Головна Статті Нова Зеландія святкує 125-річчя виборчого права для жінок

Нова Зеландія святкує 125-річчя виборчого права для жінок

1
1,729

У новій Зеландії пройшли святкування 125-річчя виборчого права для жінок. У цей день Джасінда Ардерн, прем’єр-міністерка Нової Зеландії, виголосила промову перед сотнями людей, що зібралися з раннього ранку на площі Аоті в Окленді на Суфражистський світанок (Suffrage Sunrise Celebration). Частина учасниць святкування була вбрана в історичні костюми кінця XIX століття.

Промова Ардерн була присвячена її прапрабабусі, яка була однією з 24 000 жінок, що 1893-го року підписали петицію за надання жінкам виборчого права.

«Я тут сьогодні завдяки цим жінкам. Я засвідчую їм свою шану не словом, а ділом. Для мене завжди пріоритетними є справи, які ще залишилося зробити для досягнення гендерної рівності», – наголосила прем’єрка.

Мер Окленду Філ Гофф додав, що коли жінки вибороли право голосувати, то це була не кінцева ціль, а початок довгої подорожі.

«Сьогодні ми віддаємо шану минулому та сподіваємось закінчити цей шлях до гендерної рівності», – сказав Філ Гофф.

Нова Зеландія стала першою країною у світі, яка надала жінкам право голосувати на виборах. В результаті кількарічної просвітницької та агітаційної кампанії, яку організували новозеландські суфражистки, найвідомішою з яких була Кейт Шеппард, парламент країни проголосував за наданням жінкам виборчого права. Це сталося 19 вересня 1893 року, всього лише за кілька тижнів до загальнодержавних виборів.

Кейт Шеппард активно агітувала за наданням жінкам виборчого права та опублікувала брошуру «10 причин чому жінки Нової Зеландії повинні голосувати».

Її відому фразу «all that separates, whether of race, class, creed, or sex, is inhuman, and must be overcome» (розділення людей за расовою, класовою, релігійною чи гендерною приналежністю є негуманним, його слід позбутися) досі цитують борці за рівні права.

Зображення Кейт Шеппард можна побачити на новозеландській 10-доларовій банкноті.

З 1886 по 1892 рік активістки жіночого руху направили до парламенту кілька петицій з вимогою надати жінкам право голосувати на виборах.

19 вересня 1893 року депутати підтримали новий Закон про вибори (The Electoral Law), а губернатор лорд Глазго поставив свій підпис, таким чином жінки, яким виповнився 21 рік, отримали право голосувати на виборах.

В день перших загальнодержавних виборів, 28 листопада 1893 року, 82% жінок прийшли на виборчі дільниці та скористалися правом голосу.

У 1919 році жінки отримали право балотуватися на виборах до парламенту Нової Зеландії, а в 1933 році Елізабет МакКом стала першою депутаткою парламенту.

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті