Головна Відео Нащо потрібна гендерна рівність у політиці? Пояснюють Джастін Трюдо та Джасінда Ардерн

Нащо потрібна гендерна рівність у політиці? Пояснюють Джастін Трюдо та Джасінда Ардерн

0
750

Мер Лондона Садік Хан запросив 18 квітня прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо та прем’єр-міністерку Нової Зеландії Джасінду Ардерн у свою резиденцію, де світові лідери зустрілися з лондонськими школярами та відповіли на запитання підлітків. Говорили, зокрема, про гендерну рівність, залучення жінок до політичного життя та фемінізм.

50% підготували короткий переклад надихаючої промови двох світових лідерів.

Анонсуючи гостей, мер Лондона назвав прем’єр-міністра Канади та прем’єр-міністерку Нової Зеландії провідними феміністами у світі.

Трюдо: Чоловіки повинні говорити про фемінізм та з гордістю проголошувати «Так, ми феміністи, тому що ми розуміємо, що жінкам і чоловікам потрібна рівність». Ми повинні разом боротися за гендерну збалансованість.

Ардерн: Цього року Великобританія святкує 100 років впровадження виборчого права. В Новій Зеландії ми відсвяткували 125-річчя. Однак, цього недостатньо. Навіть те, що в нашій країні посаду прем’єр-міністра обіймає жінка, не означає, що ми досягли рівності. Доки у нас більшість жінок працюють на низькооплачуваних роботах, доки існує домашнє насилля проти жінок – ми не можемо зупинятися.

Що б ви порадили дівчатам, які мріють стати прем’єр-міністрами?

Ардерн: Ніколи не припиняйте вірити, що ви зможете досягнути того, про що мрієте. Найбільша перепона для жінки – наша власна невпевненість, що ми зможемо досягнути своїх цілей.

Багато людей чинитимуть вам перепони, не треба бути одним з них. Я також довго боролась з невпевненістю у власних силах.

Трюдо: Не існує єдиного шляху, який приведе вас у політику. Не можна сказати «Я закінчу школу, потім вивчатиму політологію, а далі почну працювати над виборчою кампанією». Звісно, такий шлях існує і деякі люди саме так приходять у політику.

Але також є інші шляхи. Займайтесь тим, що вас надихає та захоплює, що дозволяє вам налагоджувати взаємовідносини з людьми, об’єднувати їх, заохочувати до дій та впливати на світ. Намагайтесь бути активними громадянами, відкритими до можливостей, які допомагають впливати на політичне життя, і ви здивуєтесь, як далеко це вас приведе.

Чому важливо залучати більше жінок до політичного життя

Трюдо: В Канаді ми змогли створити гендерно збалансований уряд, де 50% чоловіків та 50% жінок. Але щоб отримати такий результат, мені довелось витрати кілька років – я умовляв видатних жінок з різних куточків Канади йти в політику.

Я запрошував людей з різним досвідом приєднатися до моєї команди та розпочати політичну кар’єру. Коли запитував чоловіків, чи хочуть вони піти в політику, зазвичай чув від них: «А чого ти так довго мене не запрошував?». Вони казали: «Чудово, я гідний кандидат, я готовий».

Але коли я звертався до жінки із запитанням, чи не хоче вона розпочати політичну кар’єру, зазвичай бачив нерішучість «Справді? Гадаєте, я достатньо кваліфікована?». У них дивовижні резюме, надзвичайний досвід, але система змушує жінок сумніватись у тому, що вони можуть бути успішними.

Ми маємо зруйнувати не лише зовнішні перепони (для досягнення рівного представництва жінок та чоловіків у політиці – прим.), але й ментальні бар’єри.

Чому так важливо мати в уряді половину жінок, половину чоловіків?

Трюдо: Це смішне питання. Тому що це дійсно важливо. Настав час усвідомити, що ми повинні забезпечувати паритет конкретними кроками. Гендерно збалансований уряд –  це не просто символ чи показник того, що ми чогось досягнули. Насправді це можливості для уряду приймати кращі рішення, тому що до дискусії залучається більш різноманітна група людей.

Гендерна рівність – це не лише соціальне чи етичне поняття, це також економічна категорія. Гендерна рівність забезпечує надання можливостей впливати на прийняття рішень половині суспільства – тож це єдиний спосіб реалізації потенціалу суспільства в цілому.

Фемінізм

Ардерн: Якщо ви вірите в рівність – ви фемініст. Фемінізм – це справедливість та рівність.

Коли мене вибрали лідеркою лейбористської партії, я була наймолодшою членкинею, до того ж жінкою. Але мене підтримували всі однопартійці, тож підтримка команди має величезне значення.

До мене, як прем’єр-міністерки, ніколи не було упередженого ставлення. Мені пощастило, я вже третя жінка на цій посаді в Нової Зеландії.

Трюдо: Для мене як батька важливо виховати доньку так, щоб вона розуміла, що вона може досягнути будь-чого, щоб вона не бачила перепон.

Прекрасно, коли ми виховуємо доньок феміністками, але також важливо виховувати синів феміністами, щоб вони підтримували своїх сестер, дівчат у всьому світі. Треба змінювати не лише менталітет жінок, а й чоловіків, залучати їх до дискурсу про гендерну рівність.

Зараз ми живемо у світі, де чоловіки мають більше можливостей і влади – це несправедливо. Наше суспільство не гендерно збалансоване.

Треба заохочувати чоловіків допомагати встановлювати гендерну рівність, використовуючи для цього свою владу та вагу у суспільстві, якими ми їх наділили. Чоловіки повинні бути союзниками, партнерами та підтримувати боротьбу за рівність, тому що в результаті від цього виграємо ми всі.

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Відео