Головна Статті Секс без згоди – це зґвалтування: У Данії ухвалили новий закон

Секс без згоди – це зґвалтування: У Данії ухвалили новий закон

1
1,682
У Данії секс без взаємної згоди визнали зґвалтуванням
Фото: ctvnews.ca

Данія стала 12-ю країною в Європі, що ухвалила поправки до закону, згідно з яким секс без взаємної згоди визнається зґвалтуванням. Чи існує в сучасному світі необхідність у подібних правових нормах? «Німецька хвиля» поспілкувалася про це з експертами правозахисної організації Amnesty International та одною із потерпілих, яка пережила зґвалтування.

Секс без взаємної згоди зґвалтування?

Датська журналістка Кірстіне Гольст зупинилася у знайомих, коли приїхала до Копенгагена для участі в діловій зустрічі. Чоловіка, який посеред ночі без запрошення зайшов до її кімнати, до цього моменту вона вважала своїм другом. Однак тієї ночі він намагався зайнятися з нею сексом попри численні прохання не робити цього.

Читайте також: У Данії готують закон про те, що секс без явної згоди трактуватиметься як зґвалтування

Кірстіне Гольст
Датська журналістка Кірстіне Гольст

«Я не розуміла, що відбувається, – розповіла журналістка DW. – У мене ніколи не було з ним жодних романтичних стосунків, і він не сприймав того, що я казала йому «ні». Коли він обхопив руками моє горло, я зрозуміла, що моєму життю загрожує небезпека».

Для того, аби прийняти те, що з нею відбулося, Гольст знадобився певний час. Однак нині вона називає те, що з нею сталося, зґвалтуванням.

«Я не боролася з ним. Я намагалася поговорити з ним, заспокоїти його. Я усвідомила, що він не збирається зупинятися, – пригадує жінка. – Думаю, мій мозок просто відключився, тому що це було дуже боляче».

Жінка повідомила про те, що сталося, поліції. У результаті чоловік, який напав на неї, постав перед судом, однак його виправдали. Хоч судді й визнали той факт, що Гольст не хотіла займатися сексом, її адвокатам не вдалося довести, що обвинувачений мав на меті завдати їй болю, розповідає вона.

«Потерпілі від сексуального насильства потребують кращого правового захисту», – заявив міністр юстиції Данії Нік Геккеруп

За словами потеріплих, нападників зазвичай затримують, однак подальше кримінальне переслідування у багатьох країнах залишається рідкісним явищем. У Данії, як і в більшості країн Євросоюзу, трактування терміну «зґвалтування» донині не було пов’язане з наявністю чи відсутністю взаємної згоди учасників статевого акту. Замість цього необхідно було перевірити, чи мало місце фізичне насильство, погрози чи примус, а також те, чи опинялася жертва в ситуації, коли вона не могла чинити спротиву.

Однак скоро це може змінитися. 17 грудня депутати Фолькетингу (датського парламенту) проголосували за реформу статті про зґвалтування, зробивши згоду на секс її основним елементом. Тепер зґвалтуванням вважається будь-який статевий акт, учасники якого не дали своєї згоди на секс, незалежно від того, мало місце при цьому фізичне насильство чи ні.

«Потерпілі від сексуального насильства потребують кращого правового захисту, – заявив міністр юстиції Данії Нік Геккеруп. – Нам необхідно змінити суспільне розуміння того, що є зґвалтуванням, і новий закон, який ґрунтується на принципі взаємної згоди, –  важливий крок у цьому напрямку».

Розквіт гендерної рівності?

У щорічному Індексі гендерної рівності від Європейського інституту гендерної рівності (European Institute for Gender Equality) Данія посідає друге місце після сусідньої Швеції. Попри це її часто критикували за так звану «культуру сексуального насильства», яка, на думку міжнародної правозахисної організації Amnesty International, є «повсюдною» у цій країні. У доповіді правозахисників, оприлюдненій минулоріч, вказується на те, що проблема сексуального насильства в Данії «прихована» за репутацією держави.

«Цю перепону необхідно подолати, адже багато хто вважає, що в Данії вже досягнуто гендерної рівності. Але якщо заглибитися в дослідження на цю тему, то стає зрозуміло, що в них не враховується насильство за ознакою статі. І саме цю проблему Данії необхідно вирішувати для досягнення гендерної рівності», – підкреслює у розмові з DW Анна Блас, експертка Amnesty International з дослідження прав жінок у Європі.

За даними міністерства юстиції Данії, які вивчили в AI, близько 6700 жінок у цій країні щороку потерпають від сексуального насильства або спроб його вчинити. У 2019 році в поліції королівства було зареєстровано 1017 заяв про зґвалтування. У результаті суди винесли 79 обвинувальних вироків.

«Деякі жінки зізнаються мені, що не вважають те, що з ними сталося, зґвалтуванням, тому що такі випадки не прописані в законі», – відзначає Блас. На її думку, реформа законодавства у цій сфері та відповідні зміни у сексуальній освіті можуть запобігти зґвалтуванням у довгостроковій перспективі.

Культура взаємної згоди на статевий акт

Проблема насильства щодо жінок залишається актуальною по всій Європі. За статистикою, одна із трьох жінок у ЄС хоча б раз у житті потерпала від фізичного або сексуального насильства. У той же час цифри говорять про те, що кількість випадків насильства щодо жінок збільшилася від початку пандемії коронавірусу.

Німеччина, Великобританія і Швеція – приклади держав, у яких норма про те, що секс без згоди є зґвалтуванням, уже діє. Іспанія та Нідерланди також оголосили про наміри внести відповідні правки до їхнього національного законодавства.

Читайте також: Згода на секс: як засміяти важливу тему

Анна Блас вважає, що після змін на законодавчому рівні мають відбутися й інші зміни. За її словами, культура взаємної згоди на статевий акт повинна стати центральною в дискусіях на цю тему.

У випадку з Кірстіне Гольст законодавчі зміни в Данії відбулися занадто пізно. Не можна сказати з упевненістю, чи вплинули б вони на рішенню суду у справі стосовно її кривдника. Та все ж жінка визнає, що відчуває полегшення від думки про те, що новий закон може допомогти її дочкам і синові, якщо вони коли-небудь опиняться у подібній ситуації.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті