Нещодавно депутатка Чернівецької міської ради від партії «Європейська солідарність» Наталія Фрунзе ініціювала звернення до керівництва країни щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Звернення підтримали більшість депутатів Чернівецької міської ради.
Як Наталії вдалося це зробити – загітувати колег із різними поглядами і переконаннями підтримати її ініціативу?
Жінки 50% поговорили з депутаткою й записали разом з нею покроковий план, яким можуть скористатися інші депутати й депутатки, щоб ухвалити у своїх радах такі звернення.
1. Важливо мати авторитет та бути причетною до теми
Я вболіваю за тему гендерної рівності не перший рік. Просувати рівні права і можливості для жінок та чоловіків – це моя позиція і як депутатки, і як громадянки. Я була членкинею виконавчого комітету Чернівецької міської ради, тоді звертала увагу на гендерний компонент в ухваленні програм та проєктів. Була радницею із гендерних питань голови Чернівецької ОДА. Тож постійно була в темі, та просувала ідею гендерної рівності.
Також я тісно співпрацюю із різними громадськими проєктами та ініціативами, спрямованими на допомогу жінкам та родинам, які страждають від домашнього насильства. Нам вдалося залучити грантовий проєкт, у межах якого буде створена кризова кімната та центр психологічної допомоги для людей, які постраждали від домашнього насилля.
Мій авторитет зіграв на мене, коли я ініціювала це звернення. Можливо, якби хтось інший звернувся що місцевої ради щодо цього питання, депутати б не проголосували.
2. Створіть депутатську групу «Рівні можливості»
Коли у раді вже є об’єднання, діяльність якого спрямована на забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, протидію насилля, то це вже союзники для просування різних гендерних ініціатив.
Це звернення я подала як голова депутатської групи «Рівні можливості», відтак, знала, що маю підтримку депутатів та депутаток, які входять до нашої групи, а це – представники чотирьох фракцій, які можуть попросити про підтримку своїх однопартійців.
Раджу всім депутаткам, які хочуть працювати у своїх громадах у напрямку політики рівності, створити таке депутатське об’єднання. Це перший крок до ухвалення важливих рішень та змін.
3. Постійно шукайте союзників
Є депутатські комісії, які працюють у суміжних темах. Можна шукати підтримку у них: приходити на засідання, доповідати по темі, наголошувати на важливості цього питання.
Також я би радила поговорити із жінками-депутатками, тому що вони як ніхто розуміють важливість теми протидії гендерно обумовленому насильству.
4. Уникайте тем та визначень, які можуть подвійно трактуватися
Потрібно розуміти, що тема Стамбульської конвенції сприймається у суспільстві двояко. Багато хто її критикує, інколи навіть не знаючи зміст документу. Я помітила, що якщо вживати не «Стамбульська конвенція», а «конвенція Ради Європи про запобігання насильству» це сприймається не так агресивно.
У публічних дискусіях я також аналізую, хто мені залишає коментарі у соцмережах щодо цієї теми. Якщо це реальна людина, то дискутую, наводжу аргументи. Якщо бот – то здебільшого ігнорую, адже це неконструктивні розмови.
5. Оперуйте даними, апелюйте до емоцій
Перед тим, як готувати звернення, я зробила запит в поліцію, щоб дізнатися актуальну статистику домашнього насилля за 2020-2021 рік. З’ясувалось, що звернень жінок, які стали жертвами домашнього насильства стало удвічі більше порівняно із попередніми роками. Це посилило і вагомість моїх слів, і аргументацію щодо підтримки звернення. Бо тепер ми говоримо не про якихось гіпотетичних жінок, а про конкретну кількість жительок нашого міста, які потребу.ть допомоги.
Серед іншого я багато публічно говорила про важливість ратифікації Стамбульської конвенції, розповідала, що петицію підтримує президент та багато депутатів ВРУ, авторитетні лідери та лідерки. Тому підтримати ратифікацію – це бути в тренді!
Записала Інна Наливайко, Жінки: 50%