Співзасновник всеукраїнського руху «Авто євро сила» Андрій Реутов почав цькувати в інтернеті очільницю відділення поліції №1 у Бучі, що на Київщині. Громадський діяч із якогось дива вирішив поцікавитися, «за які заслуги дівчину до 30 років призначили керівницею». Опублікував пост у Фейсбуку, розшукавши старі світлини жінки. У коментарях до посту з’явилося чимало огидних реплік. Автор сам усіляко підтримував і заохочував коментаторів. Крім брудних натяків, хтось також оприлюднив персональні дані жінки.
Поки 50% з’ясовували, що сталося, Реутов несподівано видалив свій пост разом із коментарями. Проте залишилися скрін-шоти.
«Зі мною таке вперше, раніше ніхто ніколи не намагався применшити мої досягнення чи поставити під сумнів мою фаховість просто тому, що я жінка. Зараз у поліції дуже багато жінок на різних посадах, президент у нас молодий… То в чому проблема – що я жінка і що мені 30 років? Так, я працюю в поліції, і доволі успішно та ефективно працюю… Пишуть, що я худенька, але я не вважаю, що це мій недолік. Що вони хочуть – бачити на цій посаді чоловіка, який важить 120 кг? Насправді цим постом хотіли принизити мене, це психологічний тиск, який дестабілізує. І їм це вдалося. Вчора, коли прочитала, то перша думка була опустити руки, все покинути і або взагалі звільнитися, або кудись переводитися. Тобто я сама не розуміла, як бути далі. Заспокоїлася тільки завдяки колегам, завдяки підтримці колективу», – зізнається старша лейтенантка Олена Дорошенко.
Вона виконує обов’язки керівниці відділення поліції №1 у Бучі з січня цього року. До роботи в правоохоронних органах була вчителькою у школі-інтернаті. В поліції з 2016 року. Починала дільничною офіцеркою, потім працювала в управлінні боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, в управлінні стратегічних розслідувань, а також була начальницею сектору кримінальної поліції, де за короткий термін своєї роботи разом із підлеглими задокументувала діяльність декількох організованих злочинних груп.
«Я навіть не знаю, як вам про це розказати. Це дуже боляче. Психологічно дуже складно і неприємно таке переживати», – каже Олена Дорошенко.
Читайте також: «О, так ти ще й розумна!»: як публічним жінкам протидіяти дискримінації
За її словами, напередодні їй телефонував соратник Реутова. Мова йшла про справу незаконного зберігання деревини на пилорамі. На місце злочину приїхала слідча оперативна група, провела невідкладний обшук і вилучила деревину.
«Мене просили посприяти у розслідуванні. Я взагалі не розумію, що вони від мене хотіли, оскільки ані я, ані хтось інший не має права втручатися у діяльність слідчого. Ми зробили все згідно чинного законодавства. Вони хотіли забрати цю деревину собі на зберігання. Але ж ми не маємо права їм її віддати. Коли слідчий проводив слідчі дії, вони викрикували, що «віддайте нам на зберігання, тому що ви всі корумповані, ваша очільниця це все кришує». Називали мене хабарницею, але в мене немає ані автомобіля, ані власного житла. Їжджу громадським транспортом, а якщо треба по роботі в прокуратуру, то ходжу пішки. Отака з мене хабарниця», – пояснює Дорошенко.
Пост Реутова з’явився на його сторінці у Фейсбуку ввечері 11 березня – на наступний день після слідчих дій щодо незаконного зберігання деревини на пилорамі.
Керівниця громадської оранізації «Гендерний клуб Дніпро» Анна Мягких у коментарях зробила зауваження Реутову, вказавши на сексизм у його дописі:
«Андрію, ви анонсуєте боротьбу за права людини, а самі дозволяєте собі сексистські пости. Є факти корупції – оприлюднюйте. А те, що ви написали, – негарно й огидно», – зазначила Мягких і отримала у відповідь порцію негативу.
Читайте також: «Рада жіночих ініціатив» виклала нові відео про протидію сексизму
Після розголосу активіст опублікував у своєму Фейсбуку відео з вибаченнями.
«Чарівні, кохані, любимі наші жінки! Матері, сестри і так далі. Я відверто вам хочу сказати, що жодним чином я не хотів образити ваші почуття. Якщо хтось образився на мій пост, я прошу вибачення. Тому що справжній чоловік має признавати свої помилки», – говорить чоловік, запевняючи, що не вдавався до жодного сексизму.
«Ми не бачимо аналогічних дописів із фотографіями чоловіків…»
На неприпустимості сексистських дописів наголошує правозахисниця і журналістка Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу:
«Такі пости, де цькують жінку за зовнішній вигляд, де не оцінюються її професійні вміння, а навпаки надаються поверхові коментарі (причому ще й скористалися фотографіями кількарічної давнини!) – це низько, дискримінаційно і просто огидно. Це лукізм – приниження особи за зовнішнім виглядом, і ейджизм – дискримінація за віком. У чому небезпека таких, «невинних», як переконаний автор посту, речей? Мовчу, як це принижує гідність людини, яку цькують і висміюють публічно, натякаючи, що вона при посаді завдяки сприянню чоловіків в обмін на сексуальні послуги. І що це може завдати болю їі близьким. Але найгірше те, що самі хейтери потрапляють у свою пастку. Сьогодні вони транслюють мову ворожнечі і цькують когось за зовнішній вигляд, а завтра вони, або їхні найрідніші люди – і найчастіше матері, дружини, доньки, сестри – теж опиняються під зливою осуду та сміху від того самого натовпу, який раніше цькував цю жінку», – наголосила Виртосу.
За її словами, за рахунок того, що підвищується градус агресії, в суспільстві стає небезпечно всім, а не лише тій людині, яку принижують тут і тепер.
«Чи хочемо ми такого завтра для себе? Чи хочемо ми трагічних наслідків своїм дітям і близьким? Якщо ні, то наша відповідальність – розірвати цю традицію цькування і знижувати градус суспільної агресії», – підсумувала журналістка.
Читайте також: Кібербулінг: як цькували очільницю Держрибагентства і що можна вдіяти
У свою чергу, очільниця «Асоціації жінок-юристок України ЮрФем» Христина Кіт переконана в тому, що пост Реутова містить сексизм та дискримінаційні висловлювання, які можна кваліфікувати як насильство за ознакою статі, що завдає психологічної шкоди особі.
«У таких випадках варто писати заяву в поліцію та додавати скріншоти із дописами й коментарями. Насильство за ознакою статі – це діяння спрямовані проти особи через її стать або поширені в суспільстві, звичаї чи традиції (стереотипні уявлення про соціальні функції (становище, обов’язки) тощо жінок і чоловіків). Випадки приниження та цькування жінок, які обіймають керівні посади, є надзвичайно поширеними у соціальних мережах. Ми не бачимо аналогічних дописів із фотографіями чоловіків, тому що стереотипно 30-літній чоловік, навіть якщо він на фото у плавках чи в стані алкогольного сп’яніння, може заслужити на посаду начальника, а жінка, на жаль, ні. Тому, на мою думку, чим більше жінки будуть звертатися із заявами в поліцію на таких дописувачів, тим швидше ми дамо їм зрозуміти, що такі дописи є насильством за ознакою статі та дискримінацією», – прокоментувала юристка.
Вікторія Кобиляцька, 50%