Головна Статті Удар у відповідь: як останні 10 років в Україні реагують на сексизм топ-політиків

Удар у відповідь: як останні 10 років в Україні реагують на сексизм топ-політиків

Як українці й українки реагують на сексистські висловлювання високопосадовців? Давно минули ті часи, коли подібні речі пропускали повз вуха. Нині у відповідь на необережне висловлювання політик може очікувати на гідну відсіч від громадськості – від жорсткого висміювання невігластва чи флешмобу в соцмережах до акцій протесту.

50% зібрали найбільш резонансні висловлювання українських високопосадовців і прослідкували, яким було обурення суспільства.

Червень 2019 року

Президент України Володимир Зеленський, перебуваючи з офіційним візитом у Франції, заявив:

«Завжди було уявлення в усіх у світі, що Україна – це насамперед сільське господарство, шахти, металурги, а туристи завжди говорили, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже красиві люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом, але є й інші цифри, які говорять про те, що IT-індустрія, IT-технології та компанії дуже швидко розвиваються в Україні», – сказав він.

Висловлювання викликало обурення і блискавичну реакцію, у соцмережах відразу запустили флешмоб із тегами #янетуристичнийбренд #я_не_бренд, за якими можна знайти сотні постів та зображень. На противагу цьому лунають думки, що насправді жодного сексизму в словах Зеленського немає, і тому не варто на цьому зосереджувати аж так багато уваги.

Лютий 2018 року

Президент Петро Порошенко під час прес-конференції звернувся до журналістки, яка поставила йому запитання, як це бути президентом-олігархом у країні, де люди животіють, «дорогенька моя».

«Я не хочу посилатися на, наприклад, на Хюга Мінгареллі, який каже: «хто не бачить реформ в Україні (він сказав по-іншому, але, м’яко кажучи), той не об’єктивний». Проїдьте, будь ласка, подивіться… Ключова позиція, дорогенька моя, ми маємо змінити з вами країну», – сказав Порошенко.

Реакцією став флешмоб #ятобінедорогенька у соцмережах. Журналістки (і не тільки вони) підтримали журналістку «Детектору Медіа» і виступили в знак протесту проти сексизму, який транслював на своїй прес-конференції президент. Крім того, з нагоди 8 березня з’явилися футболки з написом «Я тобі не дорогенька». Водночас прихильники Порошенка заявили, що не бачать нічого крамольного в подібному звертанні.

Травень 2012 року

Міністр освіти, науки, молоді та спорту Дмитро Табачник заявив, що в магістратурах і аспірантурах українських вишів зазвичай навчаються не дуже красиві дівчата:

«Думаю, що не відкрию Америку і не повторю подвиг Миклухи Маклая, якщо скажу, що в магістратурі, аспірантурі навчаються дівчата з менш яскравою, привабливою, модельною зовнішністю… Це світосприйняття. Колись була пісня з приблизно такими словами: «Не можуть бути на світі всі красивими, а щастя чомусь потрібно всім», – заявив міністр. Він також повідомив, що заяви українських студенток щодо того, що сьогодні їм освіта як така не потрібна через привабливу зовнішність, цілком логічні, оскільки в Україні навчаються «найвродливіші дівчата».

На слова Табачника тоді відреагував Азаров, який написав у Фейсбуці, що не згоден із міністром.

«Я не знаю, чому міністра Табачника стало заносити в бік загальних міркувань. Мені здається перевантаження. Зараз почалися тести і треба думати, що міністр перевантажився на своїй роботі. Я щойно повернувся з урочистого зібрання, присвяченого Дню науки. Не можу не посперечатися з Табачником. У залі сиділо дуже багато красивих жінок, а запросили найкращих. І потім, смаки різні. Словом, я хочу за Табачника вибачитися перед нашими прекрасними жінками», – написав Азаров.

Тим часом столичні студентки та аспірантки тоді влаштували для міністра акцію «Негарні дівчата прийшли на оглядини до Табачника». Дівчата в сукнях і на підборах взяли в руки свої червоні дипломи, щоб довести: в аспірантурах і магістратурах вчаться не тільки ті, кому не пощастило із зовнішністю. Біля огорожі міністерства вони залишили дзеркало, щоб Табачник сам подивився на себе. Плакати в руках дівчат «Красуня – чудовисько», «А мій коханий так не вважає», «Нова вимога – бути непривабливою» доповнювала обрана студентками пісня «Ну що ж ти страшна така».

Січень 2011 року

Президент Віктор Янукович під час виступу в Давосі на українському ланчі читав свій виступ з папірця, розповідаючи про збільшення іноземних інвестицій після його приходу до влади.

«Цей слоган – увікни…, увікни…, – вікнить для себе Україну – це слоган промо-кампанії нашої держави до Євро-2012…Для того щоб увікнути Україну, достатньо подивитися на неї власними очима, коли почнуть квітнути каштани в Києві. І у містах українських почнуть роздягатися жінки. Побачити цю красу – це чудово», – сказав Янукович.

 

Висловлювання президента дуже швидко розтиражували в мережі, воно досі лишається «крилатим». Це найвідоміший мем, про який згадують, говорячи про кумедні цитати екс-гаранта. Попри те, що громадські діячі й діячки засудили вислів Януковича, наразі про це більше говорять як про щось курйозне, аніж обурливе.

Березень 2010 року

Прем’єр-міністр Микола Азаров висловився і отримав судовий позов:

«Одні кажуть, що наш уряд великий, другі, що в уряді немає жінок, ні на кого подивитися під час засідання Кабінету міністрів. Самі нудні особи. За всієї моєї пошани до жінок – не жіноча це справа проводити реформи», – заявив він. А коли почув звинувачення у сексизмі, відреагував: «Міністрам доводиться працювати по 16-18 годин на добу, і тому я жодній жінці, а тим більше якщо у неї діти, не побажав би таких навантажень».

Позови подавали очільниця інформаційно-консультативного жіночого центру в Україні Олена Суслова, а також тодішня президентка Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» Катерина Левченко. Однак судді назвали висловлювання «оціночним судженням», позивачки програли справу.

Січень 2010 року

Кандидат на посаду президента Віктор Янукович запропонував тодішній прем’єрці Юлії Тимошенко «реалізувати на кухні свою жіночу примху з питання проведення дебатів напередодні другого туру виборів».

«Те, що мені говорять, що з жінкою марно сперечатися, – неправильно, я з цим не згоден. Я в першу чергу вважаю, що вона – прем’єр-міністр і повинна нести відповідальність за кожне своє слово. А якщо вона жінка, то повинна йти на кухню і показувати там свої примхи», – заявив Янукович.

Прихильники Януковича відразу заявили про «пересмикування під час виборчої кампанії» і що фраза була «вирвана з контексту». До слова, вона виявилася пророчою щодо уряду Азарова, де не було жодної жінки. Тим часом, цитатою прогнозовано обурилися в БЮТі, назвавши висловлювання «проявом гендерного шовінізму», й закликали українок голосувати за Юлію Тимошенко, яка нібито «захищає права громадян України незалежно від статі».

Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%

Фото: Марія Матяшова, а також opinionua.com, 24tv.ua, liga.net, pmg.ua, unian.ua
Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті