Лариса Гориславець — депутатка Кременчуцької міської ради. Це перша каденція політикині, до цього вона займалася журналістикою та антикорупційним моніторингом, зокрема й органів влади. Цю ж роботу продовжує нині. Навіть за час своєї каденції кілька разів писала заяви в поліцію про зловживання влади або нецільове використання бюджетних коштів. Політикиня також перебуває в опозиції до чинного міського голови, який має свою фракцію у раді та контролює більшість депутатів. Тож за час депутатської діяльності Лариса Гориславець неодноразово стикалася із дискримінацією та упередженим ставленням до себе.
Читайте також: Депутатку Кременчуцької міської ради цькують за «ЛГБТ-пропаганду»
Та за останній рік, окрім звичних сексистських чи дискримінаційних коментарів, міська рада системно перешкоджає у роботі депутатки. Зокрема, не надають відповіді на звернення чи просять їх переписати за формою, якої не існує.
«Протягом останніх трьох років у різний спосіб міська рада не дає мені відповіді по суті на депутатські звернення. Спочатку я не сприймала це як систематичне явище, але потім вирішила проаналізувати відповіді. У результаті побачила, що якщо інші депутати отримують інформацію або на їх вимоги реагують стримано, то я стикаюся із знеціненням, ігнорування, або відписками на кшталт «підіть туди — не знаю куди», «навіщо воно вам треба, всі про це знають», «усім депутатам зрозуміло, тільки вам незрозуміло», — розповідає Лариса Гориславець.
Перешкоджання депутатській діяльності як системне явище з боку міського голови
Депутатка пригадує, що наприклад, наприкінці 2023 року вона хотіла проаналізувати витрати на утримання структурних підрозділів Кременчуцького виконкому: Крюківської та Автозаводської адміністраці. Для цього Гориславець написала депутатське звернення. У якому просила копії документів на ознайомлення. Згодом, отримала відповідь від міського голови із формулюванням, мовляв, «ваше звернення не містить в собі пропозицію здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення, а по суті є вимогою надати розгорнуту інформацію, тобто, за своєю суттю є депутатським запитом, подання та розгляд якого відбувається шляхом колегіального вирішення на пленарному засіданні ради».
«Я вбачаю у цих діях умисне перешкоджання діяльності. Щоби я більше часу витрачала на бюрократичні процедури і менше часу на моніторинг бюджетних коштів, на комунікацію з виборцями», — каже Лариса Гориславець.
Адвокатка Наталія Даньковська зауважує, що у цій ситуації справді є порушення. Адже депутати мають повне право подавати звернення. До того ж, звернення, які подала Гориславець, відповідають чинному законодавству. Оскільки відповідно до закону «Про статус депутатів місцевих рад», «посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень».
«Чинне законодавство не містить обов’язку депутата обґрунтовувати у зверненні, для яких саме депутатських повноважень необхідна та чи інша інформація. Тому ненадання відповіді на звернення містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 351 Кримінального кодексу України «Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради», а саме: невиконання службовою особою законних вимог депутата місцевої ради, створення штучних перешкод у їх роботі, надання їм завідомо неправдивої інформації», — коментує адвокатка.
У цій ситуації Даньковська радить подавати заяву про вчинене кримінальне правопорушення, адже є очевидне порушення закону.
Сексизм та дискримінація
Окрім очевидного перешкоджання депутатській діяльності, Гориславець також вбачає дискримінацію за ознакою статі. Каже, таке упередження зокрема, й тому, що вона — жінка. Бо з чоловіками звикли домовлятися, а жінок — ігнорувати.
«Я ставлю багато питань, бо хочу підзвітності, а не бути зручною. Та помічаю, що, якщо з чоловіками, які не погоджуються із головою, намагаються домовитися, то до жінки-депутатки ставлення як до когось несерйозного. Мовляв, який сенс їй приділяти увагу», — пояснює Лариса Гориславець.
Також вона відзначає, що через такі взаємини із виконавчими органами та міським головою, рада умисне створює їй образ «жінки-скандалістки».
«Я помічаю, що у міській раді серед працівників мало хто мене сприймає з нейтральної позиції. Якщо я заходжу кабінет, той чи інший фахівець ради вже сприймає мене упереджено. Ніби за будь-яких обставин я буду влаштовувати скандал.
Я бачу підтримку від виборців, до мене звертаються люди за допомогою, але ж міська влада ставить мене в такі умови, що я безпорадна. Тобто до мене люди звертаються, але я змушена говорити: зверніться до когось іншого, бо через мене можна поставити хрест на вашій ініціативі чи проханні», — розповідає Лариса Гориславець.
Читайте також: Лідерство жінок у регіонах: про що йшлося на Українському жіночому конгресі в Полтаві
Так, депутатка розповідає, як одна з виборчинь прийшла зі зверненням отримати дрова. Гориславець написала звернення, їй відповіли відмовою та нагадали про процедуру надання допомоги згідно програми «Турбота». Однак 2019 року зі схожим зверненням звернувся інший депутат, який просив забезпечити дровами п’ять домогосподарств. І тоді міська рада це прохання задовольнила — дрова для виборців надали.
Залучатися підтримкою та надавати ситуаціям публічного розголосу
Довести дискримінаційні дії за ознакою статі у цій ситуації досить складно, коментує адвокатка, депутатка Запорізької міської ради Регіна Харченко. Адже «на паперах» не вказано, що відмовляють через те, що Гориславець — жінка. Водночас, переконана Харченко, очевидним є перешкоджання депутатській діяльності.
Регіна Харченко в 2021 році теж потерпала від перешкоджання діяльності. Тоді їй під час виступу на сесії вимкнули мікрофон, а тодішній міський голова під час цього ж виступу покинув сесію. Звернення політикині міська рада взагалі не зареєструвала. Тож, як пригадує Харченко, найціннішою для неї в тій ситуація була підтримка партійців та колег.
«Якщо є можливість, то у таких ситуаціях варто залучати колег із депутатського корпусу. Наприклад, подавати однакові звернення по формі і суті від кількох депутатів. Якщо комусь дають відповідь, а комусь ні, то збирати цю інформацію, щоб долучати до справи слідчому чи прокурору. Можна навіть звертатися до колег по партії на рівні області, країни. Також важливо не замовчувати про такі ситуації, а надавати їм максимального розголосу – через ЗМІ чи соціальні мережі» , — радить Регіна Харченко.
Коли правоохоронці затягують розгляд справ, треба писати скарги
Лариса Гориславець розповідає, що раніше вже писала заяву в поліцію про перешкоджання депутатській діяльності. Та, на жаль, реакції не було.
«Із 2020 року я звертаю увагу на фінансову діяльність місцевої комунальної телерадіокомпанії, яка на 100% фінансується із місцевого бюджету. Відправила низку звернень до цього комунального підприємства і жодного разу не отримала відповідь по суті. Саме через цю ситуацію написала звернення в поліцію. На жаль, місцева поліція зволікає з розглядом моєї справи. І це підтверджений факт — маю лист від обласного прокурора, що «встановлено порушення щодо розумних строків дізнання», — розповідає Лариса Гориславець.
Читайте також: Звільнення секретаря Коломийської міськради: вдався до дискримінації — лишився без посади
Відсутність відповідей від комунального підприємства є порушенням, каже адвокатка Наталія Даньковська. Тому можна теж припустити, що тут наявний склад кримінального правопорушення. У випадку, коли правоохоронці затягують розгляд, експертка радить звертатися із скаргами на їхні дії.
«Враховуючи, що відповідне провадження вже є, але затягується його розгляд, рекомендую звернутися з відповідними скаргами на дії правоохоронців та місцевої прокуратури до вищих інстанцій, а також подати скаргу на урядову гарячу лінію 1545», — пояснює Даньковська.
Регіна Харченко також додає, що в цій ситуації можна писати скаргу до Офісу Генерального прокурора, аргументуючи, що строки проведення досудового розслідування не дотриманні. Та наголошує, що важливо постійно рухати такі ситуації й надавати їм публічності. Якщо на місцевому рівні нічого не рухається, підіймати ці питання та шукати підтримки в області чи на національному рівні.
Закон не визначає правила написання депутатських звернень
Лариса Гориславець каже, що часто від виконкому отримує відповіді на звернення із закидами, що вони нібито неправильно написані.
«Завжди відповідали щось типу «ваше звернення — не звернення, доведіть, що воно є зверненням». Я навіть телефонувала виконавцям, юристкам юридичного департаменту, просила пояснити мені, як потрібно скласти звернення, щоб воно було саме зверненням, а я отримала відповіді і мала нормальну комунікацію з виконкомом. Відповіді не почула, більше виконавця до телефона не кличуть, якщо я телефоную і хочу з ним поговорити», — розповідає депутатка.
Тож згодом Гориславець звернулася до секретаря міської ради з проханням «організувати вивчення законодавства, а саме: депутатських звернень і депутатських запитів».
Регіна Харченко підтверджує, що немає форми подання звернення. Тож, очевидно, що вимагати складати звернення за якоюсь формою є порушенням.
«Закон не прописує правила написання депутатських звернень, тож відмова, що ці звернення подані не за формою є неправомірною. Адже неможливо написати депутатське звернення неправильно. Загалом депутатка може написати одним реченням, що, «керуючись законом України про місцеве самоврядування, вимагаю надати такі й такі документи». І це теж буде правильно.
Депутат чи депутатка повинні мати безперешкодний доступ до будь-якої інформації про роботу органів виконавчої влади. До того ж, Лариса Гориславець посилається на правильні статті та норми закону. Тож можна точно стверджувати, що міська рада створює штучні перешкоди у роботі депутатки. А це може каратися штрафом або й обмеженням волі», — коментує адвокатка.
Лариса Гориславець запевняє, що попри таку протидію її роботі, покидати депутатську діяльність не планує. Натомість, має намір йти до суду, аби ще у такий спосіб відстоювати свої права та права виборців.
***
На жаль, нам не вдалося отримали коментар міського голови Кременчука. Тож ми надіслали запит до Кременчуцької міської ради, аби зрозуміти, в чому проблема зі зверненнями депутатки, а також дізнатися, чи використовують у міськраді шаблони для депутатських звернень та на яких підставах виконавчі органи чи комунальні підприємства можуть не дати відповідь по суті на депутатське звернення.
Нам відповіли, що регламент Кременчуцької міської ради не передбачає шаблону депутатського звернення. «А тому депутатам надано право розробити самостійно з дотриманням всіх нормативно-правових вимог Інструкції з діловодства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради».
На питання, чому не надають відповідь по суті на депутатські звернення, відзначили, що «виконавчі органи та комунальні підприємства Кременчука не мають підстав не надавати відповідь на депутатьске звернення та нібито вчасно надають відповіді та роз’яснення по суті».
Олена Андрушко