Головна Статті Щоб гендерний підхід не залишився на папері: розмова про пріоритети відновлення України

Щоб гендерний підхід не залишився на папері: розмова про пріоритети відновлення України

3
1,678

Рівність та інклюзія — основні принципи, а жінки й дівчата мають бути обов’язково залучені до планування та фінансування відбудови нашої держави. Такими були основні тези дискусійної панелі «Бачення гендерно чутливого відновлення в Україні», яка відбулася перед міжнародною конференцією з питань відновлення України — Ukraine Recovery Conference в Лондоні.

Ukraine Recovery Conference

На додатковому заході, організованому посольством Великої Британії в Україні, обговорювали, як відновлювати нашу державу після війни, гарантуючи захист прав громадян різних категорій: постраждалих жінок і дітей, ветеранів і ветеранок, людей із інвалідністю тощо.

Розширення прав і можливостей жінок — пріоритет для нашої держави, саме тому вагома роль у процесі відновлення належить жіночим громадським організаціям, що допоможуть забезпечити рівноправні умови для розвитку України. 

Уряд робить усе можливе, щоб забезпечити права постраждалих від сексуального насилля

Коли йдеться про російські воєнні злочини в Україні, виокремлюють відшкодування постраждалим від сексуального насилля, зазначає урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. За її словами, український уряд робить усе можливе, щоб забезпечити права таких постраждалих.

Читайте також: Катерина Левченко: Неможливо відновити Україну, не врахувавши принцип гендерної рівності та інклюзії

«Але ідею відновлення має підтримати не лише українська влада, а й міжнародні організації. Ми вдячні за ту військову допомогу, яку вони вже надали й забезпечать у майбутньому. Водночас, хочу зазначити, що наші міжнародні партнери відповідальні за відновлення України й гендерний мейнстримінг у цьому процесі», — резюмує Катерина Левченко.

І наголошує, що рівність та інклюзія — основні принципи відновлення України. Уряд уже має певні напрацювання в цьому напрямку. Ухвалили державну стратегію забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків до 2030 року, впроваджують стратегію гендерної рівності в освітній галузі, ратифікували Стамбульську конвенцію. Плануючи гендерно чутливе відновлення України, влада передбачає тісну співпрацю з жіночими та феміністичними громадськими організаціями, що стане передумовою для розширення прав і можливостей жінок.

Є ризик формального підходу до гендерно-інклюзивного відновлення

За словами спеціального представника прем’єр-міністра Великої Британії з питань запобігання сексуальному насильству лорда Ахмада Вімблдонського, тема відновлення України пріоритетна й для британського уряду. 

Ukraine Recovery Conference

Сполучене Королівство пообіцяло надати понад 2 мільярди фунтів стерлінгів на невійськову підтримку, а саме на потреби жінок і дівчат. Ці кошти планують спрямувати на відновлення сексуального та репродуктивного здоров’я, щоб разом із українським урядом подолати гендерне насилля. 

Крім того, спеціальний представник прем’єра Великої Британії з питань запобігання сексуальному насильству акцентував увагу на важливості залучення українок до ухвалення рішень у кожній галузі. 

Читайте також: Наталія Карбовська: Жіноча солідарність — це не проти когось, це задля

Безумовно, в Україні спостерігається прогрес у впровадженні гендерного підходу й долученні жінок до процесу реформ. У цьому переконана директорка й співзасновниця Українського Жіночого Фонду Наталія Карбовська:

«В Україні організації, які захищають права жінок, роблять усе можливе, щоб долучитися до експертних груп та ухвалювати рішення щодо відновлення країни, здійснювати адвокацію на національному та міжнародному рівні», — зауважила Карбовська.

За її словами, водночас є ризик формального підходу до гендерно-інклюзивного відновлення. Тому вона має застереження, що гендерний підхід може залишитися тільки на папері — у формі відписки «гендерна перспектива включена» в усіх документах.

«Нам потрібні сильні організації, групи з захисту прав жінок, — ті, хто можуть працювати з органами влади та відстежуватимуть впровадження цієї стратегії. Але ми не можемо інтегрувати гендер скрізь одночасно. Потрібно визначити пріоритетні напрямки. Тож треба обрати сектори з найбільшими гендерними прогалинами, як-то економіка, працевлаштування тощо. Це неможливо зробити без підтримки влади й міжнародних партнерів», — наголосила Карбовська.

Проблема реабілітації бійців та бійчинь

Ukraine Recovery Conference

Своєю чергою, заступниця голови Жіночого ветеранського руху Катерина Приймак наголосила, що в Україні нині гостро стоїть проблема реабілітації військових. 

«Майбутнє України похитнулося через жорстку реальність, яка стосується ветеранів та ветеранок. У нашій країні система просто немає лікарів, які б спеціалізувалися на реабілітації. Подекуди в одну лікарню надходить близько 100 поранених за день. Уявіть собі ці масштаби. Люди з множинними ушкодженнями та ампутаціями повертаються, і їм потрібно якось адаптуватися у суспільстві», — зазначила Катерина Приймак. 

Вона також наголосила, що Жіночий ветеранський рух хоче запропонувати можливості навчання для бійців та бійчинь, щоб підтримати їх, подбати про їхнє здоров’я. 

«Україна має розробити доступну систему психотерапевтичних послуг для військових, а для цього потрібні відповідні менеджмент та ресурси», — зауважила Катерина Приймак.

Інвестувати в проєкти, спрямовані на підтримку жіночого лідерства

На думку радниці Українського жіночого конгресу Ірини Дробович, українські жіночі організації та український бізнес, що керується жінками, є надійними партнерами у процесі відбудови України.

«У нашій спільноті ми часто чуємо приклади того, як жіночі спільноти та мережі пропонують інноваційні підходи до реалізації проєктів в підприємництві, сільському господарстві, екології чи містобудуванні. Дуже важливо вже зараз інвестувати в проєкти, які засновані на таких підходах і спрямовані на підтримку жіночого лідерства», — наголосила Дробович. 

Читайте також: Ірина Дробович: Жіночий рух спрацював і активно діє під час повномасштабної війни

За її словами, такі ініціативи є перспективою для залучення приватних інвестицій в економіку України, а також практичною можливістю для підтримки українських жінок. 

Додатковий захід міжнародної конференції з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference в Лондоні був організований Посольством Великої Британії в Україні та проведений Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з партнерами, включаючи ООН-Жінки в Україні, Програму підтримки організацій громадянського суспільства FCDO в Україні, Національний демократичний інститут (NDI), Український жіночий фонд, Український Жіночий Конгрес та уряд України.

Наталка Сіробаб

Більше публікацій
Більше публікацій Наталка Сіробаб
Більше публікацій Статті