Головна Статті «Суміш бабусі та школярки»: Як експерт із політичної моди втрапив у гендерну пастку

«Суміш бабусі та школярки»: Як експерт із політичної моди втрапив у гендерну пастку

Сексизм, ейджизм та гендерні стереотипи розквітають буйним цвітом, щойно ЗМІ беруться за висвітлення діяльності політикинь.

Журналісти не вмикають критичне мислення і раз-по-раз втрапляють у споконвічні гендерні пастки, коли говорять про жінок у політиці. «Німецька хвиля» не стала винятком. Нещодавно вийшло відео із серії «Дрес-код для успішних чоловіків». Спеціально під вибори автори проекту назвали ролик «Зеленський, Порошенко, Тимошенко і Гриценко: уроки стилю для кандидатів». Спікер і головний порадник – експерт із питань стилю і політичної моди Ґергард Ельферс. І все б нічого, але якось дуже різнилися коментарі щодо кандидатів-чоловіків і кандидатки-жінки.

Почалося все з глибокодумних міркувань про те, що у Зеленського стильний вигляд, Порошенкові варто подбати про індивідуальне пошиття костюмів і не виходити на люди без краватки, а Гриценкові – відкинути зайву скромність, одягати темніші костюми й надавати перевагу білим сорочкам. Можна по-різному ставитися до Юлії Тимошенко, однак складно не помітити, що вердикт щодо її зовнішнього вигляду був досить специфічним.

Читайте також: На президентських дебатах почали порушувати питання гендерної політики

«Вона не приховує, що вона жінка, але жінкам у політиці завжди складно. Ангелу Меркель багато разів критикували за те, що вона носить те саме , бо почувається добре в певному типі одягу, що нині вважається своєрідною «уніформою Меркель». Але цього не можна сказати про чоловіків. Вони одягають що хочуть, їх за це ніхто не критикує. Але якщо ти жінка в політиці, треба мати на увазі цей додатковий нюанс, і зважати на те, що носиш», – резюмував Ельферс.

Він також визнав, що не є експертом із жіночого гардеробу, однак це чомусь не завадило йому озвучувати будь-які оцінки зовнішності політикині.

«Я не впевнений щодо її зачіски. Так вона має вигляд, як суміш бабусі та школярки, яка хоче бути найкращою в класі», – видав на гора експерт із політичної моди. Дивно, але він не сказав приміром, що Порошенко – досвічений дідусь, Гриценко – нудний дідуган, а Зеленський – хвацький хлопчисько.

Читайте також: Чому, коли Юля говорить про жінку–головнокомандувача, це не про гендерну рівність

Натомість, говорячи про кандидатів-чоловіків, Ельферс кілька разів згадував Володимира Путіна, фантазуючи, як Зеленський чи Гриценко в тому чи іншому костюмі рішуче звертаються до президента Росії, обговорюючи важливі питання: «… Якщо ти хочеш стати президентом такої держави як Україна, ти маєш показати, що ти здатний мати справу з Володимиром Путіним, бути на одному рівні з такими людьми, як Анґела Меркель». Про Тимошенко в цьому контексті не йшлося.

Цей випадок є показовим ще й тому, що традиційно саме жінки зазвичай опиняються у центрі матеріалів про моду, а коли ж журналісти пишуть про політику, то дуже неоковирно виходить, якщо вставляють туди пасажі про зовнішній вигляд жінок. Пригадуєте скільки галасу свого часу було навколо синього капелюшка амбасадорки України у Великій Британії Наталії Галібаренко, або як ЗМІ смакували, що екс-голова Національного банку Валерія Гонтарева взула білі «уггі» на економічний форум у Давосі? У ролику «Німецької хвилі» йдеться про політику, і експерт наскільки прекрасний, що примудрився говорити про одяг, але робити вигляд, що акцентує увагу на професійних якостях чоловіків. Однак у випадку Юлії Тимошенко вирішив не заморочуватися і пішов традиційним шляхом, розкритикувавши її зачіску й не надавши жодних практичних рекомендацій. Чого б це?..

Вікторія Кобиляцька,

50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті