Головна Статті Жінки у збройних силах Німеччини: як їх залучають до війська

Жінки у збройних силах Німеччини: як їх залучають до війська

1
1,081

Уперше жінка очолила бойовий підрозділ військово-морських сил Німеччини. Але загалом жінки все ще недостатньо представлені в Бундесвері. Чому збройні сили Німеччини досі мають малу залученість жінок у війську, особливо на керівних посадах, розповідає видання DW.

Inka von Puttkamer

«Парадний стрій, слухайте мою команду», — вигукує Інка фон Путткамер під час урочистої переклички на військово-морській базі в Кілі. Вона — нова командирка 3-ї ескадрильї мінних тральщиків — і, таким чином, є першою жінкою, яка очолила бойовий підрозділ військово-морських сил Німеччини.

Із 2001 року жінки можуть робити кар’єру за будь-яким напрямком у Бундесвері. Це було відповіддю Німеччини на рішення Європейського суду, ухвалене роком раніше.

«Відтоді багато чого сталося», — зазначає у розмові з DW Майя Апельт, військова соціологиня з Потсдамського університету. Тож сьогодні в Бундесвері служить набагато більше жінок, ніж десятиліття тому. Якщо у 1985 році у німецькому війську служило лише 117 жінок, що було вкрай незначною часткою від загальної кількості військовослужбовців, то відтоді їхня кількість неухильно зростає.


Читайте також: Повністю жіночий екіпаж: воячки вперше виконали місію повітряного спостереження НАТО


Станом на грудень 2023 року в німецькій армії служили понад 24 тисяч жінок. Також з’явилися нові структурні одиниця, такі як уповноважені з питань рівноправ’я. «Багато чого відбулося з формального боку», — додає Апельт.

Тим не менш, кількість жінок у Бундесвері загалом усе ще залишається низькою. Лише близько 13% військовослужбовців — жінки. Більшість із них — понад вісім тисяч — служать у медичній службі. Якщо не враховувати їх, то частка жінок у війську становить менш, ніж дев’яти відсотків. Тоді як німецький уряд лише нещодавно поставив собі за мету досягти 20-відсоткової квоти.

У яких країнах в армії найбільше жінок?

Досягнення такої квоти поставило б Німеччину попереду багатьох країн світу. Однак поки що вона все ще відстає від деяких країн. У США, наприклад, майже 20% тих, хто служить в армії, — жінки. Навіть у морській піхоті США, де вимоги є особливо високими, жінок налічується майже 10%. В Європі за цим показником лідирує Норвегія, де 15,7% військовослужбовців — жінки. А якщо враховувати лише військовослужбовців строкової служби, то цей показник сягає 36 відсотків. У Франції частка жінок в армії становить 16,5 відсотка.

Єва Геґль

Поки що Німеччина є дуже далекою від таких показників. У своєму щорічному звіті Єва Геґль, уповноважена німецького парламенту в справах Бундесверу, підкреслює важливість жінок у війську:

«Як показують дослідження, своїми досвідом і навичками вони підвищують якість служби: змішані команди є завжди найкращими та найефективнішими».

Жінки в збройних силах також забезпечують врахування жіночих проблем і труднощів у зонах конфлікту, додає соціологиня Майя Апельт.

Борис Пісторіус

У Бундесвері, вочевидь, також визнають це. Минулого року міністр оборони ФРН Борис Пісторіус, посилаючись на низьку квоту жінок у Бундесвері, прямо закликав їх: «Цього недостатньо. До речі, це також не відповідає покликанню Бундесверу бути армією (німецьких — ред.) громадянок та громадян».

Жінки на керівних посадах в армії

Однак, як підкреслюється у звіті парламентської уповноваженої у справах збройних сил, до «армії громадянок» ще далеко, особливо на рівні керівництва Бундесверу. У ньому зазначається: «Жінки все ще значно недостатньо представлені на керівних посадах, навіть у медичній службі, де частка жінок була дуже високою протягом багатьох років. Навіть ті кілька військовослужбовийь, яких люблять наводити як приклад як тих, що зробили взірцеві кар’єри, приміром, зовсім нещодавно перша командирка батальйону в армії, або перша командирка підводного човна на флоті, не можуть приховати цього факту». Насправді, серед генералів всього Бундесверу лише три жінки і всі вони є лікарками.


Читайте також: Данія планує запровадити обов’язкову військову службу для жінок


Можливо, це стало однією з причин результатів нещодавнього опитування, яке опублікував Центр військової історії та соціальних наук Бундесверу. Згідно з ним, лише 36% молодих жінок у віці від 16 до 29 років погодилися з тим, що Бундесвер є привабливим роботодавцем. Натомість погодилися з цим твердженням 56 відсотків молодих чоловіків.

Бундесвер віддзеркалення суспільства

Іншими проблемами, через які Бундесвер може видаватися непривабливим для жінок, є труднощі в поєднанні кар’єри і сім’ї, а також випадки сексуальних домагань. У своєму щорічному звіті уповноважена Бундестагу в справах Бундесверу згадує, наприклад, про дворічний Національний курс підготовки генеральських/адміральських кадрів. Він все ще недостатньо гнучкий і вимагає частих переїздів, що важко для військовослужбовців, що мають дітей.

Водночас залишається актуальною для Бундесверу й проблема сексуальних домагань. У 2022 році було зареєстровано понад 350 інцидентів, пов’язаних із підозрою у вчиненні злочинів проти сексуального самовизначення, свідчить звіт парламентської уповноваженої. Внутрішнє розслідування показало, що 80 відсотків постраждалих були жінками.


Читайте також: Недопущення сексизму та домагань: Рада схвалила закон про соцзахист військових


Майя Апельт вбачає в цьому лише відображення проблематики, яка присутня в усьому суспільстві. Бундесвер, за її словами, лише відображає ті сфери, в яких домінують чоловіки:

«І навряд чи якась інша професія так тісно пов’язана з маскулінністю, як професія військового».

Тим не менш, Апельт каже, що медична служба, зокрема, і більша кількість жінок у ній свідчать про те, що Бундесвер як місце, з яким жінки можуть пов’язати свою кар’єру, не є геть зовсім непривабливим роботодавцем. Взірці є важливими, особливо на керівних посадах, підкреслює Апельт.

«Важливо бачити, що це можливо. Що я є не єдиною, й що для жінки цілком можливо піти цим шляхом. З одного боку, жінки на керівних посадах є взірцем для наслідування, але, з іншого боку, вони, звичайно, можуть також бути тими, хто відкриває нові можливості», каже соціологиня.

Інка фон Путткамер

Інка фон Путткамер, перша жінка, яка очолила військово-морський бойовий підрозділ, також вважає себе прикладом для наслідування. Однак вона також підкреслює, що сьогодні на флоті це вже не повинно подаватися як щось особливе:

«Мені важко, що те, що я жінка, завжди підкреслюється. Бундесвер пропонує нам із чоловіком можливість бути на керівних посадах і поєднувати це з сімейним життям. Без сумніву, це стрес і вимагає великої організованості та завчасного планування. Але це можливо».

Ліза Генель, DW

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті