Головна Статті Сексизм не пройде? Коли очікувати закон про відповідальність за дискримінацію

Сексизм не пройде? Коли очікувати закон про відповідальність за дискримінацію

«В Австрії депутата парламенту виключили з партії після того, як він прокоментував призначення німецького держсекретаря, написавши: «Подивіться на її коліна. Можливо, ви знайдете відповідь там». А коли депутат Європарламенту від Польщі заявив, що жінки повинні заробляти менше, ніж чоловіки, тому що вони слабші й менш освічені, його на 30 днів позбавили зарплати, на десять днів припинили парламентську діяльність, і заборонили впродовж року представляти Європарламент у будь-яких установах. Я думаю, що нам не вистачає такої належної реакції на подібні дії народних депутатів», – зауважила депутатка Вікторія Пташник під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі.

Вона розповіла подробиці інциденту, який стався у жовтні під час засідання парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Тоді нардеп Володимир Мисик заявив, що жінки вносять «велике сум’яття у чоловічий колектив», і що «фемінізм не пройде». За словами Пташник, вона просто намагалася відстоювати свої правки до Кримінального процесуального кодексу України.

«Як людина, яка закінчила кафедру кримінального права і кримінології університету Шевченка і яка досі спілкується з науковцями цієї кафедри, я вважаю, що маю право подавати відповідні поправки до Кримінального процесуального кодексу, і кому, як не мені, брати участь у відповідних дискусіях?!», –  говорить Пташник.

Вона пригадала, що на тому засіданні її спочатку весь час перебивали, а далі замість професійної дискусії пролунало, що Мисик відповідальний за те, щоб у їхній «чоловічий комітет» не приходили жінки.

Читайте також: Що таке сексизм, і як він проявляється

«Знаєте, що мене найбільше обурило? Реакція всіх інших членів комітету, включно з його головою! Тому що пан Кожемякін зобов’язаний подібні дискусії припиняти, а він своєю поведінкою їх толерує. На відео було також чутно, як він рекомендував мені знизити тембр голосу, мовляв, тоді все буде в порядку, і ніхто мене не буде перебивати, адже в їхньому «чоловічому комітеті», напевно, чоловіки трохи нижчим голосом розмовляють, ніж жінки», – зазначила Вікторія Пташник.

За її словами, Мисик присікувався не лише до неї, а й до інших жінок, присутніх на засіданні.

«У мене немає відео, але далі ця ситуація продовжувалася, тому що виступала також жінка, голова союзу експертів України, заслужена юристка, яка намагалася відстояти право експертів на те, щоб проводити експертизи в кримінальному процесі, і пояснити, якою шкідливою може бути монополія в експертизі. І коли вона з абсолютною повагою, спокійно це пояснювала, Володимир Мисик почав перебивати її й викрикувати: «Можна тихіше, бо в мене від вас уже тиск підвищується!», – пригадала Пташник.

Крім того, вона зазначила, що знає чимало історій, коли політики озвучували подібні образи щодо жінок, але все це не було зафіксовано на відео.

«Коли немає якоїсь доказової бази, досить важко виходити в стратегічну площину. Але знаєте, що роблять народні депутати після того, як дозволяють собі певні висловлювання й певну поведінку? Вони підходять, і тихенько кажуть: «Вибач, я погарячкував». Можуть ще квіти подарувати. А потім все одно поводяться так само», – резюмувала Пташник.

Депутатка також наголосила, що прояви сексизму та дискримінації є непоодинокими в українській політиці через відсутність відповідальності. Після згаданого випадку вона звернулася до Комітету Верховної Ради з питань регламенту з проханням проаналізувати поведінку Володимира Мисика та покарати його за сексистські висловлювання.

«Я вважаю, що так само відповідне звернення має подати Ірина Геращенко, тому що те вибачення, яке приніс Сергій Власенко, – це абсолютно не можна сприйняти як вибачення, і він також заслуговує на покарання. Але я думаю, що й виборці мають надати свою оцінку, і ці народні депутати мусять понести політичну відповідальність, бо вони порушують не лише права жінок, а й депутатську етику», – зазначила Пташник.

Читайте також: Депутат Власенко припустився сексистських образ на адресу віце-спікерки Ірини Геращенко

У свою чергу, офіс Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини з дотримання рівних прав та свобод теж відреагував на ситуацію.

«Ми надіслали лист у парламентський комітет із регламенту з вимогою провести засідання і заслухати доповідь про дії народного депутата. Регламентний комітет повідомив, що засідання щодо розгляду цього питання перенесли на грудень», – повідомив представник уповноваженої Данило Юрченко (Пташник пожартувала мовляв, залишається сподіватися, що йдеться про грудень 2018 року – авт.).

«На сьогоднішній день справді відсутня адміністративна відповідальність за дискримінацію. Але доки не буде відповідальності, не буде й виконання закону. Тому офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини разом із урядовою Уповноваженою з питань гендерної політики напрацьовує проект закону щодо введення адміністративної відповідальності за будь-які форми дискримінації в Україні. Сподіваюся, що за підтримки народних депутатів цей законопроект буде внесено до Верховної Ради, і наші спільні напрацювання будуть ефективні», – підсумував Юрченко.

Водночас Пташник досить скептично оцінила доцільність застосування фінансових санкцій щодо  депутатів-сексистів. За її словами, навряд чи це буде для когось покаранням.

«Про одного з цих народних депутатів в інтернеті пишуть, що це він свого часу подарував Януковичу золотий батон. Тобто, я не знаю, яким має бути штраф, щоб він це на собі відчув. Але думаю, що найбільше покарання – це публічність. Реакцією суспільства має бути вимога публічного вибачення, а далі – доведення до всіх виборців і поширення цієї інформації шляхом реакції громадських організацій, Уповноваженої з гендерної політики і так далі. Якщо суспільство буде знати про це, я думаю далі політики просто будуть боятися робити щось подібне», – переконана депутатка.

Читайте також: Катерина Левченко: Мета держави – врахувати інтереси різних груп, зокрема і жінок, і чоловіків

Тим часом, урядова Уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко зауважила, що сексизм «процвітає» не лише на найвищих щаблях влади.

«У будь-якому випадку, запровадження штрафів як адміністративної санкції може зупинити якщо не таких політиків, у яких багато грошей, то тих, чиї сексистські вислови нефіксовані й відомі нам на рівні обласних рад чи районних адміністрацій. Там вони, на жаль, теж є поширеними. І тому адміністративні санкції – це добре, і їх запровадження передбачене в тому числі Національним планом дій із виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок, який був затверджений Кабміном у вересні цього року», – нагадала Левченко.

Вікторія Кобиляцька, для 50%

фото – uacrisis.org

 

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті