«Політика — це нелегка сфера діяльності, тут треба мати стійкість, витримку і цілеспрямованість, знати, чого ти хочеш і чого ти варта», — говорить заступниця міського голови Кременчука, депутатка Полтавської обласної ради Ольга Усанова.
Ми поспілкувалися з нею про особливості роботи в органах місцевого самоврядування, яку вона радо називає справою життя, а також про те, як важливо бути ефективною й не боятися брати на себе політичну відповідальність.
Дев’ять років на посаді заступниці мера
Робота в органах місцевого самоврядування для Ольги Усанової несподівано стала першою після закінчення Харківського національного університету імені Каразіна (спеціальність «генетика»). Тоді, 1998 року, Ольга намагалася працевлаштуватися, але посада генетика була лише на пів ставки і лише в пологовому будинку. В ті роки в медичній сфері траплялися тривалі затримки із зарплатою, тому жінка вирішила ще пошукати роботу, не обмежуючись медициною.
На очі трапилось оголошення про конкурс на головного спеціаліста до відділу в справах сімʼї та молоді Кременчуцького виконкому. А оскільки Ольга займалася і демографічною генетикою, то подумала, що тема сімʼї дуже близька до теми демографії, і подалася на цей конкурс. Так вона прийшла працювати в органи місцевого самоврядування.
Читайте також: Ольга Величко: Жінки тримають тил і змінюють країну
«Відтоді для мене по-іншому відкрилася тема, бо працівники органів місцевого самоврядування якраз і реалізовують політики в різних сферах життєдіяльності. Тому в 2009 я отримала ще одну освіту саме у сфері публічного управління, закінчивши Національну академію державного управління при президентові України і отримавши ще фах магістра державного управління. Таким чином політика ввійшла в моє життя через перше робоче місце. І так і залишилася зі мною».
Ольга Усанова працювала на посаді головної спеціалістки, потім — заступницею начальника управління. Згодом очолила управління у справах сімей та дітей. І вже з цієї посади їй запропонували посаду заступниці міського голови, на якій вона працює дев’ять років. Сфера її відповідальності — це гуманітарний спектр повноважень: освіта, охорона здоровʼя, соціальний захист населення, робота з сімʼями, з дітьми і робота з населенням за місцем проживання.
«Навіть допомігши одній родині чи одній людині, ти все одно відчуваєш, що не дарма живеш, що в тебе є така можливість – допомогти комусь, щоб його чи її життя стало трішечки простішим і кращим. Для мене це така супер мотивація в моїй роботі».
Ключовими для життя громади завжди були рішення, ухвалені на місцевому рівні
Ольга Усанова переконана, що ключовими для життя громади завжди були рішення, ухвалені саме на місцевому рівні. Розуміючи відповідальність за благополуччя свого міста, вона вперше балотувалася до районної ради Кременчука і стала депутаткою 2010 року.
«У нас так була вибудувана кампанія, що ми працювали трійкою: кандидат у районну раду на окрузі, кандидат у міську раду на цьому ж окрузі і кандидат на посаду міського голови. Маючи таку потужну команду, мені було нескладно виграти. Це був мажоритарний округ, і я перемогла на цих виборах як мажоритарниця».
2015 року Ольгу Усанову обрали депутаткою Кременчуцької міської ради. Згодом депутатські повноваження довелося скласти через те, що її обрали заступницею міського голови. А в 2020 році балотувалася і була обрана депутаткою до Полтавської обласної ради.
«І весь цей час я для себе усвідомлювала, що політика — це можливість впливати на ухвалення важливих рішень, ініціювати їх, ухвалювати на тому рівні, до якого представницького органу ти обрана. А щодо ведення виборчої кампанії, то я ніколи нікого не критикую й не принижую. Я розповідаю про себе і про ті справи, які я зробила і хотіла б ще зробити», — каже Ольга Усанова.
Як у Кременчуці відстояли військовий ліцей
Ольга Усанова пригадує, як ще перед великою війною постало питання про закриття єдиного в області військового ліцею в Кременчуці. Обласна влада не порадилася ані з громадськістю, ані з кременчуцькими депутатами, а про рішення останні дізналися з публікацій у ЗМІ. Коли місцева влада звернулася до області за поясненнями, ті відмахнулися. Тому, говорить Ольга Усанова, довелося діяти більш рішуче — їхати з батьками і з колективом ліцею в Полтаву на засідання педагогічної конференції.
«У нас уже в той момент багато хто з випускників брав участь в АТО, вони захищали Україну. Діти мотивовані. Вони хочуть бути захисниками. Як це — взяти й закрити? Ми поїхали на конференцію. Вийшла поліція в касках, у бронежилетах і говорять: ми вас не пустимо. Це було протистояння. Потім усе таки ми домовилися. Пустили мене, пустили одну маму — представницю від батьківської громади, і ми виступили на цій конференції».
Читайте також: Юлія Городчаніна: Як не дивно, з ейджизмом стикаюся частіше, ніж із сексизмом
Потім було кілька засідань обласної комісії з питань освіти. І хоч спілкування видалося нелегким, але ситуацію вдалося змінити. Ліцей відстояли. Крім того, місто передало на його баланс ще одну будівлю, щоб покращити умови для навчання і проживання ліцеїстів.
«І я вийшла з ініціативою, щоб у кожному районі Полтавської області відкрили військовий ліцей, щоб діти мали змогу отримувати освіту і патріотичне виховання. До цієї пропозиції прислухалися. Минулого року в Полтаві відкрили військовий ліцей, але ще я мрію, щоб такі заклади відкрилися в Лубнах і Миргороді», — говорить Ольга Усанова.
«Від налагодженої комунікації виграють усі»
Для Ольги найважливіше в роботі — пояснювати свою позицію.
«Коли ти змогла пояснити свою позицію з того чи іншого питання, і до неї прислухаються, тоді не складно ухвалювати рішення. Я завжди свою позицію озвучую публічно, виступаю. Думаю, що завжди треба озвучувати аргументи. І так само прислухатися до аргументів інших колег».
Щоб підтримувати одна одну, політикині Полтавщини створили свою спільноту. Офіційно не оформлювали, але мають свій чат і проводять низку зустрічей. Це дає змогу депутаткам із різних громад області бути в курсі подій і допомагати одна одній, коли виникають якісь проблеми. Від такої налагодженої комунікації виграють усі.
«Коли проблема на рівні якоїсь громади не вирішується, тоді я її піднімаю на рівень області. Якщо все добре, ми обмінюємося нашим досвідом, спілкуємося».
Так, одного разу в межах міжнародного проєкту, яким займалися місцеві депутатки, допомогли створити робочі місця і працевлаштувати кілька десятків жінок. Такі проєкти, коли жінки допомагають жінкам, обʼєднують громаду, приносячи користь і задоволення від роботи.
«Я завжди говорю, що в центрі будь-якого рішення має бути людина. У мене такий людиноцентричний підхід до вирішення будь-яких питань, бо кінцевим споживачем нашої послуги, зокрема і в управлінні, завжди є людина. І коли ми ухвалюємо те чи інше рішення, насамперед треба думати про те, як воно вплине на людей, чи стане їм краще від цього. Якщо так, тоді я це рішення підтримаю. Якщо ні, я обстоюватиму інтереси конкретних людей, щоб ні в якому разі їхній стан не погіршився. Це мій основний принцип».
Рішення, які відповідають вимогам сьогодення
Розмірковуючи про ефективність своєї роботи, Ольга Усанова каже, що тут дуже важливо розуміти, як функціонує та чи інша система.
«Чи ми говоримо про систему охорони здоровʼя, чи систему освіти, чи систему соціального захисту, чи систему по роботі з населенням — у кожній із них треба ухвалювати управлінські рішення, які відповідають вимогам сьогодення. Адже кожна система рухома, але повинна бути стійкою до викликів і працювати. От у цьому головний критерій моєї роботи — наскільки сучасно та ефективно працюють міські системи».
Ольга наводить приклад реформи системи охорони здоровʼя. Кременчук був одним із перших міст, де заклади охорони здоровʼя переводили в комунальні некомерційні медичні підприємства. Згодом цей процес тривав уже примусово, але це відбувалося ще тоді, коли держава заохочувала реформу у вигляді оплати від Національної служби охорони здоровʼя України. На думку посадовиці, цю реформу в Кременчуці реалізовували досить ефективно, в інтересах мешканців громади.
«Наші лікарні розвиваються, мають сучасне обладнання, надають широкий спектр послуг населенню. Пацієнти задоволені. Я, на жаль, теж нещодавно була пацієнткою лікарні, то хочу сказати, що обстеження на сучасному обладнанні, лікування і харчування — все для пацієнта, незалежно від того, хто цей пацієнт та звідки він. Тобто це можуть бути не тільки мешканці Кременчука, а й із сусідніх громад до нас багато приїжджають. Система працює», — запевняє заступниця мера.
Наразі в роботі реформування системи соціального захисту. Так само в місті створили некомерційне комунальне соціальне підприємство, яке вже надає послуги.
«Ми реорганізували існуючі заклади, зробили з них підприємство, щоб отримувати підтримку не тільки з місцевого бюджету, але й залучати кошти державного бюджету на оплату соціальних послуг, і кошти міжнародних партнерів, які зараз підтримують Україну. Я маю на увазі насамперед обладнання. І плюс це соціальне підприємство, воно буде більш орієнтоване, більше розгорнуте в напрямку допомоги нашим ветеранам і ветеранкам та їхнім родинам. Звичайно, ми не забуваємо людей старшого віку, які потребують допомоги за місцем проживання. Це зараз наш нагальний проєкт, який ми впроваджуємо у Кременчуці».
«Я впевнена, що переможе більше жінок, ніж на минулих виборах»
Якщо найближчим часом відбудуться вибори, Ольга Усанова наголошує, що є законодавчо закріплені гендерні квоти, а отже серед кандидаток точно буде не менше жінок, ніж на минулих виборах. А от серед переможниць їх може бути більше. Насамперед через те, що роль жінок у суспільстві за ці роки виросла:
«Люди бачили поряд багато жінок, які стали волонтерками або пішли у військо захищати Україну, допомагали громаді. І ця суспільна активність буде плюсом для кандидаток. Я впевнена, що переможе більше жінок, ніж на минулих виборах».
Звісно, будуть високі очікування та вимоги до жінок у політиці. Проте Ольга Усанова, яка й сама не відкидає можливості балотуватися на наступних виборах, закликає жінок не боятися брати на себе політичну відповідальність:
«Боятися не варто. Якщо жінка хоче щось зробити для людей, то однозначно треба йти. У кожної є свій талант, свій досвід, яким би вона могла поділитися, і головне — допомогти людям і якнайкраще представити їхні інтереси».
Діана Литвиненко