Головна Статті Коаліції 1325: як громадським організаціям ефективно співпрацювати з владою?

Коаліції 1325: як громадським організаціям ефективно співпрацювати з владою?

3
3,152

У Києві оновлюють коаліцію «Київ-1325». Це неформалізоване об’єднання, до складу якого входять представники і представниці громадських організацій, влади, сектору безпеки та оборони, медіа, а також людей на рівні регіону, які займаються питанням упровадження у регіоні Резолюції 1325.

Марина Хонда
Марина Хонда

Про перше засідання коаліції розповіла заступниця голови КМДА з питань самоврядних повноважень Марина Хонда.

«Мені приємно, що вже 13 жіночих громадських організацій Києва долучилися до коаліції «Київ-1325». Усі організації – дуже різнопланові, надають широкий спектр послуг та співпрацюють із міжнародними установами. Адвокатська та просвітницька діяльність, психологічна реабілітація захисників і захисниць та їхніх сімей, гуманітарна допомога та багато інших напрямів. Усі — різні, але дуже об’єднані. Готові допомагати не тільки одна одній, а й місту!» — зазначила Хонда.

Загалом формат такої співпраці та партнерства влади і громадськості у вигляді Коаліції 1325 на рівні регіонів існує вже п’ять років. Із 2018 Український Жіночий Фонд почав об’єднувати представників і представниць влади та громади, щоб розробити дієві плани впровадження Резолюції 1325 на рівні регіонів та налагодити партнерство і виконання поставлених цілей.

Чому саме 1325?

1325 – це номер Резолюції Ради Безпеки ООН, яку ухвалили 2000 року під назвою «Жінки, мир, безпека». Радбез Організації Об’єднаних Націй визнав, що збройна агресія і кризи по-різному впливають на жінок і дівчат та чоловіків.

Жінки традиційно бідніші, їм не дають розвиватись, тому вони вразливіші. А отже, фізичне, психологічне, сексуальне й економічне насильство переслідує жінок – і загострюється в часи криз.

Водночас Радбез відзначив, що коли до врегулювання конфліктів і відбудови мирного життя залучати більше жінок, то мир настає раніше, а постконфліктне і післявоєнне суспільство швидше долає депресію, стає уважнішим до гуманітарних питань (освіта, екологія, права людини, охорона здоров’я і соціальний захист).

Було 5 коаліцій, а стало 14

Директорка зі стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду Наталія Карбовська розповідає, що при створені коаліцій надихалися досвідом міжнародних партнерів. До того ж, у 2018 році ухвалили перший Національний план дій із виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Відповідно, кожна область мала розробити свій — локальний — план дій. У більшості громад особливо не змінювали текст документу, максимум — додали назву області.

«Зрештою обласні плани вийшли всі однаковими копіями національного, і, відповідно, всі недієві. Ми в УЖФ, побачивши це, запропонували підхід локалізації. Він опирається на міжнародний досвід, який ми вивчали у наших партнерів. Підхід базується на тому, що локалізація важлива і ефективна, якщо план створюють на рівні області із залученням тих людей, на кого він спрямований.

Для того, щоб ці плани було ефективніше локалізувати, розробляти і вносити зміни, виникла ідея створення коаліцій як майданчиків для об’єднання різних організацій та установ, які займаються темою «Жінки. Мир. Безпека», — розповідає Наталія Карбовська.

Тоді, у 2018 році, УЖФ починали створення коаліцій та роботу у п’яти областях – створювали коаліції у східних та західних регіонах України.

«Робота коаліцій вийшла дуже ефективною та продуктивною. Вдалося переробили плани дій, деякі плани почали фінансувати, влада навчилася комунікувати із громадськістю, громадськість навчилася через коаліцію комунікувати із владою, і доносити ідеї змін. Тож ми продовжили роботу в цьому напрямку, й нині активно працюють 14 коаліцій. І ще у 5 регіонах нині відбувається створення таких об’єднань. Місто Київ це одне з них», — говорить Карбовська.

Читайте також: Безбар’єрність у Рівному: як рівність допомагає формувати сильну громаду

Коаліція «Київ-1325» виникла ще в 2020 році, говорить директорка  Інформаційно-консультативного жіночого центру Анастасія Ненька. Тоді вона в партнерстві з УЖФ проводила тренінги для п’яти областей, де почали формувати коаліції.  Оскільки організація Анастасії активно співпрацює по цілям Резолюції 1325, тож активістка вирішила, що варто і в Києві мати таке об’єднання.

Анастасія Ненька
Анастасія Ненька

«Так ми почали співпрацювати з управлінням гендерної рівності у Києві. Спільно працювали і розробили локальний план, який ухвалили у 2021 році. Тоді до складу коаліції входило 8 організацій, але спочатку пандемія коронавірусної інфекції, потім – повномасштабне вторгнення. Тож сповільнили роботу. Зараз, за підтримки та ініціативи КМДА і організаційної підтримки УЖФ, ми робимо оновлення. На сьогодні до складу Коаліції входить 13 організацій громадянського суспільства, також є представники влади та сектору безпеки», — розповідає Анастасія Ненька.

До того ж, усіх, хто займається темою впровадження Резолюції 1325 можуть приєднатися до коаліції.

Як створити Коаліцію 1325 у своїй громаді?

Нині Український Жіночий Фонд працює із коаліціями у визначених областях. Але, каже Наталія Карбовська, якщо є області, де хочуть створити коаліції, то їм варто зробити кілька кроків.

По-перше, вивчити досвід існуючих коаліцій. Подивитися, як формувалися партнерства та налагоджувалася співпраця в інших областях, як обговорювали правила роботи та умови участі.

Попри те, що коаліції — неформалізовані об’єднання, вони стійкі перш за все тому, що знають та мають правила. 

«Важлива передумова того, що вони сталі, – це обговорення правил. Люди домовляються, як вони будуть співпрацювати. Деякі коаліції мають голів, мають регулярні зустрічі, правила долучення», — говорить Карбовська.

По-друге, можна попросити методичну підтримку в УЖФ. Оскільки організація вже більше п’яти років займається розвитком коаліцій, то має розроблені методичні матеріали, які допоможуть новоствореним організаціям. Також УЖФ можуть проконсультувати, як створювати такі партнерства, запросити на тренінги, познайомити із активістками із інших областей.

«Ми допомагаємо організовувати зустрічі коаліцій, допомагаємо із тренінгами для членів коаліцій, проводимо фасилітовані дискусії щодо правил, принципів роботи. Це теж важлива передумова сталості», — підсумовує Наталія Карбовська.

Бути партнерами та «критичними друзями»

Цінність коаліцій засвідчує не лише стрімкий ріст та збільшення таких об’єднань у різних регіонах, а й запити від влади.

Наталія Карбовська
Наталія Карбовська

«Нещодавно нам телефонували з областей, де ще нема таких партнерств. Кажуть: «Ми от чули, що створюють коаліції, допоможіть, скажіть як». І це цікавились представники адміністрацій.

Для нас це приклад того, що коаліції ефективні. І що можна створювати неформальні майданчики для взаємодії громадськості і влади. Ми також бачимо, що коаліції ефективні не тільки для 1325. Спільно адвокатуємо речі, які сприяють політичній участі жінок. А зараз також активно починаємо говорити про відновлення. Адже багато хто прогнозує, що ресурси на відновлення підуть у регіони, тому однозначно громадськість, жіночі організації, бачать потребу працювати із владою, щоб ті плани відновлення були такими, які відображають потреби жінок», — говорить Наталія Карбовська.

Анастасія Ненька також зауважує, що партнерство в коаліції допомагає не тільки спільно працювати у напрямку впровадження локальних планів, а й робити інші важливі проєкти. Наприклад, цьогоріч до Дня матері та Дня батька спільно із Державною прикордонною службою України створили фотопроєкт «Прикордонники і прикордонниці: сім’я і війна». 

Читайте також: Як можна покращити впровадження Стамбульської конвенції в Україні?

Водночас, говорить Наталія Карбовська, у роботу коаліцій впроваджують принципи як співпраці з владою, так і моніторингу.

«Наші партнери із Нідерландів навчили, що громадський сектор є «критичними друзями уряду». Вони допомагають розробляти документи, впроваджувати політики. Але вони критичні, автономні, якщо вони не погоджуються, то цей майданчик використовують для адвокації. Я би розглядала і наші коаліції саме так: як експертний ресурс, який може допомогти владі, але може й покритикувати», — говорить Карбовська. 

Олена Андрушко

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті