Гендерна рівність, запобігання та протидія домашньому насильству, допомога постраждалим від війни українцям. Про зміни у законодавстві, прогрес у забезпеченні рівних можливостей чоловіків та жінок та досягнення у цій сфері у 2022 році в Україні пише Євроінтеграційний портал.
Гендерна рівність та протидія дискримінації
У 2022 році набули чинності низка законів та були розроблені державні стратегі забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Зокрема, 8 січня 2022 набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі». Відтепер у рекламі забороняється показувати будь-яку перевагу однієї статі над іншою, стереотипні ролі чоловіка й жінки, насильство за ознакою статі, тіло людини лише як сексуальний об’єкт. Також заборонена реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на секс, якщо він не стосується рекламованого продукту.
Закон також визначає поняття «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі».
Читайте також: Рейтинг «найсексуальніших депутаток»: у чому сексизм?
17 серпня 2022 року вступив у дію ще один закон, який забезпечує рівні можливості матері і батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період. Документ узгоджує, що в особливий період та під час дії воєнного стану військовослужбовці-батьки зможуть оформити відпустку для догляду за дитиною до трьох років та в разі, якщо дитина потребує домашнього догляду.
Державні стратегії забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків
У 2022 році ухвалили Державну стратегію забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків до 2030 року та операційний план з її реалізації до 2024 року. Документ визначає пріоритетні напрями дій органів влади, інститутів громадянського суспільства, суб’єктів господарювання для зменшення гендерної нерівності в усіх сферах життєдіяльності суспільства.
«У країні, де жінки пліч-о-пліч з чоловіками захищають територіальну цілісність та суверенітет України, не має місця дискримінації та нерівності. Шлях до нашої перемоги в цій кривавій війні, розв’язаній росією, а також повоєнна відбудова та розвиток України потребують однаково участі жінок та чоловіків. Крім того, врахування питання гендерної рівності в усіх політиках та законах є важливим у процесі наближення України до повноправного членства в ЄС. Тож, сьогодні ми вкотре зробили важливий крок у цьому напрямку», – прокоментувала стратегію Ольга Стефанішина.
Читайте також: Міністерство освіти ухвалило стратегію рівних прав та можливостей
На виконання Державної стратегії забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків до 2030 року також ухвалена Стратегія впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та операційний план її реалізації до 2024.
У межах співпраці із громадськими оргназіація, в Україні розпочали проєкт групових занять з психологічної підтримки жінок та дівчат «Тримайся, сістер», що реалізується ГО «Жіночий ветеранський рух» в межах проєкту ООН Жінки «Трансформаційні підходи для досягнення гендерної рівності в Україні». А також — проєкт Women for Ukraine для допомоги українкам, які втратили роботу і/або дохід внаслідок війни знайти нові можливості для працевлаштування та професійного розвитку.
Читайте також: «Жінки, мир, безпека»: в Україні запустили нову медіаплатформу
Запобігання та протидія домашньому насильству
Ожним із значних досягнень 2022 року стала ратифікація Стамбульської Конвенції. Це основний договір у галузі прав людини, який встановлює універсальні правові стандарти й гарантує право жінок та дівчат бути захищеними від насильства. Цей документ наближає національні підходи щодо виявлення та реагування на насильство щодо жінок та домашнє насильство до передових європейських стандартів. Наразі, здійснено аналіз відповідності українського законодавства Конвенції та напрацьована дорожня карта законодавчих змін.
Також у партнерстві із неурядовим сектором, у 21 області України запрацювала 101 мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, які реагують на повідомлення про випадки насильства, інформують постраждалих осіб про медичні, юридичні та інші послуги, які можна отримати для подолання наслідків насильства, а також про надавачів таких послуг.
Створений мобільний застосунок для реагування на випадки домашнього та гендерно зумовленого насильства. Додаток дає можливість викликати та отримати допомогу без телефонного дзвінка, не привертаючи увагу. Назва застосунку не розповсюджується публічно, щоб кривдник не зміг визначити його.
«Розуміючи, що дзвінок на 102 може стати додатковим тригером для кривдника. Ми прагнемо максимально убезпечити постраждалу, зробити допомогу доступною. Для когось наш застосунок, можливо, стане тим самим «рятівним кругом». Його основна мета – надати постраждалим, найчастіше жінкам, можливість звернутися за допомогою без дзвінка на 102, без необхідності говорити вголос з оператором, без необхідності шукати інформацію в інтернеті. Безпечно і швидко», — розповіла під час перезнтації застосунку Катерина Павліченко.
Допомога постраждалим від насильства в умовах війни
Україна почала зміцнювати державні механізми допомоги постраждалим від будь-якого виду насильства ще до початку повномасштабної війни. Однак, масштаб воєнних злочинів Росії, необхідність комплексної допомоги громадянам, які пережли жахи окупації, вимагали розробки нових підходів відповідно до міжнародних стандартів.
Тож, у 2022 році підписано Меморандум про співробітництво між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству під час конфлікту (СНПК). На реалізацію його положень розроблено імплементаційний план для формування ефективної та прозорої системи протидії СНПК. Також створена Міжвідомча робоча група з питань протидії СНПК, що відповідає за реалізацію цього плану.
Читайте також: Не нашкодити: як змінилися підходи до реагування на сексуальне насилля?
Оновлений Національний план дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2025 року. У якому розширено перелік цільових груп та заходів із надання ефективної своєчасної допомоги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, а також переглянуто моніторингові показники плану.
У чотирьох містах України відкриті Центри допомоги врятованим. Це можливість надати усім, хто потребує, допомоги, необхідні консультації, зокрема з питань СНПК та комплексну психологічну, юридичну та інформаційну підтримку.
Запущена психотерапевтична онлайн платформа «Аврора» для надання спеціалізованої підтримки постраждалим від насильства, зокрема сексуального, під час війни.