Головна Статті Жінка. Партія. Рада: гендерний аналіз партійних списків

Жінка. Партія. Рада: гендерний аналіз партійних списків

0
1,199

 Уперше з 2012 року до парламенту України в першій десятці партій-лідерів балотується так багато жінок

Новини про партійні списки потенційних партій-учасниць виборчих перегонів 2019 року не можуть не радувати спрагле до гендерної рівності око. Адже в багатьох, особливо нових політичних силах жінки заполонили перші десятки-двадцятки кандидатів/ок. І якщо раніше до першої п’ятірки деякі політичні сили подекуди запрошували представниць шоу-бізнесу – для впізнаваності, то тепер, коли ледь не весь шоу-бізнес пішов у політику, жінки у списках якраз не для краси. Це переважно фахова, експертна та лідерська складова перших партійних п’ятірок.

Від 0 до 6

Ми проаналізували оголошені перші десятки кандидатів/ок від політичних партій, які заявили про свій намір змагатись за депутатські мандати, і про які стало відомо 7-10 червня 2019 року. Станом на 10 червня 2019 року на сайті Центральної виборчої комісії не зареєстровано жодного списку політичних партій. З того, що було озвучено в ЗМІ, можна зробити наступний рейтинг представленості жінок в першій десятці списків політичних партій на позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року.

  • 🔹 «Самопоміч» включила в першу десятку шість жінок, при тому, що четверо — в першій п’ятірці, що є наразі рекордом. Нагадаємо, партія отримувала додаткове бюджетне фінансування за дотримання гендерної квоти під час виборів 2014 року.
  • 🔹 «Голос» представив п’ять політикинь у першій десятці. Троє з них у першій п’ятірці.
  • 🔹 «Європейська солідарність» оголосила першу десятку, в якій чотири місця отримали жінки. Дві з них — у першій п’ятірці.
  • 🔹 У партії «Слуга народу» три жінки в першій десятці і так само, як і в «Європейській солідарності» дві в першій п’ятірці.
  • 🔹 Три жінки представлені в публічному списку партії «Сила і честь», із яких одна — в першій п’ятірці.
  • 🔹 Дві жінки йдуть у першій десятці від Радикальної партії Ляшка, одна з яких — у першій п’ятірці. Також дві жінки у першій десятці партії «Сила людей», причому обидві — у першій п’ятірці.
  • 🔹 Від «Батьківщини» відомо лишень про першу п’ятірку, де йтимуть дві жінки, серед яких і єдина політикиня, яка очолює список — Юлія Тимошенко.
  • 🔹 Наразі найменше жінок в першій десятці «Опозиційної платформи за життя» (одна Наталія Королевська), «Громадянській позиції» (одна), а от в п’ятірці від «Свободи» жодної жінки.

Нарощування жіночих м‘язів парламенту

Якщо дивитись на гендерну палітру партійних списків під час чергових і позачергових виборів до парламенту в 2012 та 2014 роках, то можна побачити позитивну динаміку жіночого представництва.

Так, у 2012 році у виборчих перегонах брали участь 22 політичні сили по багатомандатному окрузі (за партійними списками). І серед першої десятки списків партій-лідерок «УДАР» вів до Верховної ради чотирьох жінок-кандидаток, дві жінки були в Партії Регіонів (одна з них — Таїсія Повалій), одна — у Комуністичної партії України. Партія «Батьківщина» першою у списку поставила Юлію Тимошенко, яка на той час не могла брати участь у виборах, адже була засуджена на сім років. Інших жінок у першій десятці списку партії не було. Так само жінок не було і в партії «Свобода».

Уже на позачергових парламентських виборах 2014 року спостерігається як різноманіття партій, так і представленість жінок у списках. До речі, у цих виборах брала участь політична партія «Солідарність жінок України», перша десятка якої складалася суто з жінок. Вони набрали загалом 0,66 відсотків голосів виборців та виборчинь – це більше 105 тисяч голосів.

Серед партій-лідерок на виборах 2014-го найбільше представництво жінок в першій десятці кандидатів та кандидаток було у «Самопомочі» (5), а партійний список тоді очолила теж жінка — Ганна Гопко.

Троє жінок були у топ-10 від «Батьківщини», при цьому всі вони — в першій п’ятірці, а список очолила Надія Савченко.  Так само троє жінок йшли від «Народного фронту», одна з яких — у першій п’ятірці та в «Блоку Петра Порошенка» (одна — в першій п’ятірці). Дві жінки представлені в топ-10 списку «Опозиційного блоку», по одній — від Радикальної партії Ляшка, «Сили людей» та «Громадянської позиції» та жодної від «Свободи».

Пробити скляну стелю

Якщо ж дивитись на якісний склад нинішніх списків політичних партій, то тут можна побачити і експерток з антикорупційних питань, права, фінансів тощо.

Зокрема, в кількох списках представлені адвокатесси, експертки з правових, податкових питань («Слуга народу», «Громадянська позиція», «Голос»), депутатки Верховної Ради (практично у всіх оприлюднених нині списках) та місцевих рад (особливо в списку «Самопомочі»), чиновниці міністерського та локального рівня, керівниці бізнесу («Голос», «Самопоміч»), науковиці («Сила і честь»).

Якщо порівняти з попередніми топ-10, то нові жіночі обличчя були здебільшого з традиційно жіночих галузей – освіти й медицини. Зараз же бачимо посилення кандидатського складу жінками, які мають управлінський досвід (державний і бізнесовий), відомі в експертних колах, визнані фахівчинями у своїй сфері.

І якщо раніше було модно запрошувати співачок та актрис у перші п’ятірки-десятки, то тепер бачимо, що цю нішу посіли чоловіки, а жінки мігрували в експертну нішу.

Вже не перші вибори жодної жінки в публічній частині списку не висуває «Свобода». В публічних дискусіях представники (чоловіки) цієї політичної сили висловлюються проти гендерних квот, за традиційні цінності. Схоже, такі списки і є результатом політики партії щодо місця жінки в українському суспільстві.

Загалом, у публічно представлених партійних десятках майже 40% жінок.

Схоже, в парламенту є всі шанси перейти позначку 12% жіночого представництва.

Така динаміка і сміливість жінок-політикинь вселяє сподівання і на місцеві вибори.

Надія Вірна, для 50%

Фото: Центр інформації про права людини
Більше публікацій
Більше публікацій Надія Вірна
Більше публікацій Статті