Головна Статті Що таке гендерно орієнтоване врядування та як воно допомагає покращувати життя громади

Що таке гендерно орієнтоване врядування та як воно допомагає покращувати життя громади

2
749

Що таке гендерно орієнтоване врядування? Цей термін останні роки використовується в міжнародному середовищі, а от на рівні української нормативної бази він ще не має свого закріплення.

Уперше в українських громадах цей підхід застосував Національний демократичний інститут у рамках програми DOBRE, що впроваджувалася більше ніж в 100 громадах України.

Про це розповідає експертка з гендерно орієнтованого врядування та бюджетування, членкиня громадської організації «Бюро гендерних стратегій і бюджетування» Юлія Малько.

Гендерно орієнтоване врядування (ГОВ) — це процес прийняття і реалізації рішень на всіх рівнях управління, що включає заходи, ставлення та практики різних зацікавлених сторін з метою забезпечення гендерної рівності та соціальної справедливості. ГОВ застосовується при формуванні політики, плануванні, розподілі бюджету та наданні послуг.

«Під час роботи в контексті гендерного бюджетування команда експертів та експерток зрозуміла, що говорити про бюджет зарано, якщо є пробіли в системі планування. Спочатку треба виявити реальне становище жінок і чоловіків на місцевому рівні, зрозуміти потреби всіх категорій населення, визначити проблему, а вже потім формування варіанти вирішення, визначати необхідну суму для фінансування. Проте не завжди так відбувається. Бюджет — це результат планування, а не навпаки», — пояснює Юлія Малько.


Читайте також: Чому гендерне бюджетування має бути в пріоритеті під час війни


Не про кошти, а про зміни

Трапляються випадки, коли посадовці, маючи обмежені кошти в бюджеті, відразу пропонують відповідні заходи/проєкти до впровадження в громаді (купити спецтранспорт для ремонту доріг, відновити футбольне поле тощо). А потім під це бачення формується планувальний документ, наприклад, місцева програм. Але не завжди бачення тих, хто приймає рішення, співставляється з реальним запитом цільової аудиторії. У питаннях ухвалення управлінських рішень власний досвід може зіграти «злий жарт».

Варто орієнтуватися на запит людей: дослідити їх потреби у громаді, потім сформувати робочу групу, яка б дозволяла, зокрема, врахувати інтереси різних груп жінок та чоловіків громади, і спільно розробляти програмні документи та включити їх для фінансування з бюджету. Тоді значно простіше буде провести моніторинг виконання таких програмних документів — наскільки вони дозволили покращити становище тієї чи іншої групи населення, а не скільки коштів на це витрачено.


Читайте також: Гендерно орієнтоване врядування: як рівність робить людей щасливішими


Більше про ГОВ ви можете дізнатися із практичного посібника «Гендерно орієнтоване врядування».

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті