У Києві пройшов третій Саміт перших леді та джентльменів. Цьогорічна тема заходу — «Ментальне здоров’я: крихкість і стійкість майбутнього».
«Рада вітати колег у Києві на третьому Саміті нашої спільноти. Як і обидва попередні, проводимо його в місці сили українців – у Софії Київській. І як раніше, зібралися, щоб діяти разом задля порятунку й покращення людських життів», — зазначила Олена Зеленська.
За її словами, на першій панелі події обговорили, як дбати про ментальне здоров’я та плекати стійкість.
«Зокрема, було представлено унікальне дослідження. На наше замовлення британська компанія Alligators Solutions з’ясувала, як почуваються психологічно жителі 11 країн світу», — пояснила Зеленська.
За її словами, наслідки війни відчувають люди в усьому світі. Вона впливає не лише на тих, хто перебуває безпосередньо в зонах конфлікту. Кожен другий у світі вважає, що війна Росії проти України позначилася на його житті та ментальному здоров’ї.
Опитування відбулося в Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Ізраїлі, Німеччині, Польщі, США, Туреччині, Україні, Хорватії, Японії. Згідно з результатами дослідження, 40% громадян Німеччини, 36% громадян Польщі, 36% громадян США кажуть, що будь-яка війна у світі зачіпає і їх.
Під час обговорення також виступив Держсекретар США Ентоні Блінкен.
«Усією своєю співпрацею з Україною він додає до поняття моральної витривалості ще один важливий аспект— підтримку. Без неї важко навіть найстійкішим людям і країнам», — зазначила Олена Зеленська
Тримають люди та мета
Друга панель — «Вплив війни на ментальне здоров’я».
«Якими вийдемо з конфліктів ми, наші діти й онуки? Порівняємо досвід різних країн і поколінь, що відчули війну на собі, і шукатимемо шляхів для посттравматичного зростання», — зазначила Олена Зеленська.
Під час цього обговорення виступила українська правозахисниця Олександра Матвійчук, яка розповіла, що допомагає їй триматися у цей час.
«Ще з 2014 року ми почали фіксувати катування, вбивства та викрадення людей на окупованих територіях. Тоді при підготовці великого звіту я взяла собі в роботу розділ про катування. Я хотіла звикнути до цієї нової реальності, наростити грубішу шкіру. У мене нічого не вийшло. Тепер мені здається, можливо, це нормально, що ми не сприймаємо те, що відбувається, як норму. Натомість постійно боремося.
Нині мене тримає дві речі. Перша — це мета. Ми документуємо злочини, і зараз маємо понад 50 тисяч кейсів. Ми впевнені, що рано чи пізно Путін, Лукашенко, всі росіяни, які вчиняли злочини, опиняться перед судом. І друге — тримають люди. Ми проходимо цей час дуже достойно. Звичайні люди організовували евакуацію, проривалися із гуманітарною допомогою. Звичайні люди робили надзвичайні речі, і виявилося, що звичайні люди мають набагато більше впливу, ніж вони думають. І це тримає — приклади десятків тисяч звичайних людей, які роблять надзвичайне», — додала Матвійчук.
Третю панель Саміту присвятили українській молоді.
«Третя панель «Покоління, яке керуватиме світом за 15 років» присвячена молоді. Дізналися, із якими викликами вона стикається щодня та як їх долає. Що ми, дорослі, можемо зробити, щоб дбати про ментальне здоров’я дітей», — йдеться у дописі Зеленської.
Нікого не можна залишати наодинці з війною, з її наслідками
За словами президента України Володимира Зеленського, саміт, який присвятили тематиці ментального здоров’я, — це особливий напрямок.
«Я вдячний, що цей Саміт присвячено саме тематиці ментального здоров’я. Це особливий напрям, який потребує особливого підходу. Нової уваги. І не лише нашої держави. Щоб люди перемагали. Люди! Разом зі своєю державою. Тема ментального здоров’я та державна увага до цієї теми — це значно більше, ніж про медицину, терапію й практики, які мають бути доступні людям у сучасному суспільстві. Особливо в суспільстві, яке проходить найскладніше — проходить війну. Це про те, що суспільство може, що повинне зробити. І про те, чого суспільству точно варто остерігатися», — заявив президент.
Він також додав, що «варто подбати, щоб це було саме здоров’я людини, а не хронічна хвороба війни».
«Нікого не можна залишати наодинці з війною, з її наслідками. З тим, що війна робить із розумом і душею людини», — сказав Володимир Зеленський.
25 українських лікарень сьогодні знайшли міжнародних партнерів серед лікарень інших країн світу
На третьому Саміті перших леді та джентльменів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко оголосив про ініціативу щодо міжнародного медичного партнерства. Чотирнадцять закордонних міністрів охорони здоров’я долучилися до цієї ініціативи.
«Сьогодні у межах третього Саміту перших леді і джентльменів відбулася історична подія. Відбувся сателітний саміт міністрів охорони здоров’я, в якому взяли участь 14 міністрів охорони здоров’я з різних країн. Міністри підтримали тему саміту і зробили спільну заяву, яка залишається відкритою для інших підписантів. Ця спільна заява об’єднує чотири ключових теми. Перша — це ментальне здоров’я. Друга — міжнародне медичне партнерство. Третя — розвиток кадрових ресурсів системи охорони здоров’я. І четверта — ментальне здоров’я самих медичних працівників. Сьогодні я закликав, щоб ця заява стала основою майбутньої резолюції Європейського комітету Бюро ВООЗ», — сказав Ляшко.
Окрім того, зазначив він, відбулося підписання меморандумів про співпрацю між українськими закладами охорони здоров’я та лікарнями з різних країн світу.
«25 українських лікарень сьогодні знайшли міжнародних партнерів серед лікарень інших країн світу. 12 головних лікарів приїхали на саміт, буде підписано 15 меморандумів прямо тут, на майданчику саміту. Інші десять — онлайн, також впродовж саміту», — зазначив Ляшко.
Він пояснив, що ці меморандуми передбачають обмін досвідом між українськими лікарями та їх іноземними колегами.
«Із української сторони це — травми війни, ментальне здоров’я, робота в кризових ситуаціях як під час обстрілів, евакуації, під час роботи з внутрішньо переміщеними особами, так і запуск інноваційних технологій. Зі сторони іноземних колег — це інноваційні протоколи, робота над стійкістю команд, формування кадрових ресурсів. Це обмін тим, чим хто може допомогти на рівні закладу: і лікарські засоби, і медичне обладнання, і конкретні спеціалісти, які в конкретний момент часу можуть підсилити команду або у лікарні України, або у лікарні Литви , Естонії, Молдови», — сказав Ляшко.
Хто взяли участь у Саміті?
До третього Саміту особисто чи за допомогою відеозв’язку приєдналися 28 учасниць та учасників: перша леді Польщі Агата Корнгаузер-Дуда, перша леді Туреччини Еміне Ердоган, перша леді Кіпру Філіппа Карсера, перша леді Кенії Рейчел Руто, перша леді Ізраїлю Міхаль Герцог, дружина президента Північної Македонії Елізабета Гьоргієвська, дружина президента Німеччини Ельке Бюденбендер, дружина прем’єра Белізу Россана Брісеньо, дружина президента Австрії Доріс Шмідауер, перша леді Албанії Арманда Бегай, дружина президента Європейської ради Амелі Дербаудренгієн, дружина прем’єра Великої Британії та Північної Ірландії Акшата Мурті, дружина прем’єра Іспанії Марія Бегонья Гомес Фернандес, президентка Європарламенту Роберта Мецола, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, дружина прем’єра Японії Юко Кішіда, кронпринцеса Норвегії Метте-Маріт, королева Швеції Сільвія, перша леді Литви Діана Наусєдєнє, партнер президентки Словаччини Юрай Різман, перший джентльмен Словенії доктор Алеш Мусар, дружина прем’єра Республіки Вірменія Анна Акопян, перша леді Естонії Сір’є Каріс, перша леді Чехії Єва Павлова, перша леді Сербії Тамара Вучич, дружина прем’єра Швеції Брігітта Ед, чоловік прем’єрки Данії Бо Тенгберг, перша леді Пакистану Саміна Алві.
Нагадаємо, вперше Саміт леді та джентльменів відбувся у серпні 2021 року. Подію ініціювала дружина президента Олена Зеленська. Тоді захід був присвячений викликам, які постали перед країнами світу у зв’язку з пандемією COVID-19. Ішлося про доступ до медичних послуг та впровадження програм ментального здоров’я, майбутнє системи освіти, забезпечення рівних можливостей та подолання дискримінації.