Головна Відео «Я виходжу з тіні»: Чи будуть святкувати день не тільки захисників, а й захисниць?

«Я виходжу з тіні»: Чи будуть святкувати день не тільки захисників, а й захисниць?

0
1,337

«14 жовтня — день, коли вітають захисників України, минулого і сьогодення, чоловіків і жінок. Це не привід вітати хлопчиків/чоловіків, дарувати їм шкарпетки/парфуми/засоби для гоління за сам факт їх приналежності до чоловічої статі», — зауважив колишній голова Українського інституту національної пам’яті, історик, дослідник історії визвольного руху Володимир В’ятрович, нагадавши, що 14 жовтня — аж ніяк не 23 лютого, і що це свято не лише чоловіків, а й жінок.

У свою чергу, український музикант і художник Юрій Журавель напередодні 14 жовтня намалював симпатичну листівку із дівчинкою в шоломі зі щитом і булавою. Пояснив, що втомився від звинувачень у сексизмі, тому вирішив «реабілітуватися», зробивши принт для футболок. Однак вибачився за надпис:

«Переробляти стародавнє гасло на «Слава Україні! Героїням слава!» не наважився», — каже митець.

Насправді, говорити «Героїням слава!» — це вже вищий пілотаж гендерної чутливості. Наразі ж президентові пропонують принаймні змінити назву свята, яке відзначаємо 14 жовтня. Про це йшлося під час форуму «Подвиг не знає статі», який відбувся у Києві за ініціативи МВС України та за підтримки UN Women Ukraine.

За словами урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, з відповідною ініціативою до неї звернулася Українська асоціація представниць правоохоронних органів.

«Це свято є дуже важливим, бо ми маємо — кожен і кожна — захищати Україну на будь-якому фронті. Українська асоціація жінок правоохоронних органів звернулася до мене з листом-пропозицією, щоб День захисника мав назву День захисників. Так ми зможемо принаймні підкреслити, що це стосується як чоловіків, так і жінок. Бо безпека і захист країни — це наша з вами спільна справа», — наголосила Левченко. Вона також додала, що цю ініціативу схвально сприйняли народні депутатки з фракції «Слуга народу» Марина Бардіна та Неллі Яковлєва.

«Пропозиція передана до Офісу президента, тож будемо чекати на такі важливі для нас зміни. Я сподіваюся, що ми досягнемо успіху», — підсумувала урядова уповноважена.

Її підтримав віцепрем’єр Дмитро Кулеба.

«14 жовтня ми будемо святкувати День захисника України. Це свято не має статі. Право кожного чоловіка чи жінки захищати рідну державу — це не просто право. Це аксіома, що не потребує доказів», — наголосив посадовець.

Він також зауважив, що нині Збройні Сили України вже майже на одному рівні з військами НАТО за кількістю жінок.

«У нас їх близько 10,6%, в Альянсі — 10,9%. Тож у цьому аспекті ми в НАТО вже, можна сказати, вступили. Ми працюватимемо таким чином, щоби наша політика у сфері гендерної рівності відповідала найкращим стандартам Північноатлантичного альянсу», — зазначив Кулеба.

День захисника України — свято, що відзначається в Україні з 2014 року в день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас із Днем Українського козацтва. У 2014 році президент Петро Порошенко встановив щорічно 14 жовтня відзначати День захисника України, скасувавши святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, відомого за радянських часів як «День Радянської армії і Військово-морського флоту». Із 2015 року 14 жовтня є державним святом і неробочим днем. Також цього дня традиційно відзначається створення Української повстанської армії.

Заступниця міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук пояснила, чому форум вирішили приурочити до Дня захисника України. На її думку, це свято «народжене війною».

«Воно має історичний та релігійний сенси, але не має прив’язки до статі, адже наші жінки на рівні з чоловіками захищають незалежність та соборність нашої держави. Безпека сьогодні вже не є питанням виключно чоловічим, і це доведено навіть світовою практикою, адже залучення жінок до розв’язання проблем, пов’язаних зі збройними конфліктами, свідчить про те, що вони демонструють свою результативність у процесах миробудівництва. Жінки сприяють довірі між конфліктуючими групами, що часто стає відправною точкою для примирення», — наголосила Ковальчук, повідомивши, що в міжнародних миротворчих місіях нині беруть участь 36 працівниць Національної поліції та 6 військовослужбовиць Національної гвардії, а серед миротворців МВС 3 жінки. Вони працюють і врегульовують конфлікти відповідно до мандатів ООН та ОБСЄ.

Міністерка також зауважила, що жінки в секторі безпеки насправді працюють на рівних із чоловіками, а не «в тіні». Це гасло пролунало у відеоролику, який створили з метою підвищення авторитету жінок-правоохоронців та подолання стереотипів про те, що служба в силових структурах — не жіноча справа. Відео презентували на форумі:

Вікторія Кобиляцька, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Відео