Головна Статті Гнучкий термін відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами: що пропонує новий законопроєкт?

Гнучкий термін відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами: що пропонує новий законопроєкт?

3
877

Верховна Рада може змінити порядок надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами. У Раді зареєстрували відповідний проєкт закону, яким пропонують надати право жінці за її бажанням та у разі відсутності медичних протипоказань частину відпустки, яка надається до пологів, перенести і використати після пологів.

Наразі законопроєкт №9271 перебуває на опрацюванні в комітеті.

«Якщо раніше відпустка жінки у зв’язку з вагітністю і пологами виглядала так: 70 днів до пологів — день пологів — 56 днів після пологів, то, згідно з законопроєктом, ці 70 календарних днів можна буде частково або повністю використати після пологів, приплюсувавши їх до встановлених 56 днів», — пояснили  пропозиції до зміни закону у громадській організації «Ла Страда — Україна».

Водночас законопроєкт не змінює загальну тривалість «декретної» відпустки — 126 календарних днів (140 у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).

Якщо жінка хоче скористатися відпусткою перед пологами або ж має медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів.

Ми є свідками двох існуючих у суспільстві стереотипних образів: жінка-мати та чоловік-годувальник

Ініціатори законопроєкту вважають, що такий підхід дозволить врахувати позиції та інтереси жінок, перебіг вагітності яких не ускладнений, та які хочуть реалізувати своє право на працю та професійний розвиток до пологів, а після народження дитини мати більше часу для відновлення.

Марина Бардіна
Марина Бардіна

«В Україні подекуди все ще діють застарілі радянські підходи, що держава має право втручатися в ринкові відносини. Дуже яскраво це проявляється у трудовій сфері, коли Кодекс законів про працю, ухвалений ще у 1971 році, обмежує права жінок, що мають дітей. Наприклад, обмежується право таких жінок їздити у відрядження або ж працювати на нічних чи надурочних роботах. Ці обмеження стосуються і самих працівниць, і роботодавців, які навіть за взаємної згоди лімітовані законодавчою рамкою.

Фактично, «під прикриттям» захисту прав працівниць маємо обмеження для реалізації жіночого потенціалу та їхнього кар’єрного зростання. Тим самим держава не забезпечує право жінки у зручний для неї спосіб поєднувати материнство з оплачуваною працею. Якщо поглянути глибше, то виявиться, що державний патерналізм у сфері праці сприяє посиленню різниці, так званих розривів у оплаті праці жінок та чоловіків», прокоментувала одна з ініціаторок законопроєкту народна депутатка України Марина Бардіна.

Читайте також: Татковий «декрет»: закон і реальність у пострадянських країнах

Бардіна також зауважила, що нинішній підхід до розподілу відпустки побудований на стереотипах. Оскільки не враховує можливості та потреби піти у відпустку по догляду за дитиною чоловікам.

«Ми є свідками двох існуючих у суспільстві стереотипних образів: жінка-мати та чоловік-годувальник. Жінка, що обирає поєднувати кар’єру з материнством, наштовхується на перешкоди-стереотипи та законодавчі обмеження на ринку праці. З іншого боку, чоловік, який хоче бути успішним татком та працівником, також має подолати стереотипи, аби суспільство та роботодавець сприймали батьківство як один із його пріоритетів на рівні із оплачуваною роботою».

Досвід інших країн

Також у пояснювальній записці до законопроєкту наголошується, що подібний гнучкий підхід діє в Ірландії, Бельгії, Великій Британії, Німеччині, Швеції, Польщі, Данії тощо.

Наприклад, у Німеччині жінка має право на відпустку в 14 тижнів у зв’язку з вагітністю та пологами — щонайменше 6 тижнів до та 8 тижнів після пологів. Якщо жінка бажає продовжувати працювати до пологів, вона сповіщає про це роботодавця. Однак після народження дитини принаймні 8 тижнів є обов’язковим періодом непрацездатності жінки.

Читайте також: Феміністичний бюджет Трюдо: декретні відпустки для чоловіків та рівна оплати праці

У Великобританії жінка може розпочати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у будь-який день за 11 тижнів до пологів. Обов’язковою є 2-тижнева відпустка або 4-тижнева, якщо жінка працює на виробництві, після пологів. Загальна тривалість відпустки може становити 52 тижні, якщо жінка не повідомить роботодавця, що хоче повернутися до роботи раніше.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті