літні родичі і так далі. До того ж, багато внутрішньо переміщених осіб, яким важко адаптуватися, і всім потрібна підтримка», — говорить Юлія. 

Для підтримки жінок і ЛГБТК+ спільноти провели три очних і одну онлайн психотерапевтичну групи. З учасницями працювали професійні психотерапевтки, для жінок із дітьми надавали послугу бейбісітерки.  

«Ми розуміли, наскільки важливо, щоб мами були спокійними за своїх дітей. У мене чотири племінниці і один племінник, і коли доводилося з ними сидіти, ставало зрозуміло, наскільки багато ресурсу забирають діти. У мам немає додаткової батарейки для дитини. Тому важливо, щоб поки мама зайнята, за дитиною хтось наглядав», — кажуть Настя. 

Читайте також на сайті кампанії «Повага»: Зміна гендерних ролей і шкідливі стереотипи: що показало дослідження про вплив війни на жінок

«Мені здається, що жінки з дітьми — це найкращі менеджерки у світі, бо вони за дві години примудряються зробити те, що я за цілий день не можу зробити», — додає Юля. 

Улітку «FemSolution»  провели феміністичний форум, який зібрав в одному місці однодум_иць, і де можна було поділитися ідеями та напрацюваннями. 

У «FemSolution»  багато планів та ідей, вони хочуть проводити заходи з секспросвіти для підлітків, є запит на екотематику, а також на цикл подій «Рівна рівній», де кожна людина, яка щось уміє, може навчити робити це інших. 

Олена Кущенко

Більше публікацій
Більше публікацій Олена Кущенко
Більше публікацій Статті